بانک تجارت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بانک تجارت
نوع شرکت سهامی عام
نماد معاملاتی بورس تهران: BTEJ1
صنعت خدمات مالی
بنا نهاده ۱۹۷۹
دفتر مرکزی تهران، ایران
محدودهٔ فعالیت خاورمیانه[۱]
افراد کلیدی مجتبی فهیم هاشمی
(رئیس هیئت مدیره)[۲][۳]
محمد ابراهیم مقدم نودهی
(مدیر عامل اجرایی)
محصولات بانکداری خرد
بانکداری شرکتی
بانکداری سرمایه‌گذاری
کارت اعتباری
درآمد ۷۰٫۳۷۱ Rialsymbol.svg میلیارد ریال (۱۳۹۱)[۴]
سود ناخالص ۶٫۲۸۰ Rialsymbol.svg میلیارد ریال (۱۳۸۹)[۵]
سود خالص ۴٫۴۷۰ Rialsymbol.svg میلیارد ریال (۱۳۸۹)[۵]
مجموع دارایی ۴۶۵٫۳۱۰ Rialsymbol.svg میلیارد ریال (۱۳۸۹)[۵]
مجموع سهام ۲۶٫۴۷۰ Rialsymbol.svg میلیارد ریال (۱۳۸۹)[۵]
کارکنان ۲۰٫۹۱۳ نفر (۱۳۸۹)[۵]
وب‌گاه www.tejaratbank.ir

بانک تجارت، شرکت خدمات مالی و بانکداری ایرانی است، که هم‌اکنون پس از بانک ملی ایران، بانک ملت و بانک صادرات ایران، در رتبه چهارم، از بزرگترین بانک‌های ایران قرار دارد.[۶]

بانک تجارت بنابر لایحه اداره امور بانک‌ها، در مهرماه ۱۳۵۸ از ادغام یازده بانک خصوصی، با سرمایه‌ای معادل ۳۹ میلیارد ریال، در تاریخ ۲۹ آذرماه سال ۱۳۵۸ تأسیس شد، کمتر از ۲ سال بعد، بانک ایران و روس نیز به آن پیوست گردید. بانک تجارت هم‌اکنون مالک شبکه‌ای از ۱٫۹۰۰ شعبه بانک و ۳۷ واحد ارزی می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

بانک شرق (که مرکزش در لندن بود) اولین بانک ایران به شیوه امروزی بود که در سال ۱۲۶۶ در شمال شرق میدان توپخانه تهران و در محل فعلی موزه بانک تجارت فعالیت خود را آغاز کرد. اگرچه فعالیت این بانک بیش از یک سال طول نکشید و بانک شاهی جایگزین آن شد، ولی این حرکت، پایه بانکداری نوین را در ایران بنا نهاد.درحقیقت می توان گفت بانک شاهی که بعدها به بانک تجارت تغییرنام داد نخستین بانک ایران می باشد.

تا قبل از انقلاب ۱۳۵۷، از ۳۶ بانک فعال در کشور ۸ بانک دارای مالکیت دولتی، ۱۶ بانک دارای مالکیت خصوصی ایرانی و ۱۲ بانک دارای مالکیت مختلط ایرانی و خارجی بودند. پس از انقلاب ۱۳۵۷ در تاریخ ۱۷ خردادماه ۱۳۵۸ شورای انقلاب، بانک‌های کشور را ملی اعلام کرد، سپس برخی از بانک‌ها در یکدیگر ادغام شدند.

بانک تجارت  به موجب لایحه اداره امور بانک‌ها مصوب مهرماه ۱۳۵۸ از ادغام یازده بانک خصوصی داخلی و مشترک داخلی–خارجی، با سرمایه‌ای بالغ بر ۳۹ میلیارد ریال، در تاریخ ۲۹ آذرماه سال ۱۳۵۸ تأسیس، سپس در سال ۱۳۶۰ بانک ایران و روس  هم  به آن ملحق گردید.

در حال حاضر بانک تجارت با بیش از ۳۰ سال فعالیت بانکی و سرمایه‌ای بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد ریال، مالک شبکه‌ای از ۲٫۰۰۰ شعبه در داخل و خارج ایران می‌باشد.

آمار و رتبه‌ها[ویرایش]

آرم بانک تجارت در سال مالی ۱۳۹۱ در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر ایران، در رتبه ۱۸ قرار گرفت. معیار اصلی در این رتبه‌بندی، معیار فروش شرکت‌ها بوده و در مورد بانک‌ها، از مجموع درآمدهای مشاع و غیرمشاع آنها استفاده می‌گردد.بانک تجارت براساس گزارش ارزشیابی عملکرد و رتبه‌بندی صد شرکت برتر در طی سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹، به ترتیب در رتبه های ۱۳، ۱۳، و ۱۰ قرار گرفته است؛همچنین[ بانک تجارت] به عنوان اولین بانک ایرانی درطی سالهای ۲۰۰۴ و۲۰۰۷ برترین بانک ایران انتخاب وبرنده جایزه موسسه بین المللی Euromoney گردیده است.

این بانک چندین بار ازسوی نهادهای بین المللی ستاره طلایی و کیفیت پاریس مفتخربه دریافت جوایزشده است؛[ بانک تجارت] درطی سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین بانک سبز ایران معرفی شدوتندیس زرین آن توسط ریاست وقت سازمان حفاظت محیط زیست ایران خانم دکتر معصومه ابتکار در نمایشگاه بین المللی محیط زیست اهداگردید.

شعبه‌ها[ویرایش]

بانک تجارت در حال حاضر دارای ۱٫۹۰۰ شعبه در سراسر ایران است. همچنین در شهرهای پاریس (فرانسهدوشنبه (تاجیکستان) و پکن (چین) نیز دارای شعبه می‌باشد.[۷] بانک تجارت همچنین دارای ۳۸ واحد ارزی در سراسر کشور می‌باشد. این بانک در فاصله سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ تعداد ۱۱۰ شعبه خود را تعطیل نموده است.

سال مالی تعداد شعبه
۱۳۸۵ ۲٫۰۱۰
۱۳۸۶ ۱٫۹۶۵
۱۳۸۷ ۱٫۹۸۶
۱۳۸۸ ۱٫۹۵۳
۱۳۸۹ ۱٫۹۰۰

کارکنان[ویرایش]

در سال ۱۳۹۱ شمار کارکنان بانک تجارت ۲۰٫۹۱۳ نفر اعلام شد. این بانک در سال ۱۳۸۵ شمار ۲۱٫۵۸۴ کارمند را در اختیار داشت، که این بدان معناست، که از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ بانک تجارت در فاصله ۴ سال، بیش از ۶۰۰ کارمند این بانک بازنشسته شده اند.

سال مالی شمار کارکنان
۱۳۸۵ ۲۱٫۵۸۴
۱۳۸۶ ۲۰٫۷۶۸
۱۳۸۷ ۲۱٫۰۴۱
۱۳۸۸ ۲۱٫۲۳۶
۱۳۸۹ ۲۱٫۰۲۹

مدیران[ویرایش]

نام و نام خانوادگی شروع پایان
دکتر محمد رضا رنجبر فلاح 1391/01/22 1393/01/09
دکتر مجید رضا داوری 1386/09/08 1391/01/22
دکتر رضا راعی 1386/03/26 1386/09/08
زارع اسکندری 1384 1386/03/26
علی میلانی 1382 1384
خطیب 1372 1382
محمد جعفر افتخار 1365 1372

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. :: Tejaratbank-Branches ::. Tejaratbank.ir. Retrieved on 2011-03-13.
  2. Bank Tejarat. Cbi.ir. Retrieved on 2011-03-13.
  3. :: Tejaratbank-Board Of Directors ::. Tejaratbank.ir. Retrieved on 2011-03-13.
  4. «فهرست ۱۰۰ شرکت برتر ایران در سال مالی ۱۳۹۱». سازمان مدیریت صنعتی. 
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ ۵٫۳ ۵٫۴ http://www.tejaratbank.ir/portal/Upload/Modules/Contents/asset0/Bourse/heyatmodire.pdf
  6. imi100.imi.ir
  7. جستجوی شعبه‌های بانک وبگاه بانک تجارت

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]