واگن پارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بخشی از خط تولید کارخانه واگن پارس اراک

شرکت واگن پارس یکی از شرکت تولیدی واگن در ایران است. این شرکت در سال ۱۳۵۳ تأسیس گردید و شروع به ساخت انواع واگن‌های قطار کرد و در سال ۱۳۶۴ با سرمایه‌گذاری سازمان صنایع و نوسازی ایران به یکی از زیر مجموعه‌های این سازمان پیوست. کارخانه شرکت واگن پارس به مساحت ۳۳ هکتار و در شهر صنعتی اراک واقع شده است.

این شرکت در خرداد ماه سال۱۳۵۳ با سرمایه ۲۰ میلیون ریال بعنوان دستگاه مجری و بهره‌برداری طرح با مشارکت سازمان گسترش و نوسازی صنایع و راه آهن ایران با سهم الشراکه به ترتیب ۶۰٪ و۴۰٪ با سرمایه ای معادل ۲۰ میلیون ریال وتحت شماره ۱۸۸۶۷ در اداره ثبت شرکتهای تهران به ثبت رسید. درتاریخ ۱۳۷۶/۴/۱۴شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و اساسنامه جدید مشتمل بر ۸۰ ماده و۱۵ تبصره تحت شماره ۸۴۴۷/۳۲ در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسید. در سال۱۳۸۳ سرمایه شرکت از مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال به مبلغ ۳۵۰ میلیارد ریال ۳۵۵ میلیون سهم با نام _۰۰۰ر۱۰ ریالی) افزایش یافته و نوع مالکیت شرکت از دولتی به خصوصی تبدیل شد. سپس به موجب صورت جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ _۱۳۸۳/۱۰/۱۰در اجرای مفاد ماده «۱۴۱» اصلاحیه قانون تجارت مصوب سال ۱۳۴۷، سرمایه شرکت از مبلغ ۳۵۰ میلیارد ریال به مبلغ ۱۴۰ میلیارد ریال کاهش یافت و متعاقباً به موجب صورت جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۱۳۸۴/۱۲/۲۱ سرمایه شرکت از مبلغ ۱۴۰ میلیارد ریال ۳۵۵ میلیون سهم با نام ۰۰۰۴ ریالی) به ۳/۲۳۳ میلیارد ریال ۳۳/۵۸ میلیون سهم با نام ۴۰۰۰ریالی) افزایش یافت. عملیات ایجاد کارخانه واگن سازی در زمینی به مساحت حدوداً ۳۳۱ هزار متر مربع با زیر بنای حدود ۱۱۵ هزار متر مربع و امکانات جانبی مربوطه درشهرستان اراک (کیلومتر ۴ جاده تهران) آغازگردید و در تاریخ مهر ماه ۱۳۶۳ توسط نخست وزیر محترم وقت جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد. شرکت واگن پارس از مجموعه شرکت‌های تحت پوشش شرکت تعاونی چندمنظوره هسایار می‌باشد که از طریق مزایده و طی قراردادهای ۷۰۲۱ مورخ ۸۹/۸/۹ و ۳۵۰۰۲ مورخ ۸۹/۱۰/۲۳ با سهام ۹۹٫۹٪ به شرکت تعاونی چند منظوره هسایار واگذار گردیده است. هدف از احداث کارخانه جوابگویی به نیاز داخلی در مرحله اول و سپس صادرات بوده است. با توجه به حجم زیاد واردات و صادرات و بارگیری کالا در بنادر نیاز به تأسیس این کارخانه احساس می‌شده است. این شرکت ابتدا پروژه تولید هزار دستگاه واگن باری و مسافری و تعمیرات ۲۵۰۰ دستگاه واگن باری را با همکاری شرکت اتریشی S.G.P شروع نمود که پس از پیروزی انقلاب قرارداد همکاری با شرکت اتریشی لغو و قرارداد جدیدی با شرکت واگن یونیون آلمان منعقد گردید. با توجه به نیاز عاجل کشور به تجهیزات ریلی، تولیدات شرکت واگن پارس رسماً از ابتدای نیمه دوم سال۱۳۶۳ شروع گردید.

شرکت واگن پارس اراک بزرگترین سازنده انواع لوکومتیو و واگنهای باری، مسافری و مترو در خاورمیانه می‌باشد. این شرکت متولی اصلی تولید انواع هزارچرخ در سیستم حمل و نقل ریلی کشور ایران می‌باشد.

سازه‌های این شرکت در ۵ مرداد ۱۳۶۵ توسط نیروی هوایی عراق در جریان جنگ بمباران شدند. در جریان این بمباران، ۴۵ تن کشته و حدود ۵۰۰ تن از پرسنل شرکت زخمی شدند.

منابع[ویرایش]