کاتولیسیزم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Vatikan.man.jpg

کاتولیسیزم (به انگلیسی: Catholicism) یکی از شاخه‌های مهم مسیحیت می‌باشد که پیروان بیشتری از شاخه‌های اصلی دیگر مسیحیت یعنی ارتدکس و پروتستان دارد.در عربی، کاتولیک را "جاثلیق" می گویند که اصطلاحاً به پیشوای دینی مسیحیان شرقی گفته می شده است.[۱]

کلیسای تاریخی کاتولیک رومی، ۶۶ جزوه کتاب مقدس را به عنوان کلام خداوند پذیرفته است. تعدادی از کتاب‌هایی که پروتستان‌ها به عنوان آپوکریفا (اسفار مشکوک) فاقد اعتبار می‌دانند را نیز به عنوان کتاب مقدس قبول دارد به علاوه سنت‌های کلیسا را نیز هم‌پای کتاب مقدس مرجع اقتدار خود می‌داند.[۲]

جدایی پروتستان‌ها[ویرایش]

پروتستان‌ها توسط مارتین لوتر از کاتولیک جدا شدند.. در قرون مشهور به قرون وسطی مردی آلمانی به نام مارتین لوتر از کلیسای کاتولیک لاتین جدا شده و برای خود لفظ پروتستان به معنای معترض را بر گزیدند.

جدایی ارتدکس[ویرایش]

این مساله زمانی پیش آمد که پاپ کاتولیک برای مردمی که در روم شرقی بودند پیک‌هایی فرستاد تا اختلافات را از بین ببرند اما اختلافات انقدر زیاد بود که هر دو گروه یکدیگر را تکفیر کردند.

نظام سیاسی[ویرایش]

اولین مبلغ دینی کاتولیک‌ها کشیش سپس اسقف و بعد اسقف اعظم و بالاتر از آن کاردینال و بالاترین مقام پاپ است. پاپ در کشور واتیکان که در دل شهر رم است زندگی می‌کند. اکنون پاپ فرانسیس یکم در مقام پاپ هست.

آمار[ویرایش]

هم اکنون ۱.۱ میلیارد مسیحی کاتولیک هستند[۳]

منابع[ویرایش]

  1. تاریخ کلیسای ایران، آرمان رشدی
  2. شناخت فرقههای مسیحیت و بدعتها-فصل 3
  3. ویکی‌پدیای انگلیسی(نسخه ۱۲ ژانویه ۲۰۰۸)

مقاله‌های وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

عیسی با تو