واگن پارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بخشی از خط تولید کارخانه واگن پارس اراک

شرکت واگن پارس اراک یکی از شرکت تولیدی واگن در ایران است. این شرکت در سال ۱۳۵۳ تأسیس گردید و شروع به ساخت انواع واگن‌های قطار کرد و در سال ۱۳۶۴ با سرمایه‌گذاری سازمان صنایع و نوسازی ایران به یکی از زیر مجموعه‌های این سازمان پیوست. کارخانه شرکت واگن پارس به مساحت ۳۳ هکتار و در شهر صنعتی اراک واقع شده‌است.

این شرکت در خرداد ماه سال۱۳۵۳ با سرمایه ۲۰ میلیون ریال بعنوان دستگاه مجری و بهره‌برداری طرح با مشارکت سازمان گسترش و نوسازی صنایع و راه‌آهن ایران با سهم الشراکه به ترتیب ۶۰٪ و۴۰٪ با سرمایه ای معادل ۲۰ میلیون ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران به ثبت رسید. در تیرماه سال ۱۳۷۶ شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد. عملیات ایجاد کارخانه واگن سازی در زمینی به مساحت حدوداً ۳۳۱ هزار متر مربع با زیر بنای حدود ۱۱۵ هزار متر مربع و امکانات جانبی مربوط درشهرستان اراک (کیلومتر ۴ جاده تهران) آغازگردید و در تاریخ مهر ماه ۱۳۶۳ توسط نخست‌وزیر محترم وقت جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد. شرکت واگن پارس از مجموعه شرکت‌های تحت پوشش شرکت تعاونی چندمنظوره هسایار می‌باشد که از طریق مزایده با سهام ۹۹٫۹٪ به شرکت تعاونی چند منظوره هسایار واگذار گردیده‌است. هدف از احداث کارخانه جوابگویی به نیاز داخلی در مرحله اول و سپس صادرات بوده‌است. با توجه به حجم زیاد واردات و صادرات و بارگیری کالا در بنادر نیاز به تأسیس این کارخانه احساس می‌شده‌است. این شرکت ابتدا پروژه تولید هزار دستگاه واگن باری و مسافری و تعمیرات ۲۵۰۰ دستگاه واگن باری را با همکاری شرکت اتریشی S.G.P شروع نمود که پس از پیروزی انقلاب قرارداد همکاری با شرکت اتریشی لغو و قرارداد جدیدی با شرکت واگن یونیون آلمان منعقد گردید. با توجه به نیاز عاجل کشور به تجهیزات ریلی، تولیدات شرکت واگن پارس رسماً از ابتدای نیمه دوم سال۱۳۶۳ شروع گردید.

این شرکت مونتاژکننده و تولیدکننده واگن و لوکوموتیو با تکنولوژی شرکت‌های خارجی یونیون آلمان، S.P.G اتریش، چانگ چونگ چین، بمباردیه کانادا، زیمنس آلمان و آلستوم فرانسه می‌باشد.

واگن‌های تولیدشده توسط شرکت واگن پارس اراک

شرکت واگن پارس اراک بزرگترین سازنده انواع لوکومتیو و واگنهای باری، مسافری و مترو در خاورمیانه می‌باشد. این شرکت متولی اصلی تولید انواع هزارچرخ (بوژی) در سیستم حمل و نقل ریلی کشور ایران می‌باشد.

سازه‌های این شرکت در ۵ مرداد ۱۳۶۵ توسط نیروی هوایی عراق در جریان جنگ بمباران شدند. در جریان این بمباران، ۴۵ تن کشته و حدود ۵۰۰ تن از کارکنان شرکت زخمی شدند.

محتویات

منابع[ویرایش]