ادبیات سومری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کتیبه سومری بر روی پلاک سنگی سرامیکی.

ادبیات سومری نخستین پوسته شناخته شده ادبیات ضبط شده ، از جمله نوشتارهای مذهبی و دیگر داستانهای سنتی است که توسط تمدن سومری نگهداری می‌شود و تا حد زیادی توسط امپراطوری‌های بعدی اکدیان و بابل حفظ می‌شود. این پیشینه‌ها به زبان سومری در دوره برنز میانه نوشته شده‌است.

سومری‌ها یکی از نخستین سیستم‌های نوشتن را اختراع کردند و خط میخی سومری را که از سیستم‌های اولیه نوشتن نسختین در حدود قرن ۳۰ قبل از میلاد ساخته شده بود ، گسترش دادند. زبان سومری حتی در امپراتوری‌های اکدیان و بابل در استفاده رسمی و ادبی باقی مانده‌است ، حتی پس از ناپدید شدن زبان گفتاری از جمعیت. سواد خواندن و نوشتن به سومری گسترده بود ، و متون سومری که دانش آموزان آنها را کپی می‌کردند ، تأثیر زیادی بر ادبیات بابل می‌گذارد.

شعر

بیشتر ادبیات سومری از چپ به راست نوشته شده‌است ، [۱] و می‌تواند شامل سازمانی مبتنی بر خط مانند کوپل یا تنگه باشد ، [۲] اما تعریف سومری از شعر ناشناخته است. قافیه وجود ندارد، [۳] [۴] اگرچه "اثرات مقایسه گاهی مورد سوء استفاده قرار می‌گرفت." [۵] این برنامه از طرح بندی هجومی استفاده نمی‌کند ، [۶] و سیستم نوشتاری مانع از شناسایی ریتم ، متر ، قافیه ، [۷] [۸] یا واج‌آرایی می‌شود . [۹] به نظر می‌رسد تحلیل کمی از دیگر ویژگیهای شاعرانه ممکن نیست یا به طرز مخفی توسط کاتبان که این نگارش را ثبت کرده‌اند پنهان شده‌است.

آثار ادبی

کارهای مهم شامل موارد زیر است:

جستارهای وابسته

منابع

  1. Black et al., Introduction
  2. Michalowski p. 144
  3. Jacobsen p. xiv
  4. Black et al., Introduction
  5. Black p. 8
  6. Michalowski p. 146
  7. Jacobsen p. xiv
  8. Black et al., Introduction
  9. Black et al., Introduction

خواندن بیشتر

پیوند به بیرون