گروه گسترش نفت و گاز پارسیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گروه گسترش نفت و گاز پارسیان
نوعشرکت هلدینگ سهامی عام
نماد سهام شرکتبورس تهران: پارسان
بنا نهاده۱۳۸۶
دفتر مرکزیایران تهران، ایران
مدیر عامل اجراییوحید محمودی
رئیس هیئت مدیرهاحمد وحید دستجردی
محصولاتپالایش
پتروشیمی
درآمد ۶۰۰ هزار میلیارد ریال (١٣٩۸)
سود خالص ۴١ هزار میلیارد ریال (١٣٩۸)
مالک
وبگاه

گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری ایرانی است، که در زمینه سرمایه‌گذاری در صنایع پایین دستی نفت و گاز، یعنی در حوزه‌های پالایش و پتروشیمی فعالیت می‌نماید.

شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد و در سال مالی ١٣٩۴ با درآمدی بالغ بر ١٨ هزار میلیارد تومان، به عنوان نهمین شرکت برتر ایران بر پایه میزان درآمد سالیانه شناخته شد.[۱]

این شرکت هم‌اکنون به عنوان یکی از بزرگترین هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری در صنایع پالایش و پتروشیمی ایران به‌شمار می‌آید.[۲] گروه گسترش نفت و گاز پارسیان مالکیت سهام شرکت‌های حفاری شمال، پتروشیمی پردیس، پتروشیمی زاگرس، شرکت پالایش نفت تبریز، شرکت پالایش نفت شیراز، شرکت پالایش نفت بندرعباس، شرکت پالایش نفت تهران، پتروشیمی جم، پتروشیمی خراسان، پتروشیمی مارون و پتروشیمی شیراز را در اختیار دارد.[۳]

دفتر مرکزی این شرکت در تهران قرار دارد و بخشی از سهام آن در بازار بورس تهران معامله می‌شود. بزرگترین سهام‌داران گروه نفت و گاز پارسیان، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (۶۷٫۶۴٪) و صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح (١٣٫۴۶٪) می‌باشند.[۴]

با توجه به وابسته بودن ایران از منظر تأمین منابع پروتئین دامی نظیر کنجاله سویا و پودر ماهی به واردات، یکی از مهم‌ترین استعدادهای صنایع پتروشیمی ایران در حوزه صنایع پایین‌دستی را می‌توان تولید پروتئین تک‌یاخته از متانول دانست که هم‌اکنون توسط بسیاری از کشورهای نفتی نظیر روسیه، نروژ و اخیراً عربستان، به‌شکل انبوه توسط هلدینگ‌های پتروشیمی تولید می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. «فهرست ۱۰۰ شرکت برتر ایران در سال مالی ١٣٩۴» (PDF). سازمان مدیریت صنعتی. ١٣٩۴. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۹ مارس ۲۰۱۳.
  2. «شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان؛ بزرگترین هلدینگ خصوصی پتروشیمی در سطح کشور». دانش نفت. ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۰. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. «پیش بینی سال ۹۶ شرکت نفت و گاز پارسیان، سود یا زیان؟». بورس نیوز. ۱۶ آذر ۱۳۹۵.
  4. «وب‌گاه شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان - سهامداران اصلی در ۱۳۹۱». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]