پرش به محتوا

باغ‌فیض

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از باغ فیض)
باغ فیض
موقعیت:غرب تهران
کشور ایران
استان تهران
شهر تهران
رتبه توسعه یافتگی در منطقه ۵
منطقه پستی ۱۴
پیش‌شماره محلی تلفن ۴۴

باغ‌فیض محله‌ای است در‌شمال غرب تهران است که از جنوب به بزرگراه شهید حکیم از شمال به بزرگراه همت از غرب به بزرگراه ستاری و از شرق به بزرگراه اشرفی اصفهانی محدود می‌شود. و تا سال ۷۰ جزو شمیرانات بوده.


شمال باغ فیض و خیابان های متصل به خیابان ۲۲ بهمن اکثراً آپارتمانی و نوساز هستند ولی بعضی از خانه های سمت جنوب باغ فیض و متصل به باغ ملی همچنان بافت سنتی خود را حفظ کرده اند و در آنجا همچنان خانه های ویلایی، خانه باغ و باغ هایی وجود دارند.

امامزاده‌ حمیده خاتون و جعفر که فرزندان بدون واسطه امام موسی کاظم هستند، که تا چندین سال پیش این امامزاده بنام نتيجه امام کاظم شناخته میشد، که در این محله قرار دارد؛ بعد از بازسازي سرداب حرم کتيبه در دیوار قدیمی حرم پیدا گردید که شجره‌نامه این دو را نشان میدهد.

قدمت روستای باغ فیض با توجه به درخت توت که در حرم واقع شده‌است و اهالی قدیم باغ فیض آن را به نام درخت ابوالفضل می‌شناسند بالغ بر ١٢۵٠ سال تخمین زده می‌شود. قبل از انقلاب اسلامی درایران روستای باغ فیض حدود ۲۷۰ خانوار جمعیت داشت و اکنون جزو یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران محسوب می‌شود.

مجتمع خرید تیراژه که به سرزمین عجایب نیز مشهور است در این محله قرار گرفته‌است. ۶ برج مجتمع مسکونی شهاب پرواز واقع در خیابان باهنر صحنه‌ای زیبا در منطقه ایجاد کرده‌است. دیگر برج‌های زیبا و بلند این محله (برج آرمان) هست که از فاصله‌های دور و همچنین از بزرگراه همت نمای زیبایی دارند.

مجتمع تجاری کوروش در این محله قرار دارد. پارک کاج یکی از بزرگترین پارک‌های باغ فیض است.

منابع

[ویرایش]