مترو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قطار شهری)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نماد مترو قاهره
نقشه خط‌ها مترو مسکو.
مترو در حال ترک ایستگاه یونگسان، خط ۱ متروی سئول.

مترو سامانه‌ای است برای جابجايی حجم انبوهی از مسافران درون شهری با قدمتی بیش از ۱۵۰ سال، طبق استانداردهای جهانی، ظرفيت اين نوع سامانه، ۱۲ تا ۴۰ هزار مسافر در ساعت می‌باشد. اين سامانه به‌صورت کاملاً حفاظت شده و در بافت درون شهری عموماً زيرزمينی و در حومه به‌صورت هم سطح به جابجايی مسافر می‌پردازد. اين سامانه خود کشش برقی از طريق ريل سوم يا شبکهٔ بالاسری تغذيه می‌شود.


تاریخچه[ویرایش]

نخستین مترو جهان در سال ۱۸۶۳ میلادی در شهر لندن آغاز به کار کرد. شهرهای پاریس، بوداپست و گلاسگو پس از آن به سیستم مترو مجهز شدند. استفاده از فناوری مترو در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میلادی به سرعت در شهرهای بزرگ اروپا و آمریکا گسترش پیدا کرد. در حال حاضر ۱۶۰ شهر جهان دارای سیستم مترو هستند و در ۲۵ شهر دیگر مترو در دست احداث است. شهرهای توکیو، مسکو و سئول دارای پر استفاده‌ترین متروهای جهان هستند.

متروی تهران[ویرایش]

نخستین برنامه‌ریزی‌ها برای بنیان‌گذاری متروی تهران به سال ۱۳۵۰ (در زمان پهلوی دوم) بازمی‌گردد. بر اساس مطالعاتی که در سال ۱۳۵۳ برای حل مشکلات ترافیکی تهران انجام شد، ساخت مترو به عنوان اساسی‌ترین راه حل بهبود ترافیک تعیین شد.

شرکت‌های فرانسوی از سال ۱۳۵۶ عملیات اجرایی احداث خط ۱ مترو را در اراضی شمال تهران (بزرگراه شهید حقانی کنونی) آغاز کردند. عملیات اجرایی مترو تا آذر سال ۱۳۵۹ اجرای ۲۳۰۰ متر تونل و بخشی از سازهٔ ۳ ایستگاه مسیر ادامه یافت ولی در این زمان و در پی جریان‌های جنگ ایران و عراق، نمایندگان شرکت‌های خارجی کشور را ترک کردند و در اواخر سال ۱۳۶۰ هیئت وزیران توقف کامل طرح توسط مشاوران خارجی را اعلام کرد.

در سال ۱۳۶۴ شروع به کار مجدد طرح مترو توسط هیئت وزیران تصویب و فعالیت‌ ساخت مترو دوباره از سر گرفته شد. فعالیت‌های اجرایی این برنامه از سال ۱۳۶۶ آغاز شد.

در سال ۱۳۷۴ با توجه به اتمام بخش‌هایی از کارهای ساختمانی، قراردادی برای تأمین تجهیزات قطار شهری به امضا رسید و در اسفند ۱۳۷۷ نخستین خط متروی تهران یعنی خط ۵ که تهران را به کرج می‌رساند به بهره‌برداری رسید.

منابع[ویرایش]

تاریخچه متروی تهران

جستارهای وابسته[ویرایش]