پرش به محتوا

نماد شرکت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در بازار تالار معاملات بورس، به هر شرکت یک نماد (به انگلیسی: Stock symbol) منحصر به فرد اختصاص داده می‌شود. این نماد، کدی است که معمولاً از ترکیب حرف اول یک صنعت، و خلاصه نام اصلی شرکت مربوط تشکیل می‌شود. نمادها، برای ایجاد سهولت شناسایی و دسته‌بندی شرکت‌ها بر اساس زمینه صنعت مورد استفاده می‌گیرند، و در ادبیات روزمره سهام‌داران نیز به کار می‌روند. این نمادها طوری انتخاب می‌شوند که نام اصلی شرکت را تداعی کنند. به عبارت دیگر نماد یک شرکت عبارت است از حرف اول که نشان دهنده صنعتی است که آن شرکت در آن قرار دارد و خلاصه‌ای از نام شرکت در ادامه.

حرف اول هر نماد[ویرایش]

حرف اول هر نماد نشان‌دهنده گروهی است که شرکت در آن فعالیت دارد. در زیر توضیحاتی همراه با مثال دربارهٔ این طبقه‌بندی و حروف اختصاری آمده‌است:

گروه بانک‌ها - حرف «و»[ویرایش]

گروه بانک‌ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی (شرکت‌های که خدمات متنوع بانکی، افتتاح حساب جاری ارائه می‌دهند) در این گروه قرار می‌گیرند و حرف اختصاری این گروه «و» است. برخی از این شرکت‌ها عبارتند از:

گروه شرکت‌های سیمانی، آهک و گچ - حروف «س» و «ک»[ویرایش]

گروه شرکت‌های سیمانی، آهک و گچ: حرف اختصاری این گروه بسته به اینکه زمینه فعالیت آنها سیمان باشد یا تولید گچ متفاوت خواهد بود. آن دسته از شرکت‌ها که زمینه فعالیت آنها تولید سیمان است، حرف اختصاری آنها «س» است برخی از سرشناس‌ترین این شرکت‌ها عبارتند از:

 • سلار (شرکت سیمان لارستان)
 • ستران (شرکت سیمان تهران)
 • سفارس (سیمان فارس و خوزستان)
 • سشرق (سیمان شرق)
 • سخاش (سیمان خاش)

دسته دیگر که در زمینه تولید انواع گچ فعالیت می‌کنند، حرف اختصاری آنها «ک» است. مانند:

 • کایگچ (ایران گچ)
 • کگچت (گچ تهران).

گروه فلزات اساسی - حرف «ف»[ویرایش]

حرف اختصاری این گروه «ف» است. به استثنای دو شرکت گروه صنعتی سدید و سرمایه‌گذاری توکا فولاد که این دو شرکت که در تقسیم‌بندی جدید از گروه واسطه گری مالی (در تقسیم‌بندی جدید این گروه وجود ندارد) به فلزات اساسی انتقال پیدا کرده‌اند، حرف اختصاری آنها «و» است. مانند:

زمینه فعالیت دو شرکتی که در بالا با نشان "*" به‌عنوان استثناء علامت زده شده‌اند به ترتیب وتوکا (شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد) تولید فولاد، ماشین آلات و تجهیزات است و وسدید (سرمایه‌گذاری گروه صنعتی سدید) که در زمینه طراحی، مهندسی، ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات، لوله‌های فولادی درز جوش مستقیم و اسپیرال، پیمانکار پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی و شبکه‌های آب و فاضلاب و ساخت نیروگاه‌های بادی فعالیت می‌کند.

گروه شرکت‌های قند و شکر - حرف «ق»[ویرایش]

حرف اختصاری این گروه «ق» است. مانند:

 • قپارس (قند پارس)
 • قزوین (کارخانجات قند قزوین)

گروه شرکت‌های دارویی - حرف «د»[ویرایش]

حرف اختصاری این گروه «د» است. مانند:

گروه شرکتهای مخابراتی و رادیویی - حرف «ا»[ویرایش]

گروه شرکتهای مخابراتی و رادیویی برای نمونه، اخابر نماد شرکت مخابرات ایران است که در زمینه ارتباطات فعالیت می‌کند.

گروه شرکتهای صنایع شیمیایی - حرف «ش»[ویرایش]

در ابتدای نمادهای معاملاتی گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای حرف «ش» دیده می‌شود. به عنوان مثال:

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • مهران‌فر، محمدرضا. آشنایی با مفاهیم بورس اوراق بهادار، چاپ اول. تهران: نشر چالش، ۱۳۸۷. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۲۵۲۲-۰۶-۴
 • یاری، محمدحسن. آکسفورد بورس: اولین دیکشنری بازار بورس اوراق بهادار تهران، چاپ اول. تهران: مؤسسهٔ انتشاراتی مرکز فکر، ۱۳۸۶. شابک ‎۹۶۴-۲۶۴۹-۱۷-۹
 • بهکام، سپیده. همشهری آنلاین