بانک تجارت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بانک تجارت.
نوع شرکت سهامی عام
نماد معاملاتی بورس تهران: BTEJ1
صنعت خدمات مالی
بنا نهاده ۲۹ آذر ۱۳۵۸ شمسی
دفتر مرکزی تهران، ایران
محدودهٔ فعالیت خاورمیانه[۱]
افراد کلیدی مجتبی فهیم هاشمی
(رئیس هیئت مدیره)[۲][۳]
محمد ابراهیم مقدم نودهی
(مدیر عامل اجرایی)
محصولات بانکداری خرد
بانکداری شرکتی
بانکداری سرمایه‌گذاری
کارت اعتباری
درآمد افزایش ۷۰٫۳۷۱ Rialsymbol.svg میلیارد ریال (۱۳۹۱)[۴]
سود ناخالص ۶٫۲۸۰ Rialsymbol.svg میلیارد ریال (۱۳۸۹)[۵]
سود خالص افزایش ۴٫۴۷۰ Rialsymbol.svg میلیارد ریال (۱۳۸۹)[۵]
مجموع دارایی افزایش ۴۶۵٫۳۱۰ Rialsymbol.svg میلیارد ریال (۱۳۸۹)[۵]
مجموع سهام افزایش ۲۶٫۴۷۰ Rialsymbol.svg میلیارد ریال (۱۳۸۹)[۵]
کارکنان ۲۰٫۹۱۳ نفر (۱۳۸۹)[۵]
وب‌گاه www.tejaratbank.ir
لوح نصب شده در سردر ساختمان قدیمی بانک تجارت در میدان توپخانه که در آن مختصری از تاریخچهٔ بانک آمده است

بانک تجارت، شرکت خدمات مالی و بانکداری ایرانی است، که هم‌اکنون پس از بانک ملی ایران، بانک ملت، بانک مسکن، بانک پارسیان و بانک صادرات ایران، در رتبه ششم، از بزرگترین بانک‌های ایران قرار دارد.[۶]

بانک تجارت بنابر لایحه اداره امور بانک‌ها، در مهرماه ۱۳۵۸ از ادغام یازده بانک خصوصی، با سرمایه‌ای معادل ۳۹ میلیارد ریال، در تاریخ ۲۹ آذرماه سال ۱۳۵۸ تأسیس شد، کمتر از ۲ سال بعد، بانک ایران و روس نیز به آن پیوست گردید. بانک تجارت هم‌اکنون مالک شبکه‌ای از ۱٫۹۰۰ شعبه بانک و ۳۷ واحد ارزی می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

بانک شرق( مرکزآن در لندن بود)اولین بانک به شیوه امروزی بود که در سال ۱۲۶۶شمسی در شمال شرقی تهران میدان توپخانه( محل فعلی بانک تجارت) فعالیت خود را آغاز کرد،گرچه فعالیت این بانک بیش از یک سال مالی طول نکشید ولی این حرکت، پایه بانکداری نوین را در ایران بنا نهاد و نهایتا بانک شاهی جایگزین آن گردید. شبکه بانکی کشوردرعصرپهلوی،مشتمل بر36بانک بودکه ازاین بین ۸ بانک دارای مالکیت دولتی، ۱۶ بانک دارای مالکیت خصوصی ایرانی و ۱۲ بانک دارای مالکیت دولتی، ۱۶ بانک دارای مالکیت خصوصی ایرانی و ۱۲ بانک دارای مالکیت مختلط ایرانی و خارجی بودند.باشروعانقلاب1357،شورای عالی انقلاب در تاریخ ۱۷ خردادماه ۱۳۵۸ تمامی بانک‌های کشور را ملی اعلام کرد، سپس برخی از بانک‌ها در یکدیگر ادغام شدند. بانک تجارت به موجب لایحهاداره اموربانکها مصوب مهرماه ۱۳۵۸ از ادغام یازده بانک خصوصی داخلی و مشترک داخلی–خارجی، با سرمایه‌ای بالغ بر ۳۹ میلیارد ریال، در تاریخ ۲۹ آذرماه سال ۱۳۵۸ تأسیس گردید، سپس در سال ۱۳۶۰ بانک ایران و روس نیز به آن ملحق گردید.

در حال حاضر بانک تجارت با بیش از ۳۰ سال فعالیت درشبکه بانکی کشور و سرمایه‌ای بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد ریال، مالک شبکه‌ای از ۲٫۰۰۰ شعبه ارزی- ریالی در داخل و خارج ایران می‌باشد.

آمار و رتبه‌ها[ویرایش]

بانک تجارت در سال مالی ۱۳۹۱ در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر ایران، در رتبه ۱۸ قرار گرفت. معیار اصلی در این رتبه‌بندی، معیار فروش شرکت‌ها بوده و در مورد بانک‌ها، از مجموع درآمدهای مشاع و غیرمشاع آنها استفاده می‌گردد. براساس گزارش ارزشیابی عملکرد و رتبه‌بندی صد شرکت در طی سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹، بانک تجارت به ترتیب در رتبه ۱۳، ۱۳، و ۱۰ قرار گرفته است.

شعبه‌ها[ویرایش]

بانک تجارت در حال حاضر دارای ۱٫۹۰۰ شعبه در سراسر ایران است. همچنین در شهرهای پاریس (فرانسهدوشنبه (تاجیکستان) و پکن (چین) نیز دارای شعبه می‌باشد.[۷] بانک تجارت همچنین دارای ۳۸ شعبه ارزی در سراسر کشور می‌باشد.

سال مالی تعداد شعبه
۱۳۸۵ ۲٫۰۱۰
۱۳۸۶ ۱٫۹۶۵
۱۳۸۷ ۱٫۹۸۶
۱۳۸۸ ۱٫۹۵۳
۱۳۸۹ ۱٫۹۰۰

کارکنان[ویرایش]

در سال ۱۳۹۱ شمار کارکنان بانک تجارت ۲۰٫۹۱۳ نفر اعلام شد. این بانک در سال ۱۳۸۵ شمار ۲۱٫۵۸۴ کارمند را در اختیار دارد.

سال مالی شمار کارکنان
۱۳۸۵ ۲۱٫۵۸۴
۱۳۸۶ ۲۰٫۷۶۸
۱۳۸۷ ۲۱٫۰۴۱
۱۳۸۸ ۲۱٫۲۳۶
۱۳۸۹ ۲۱٫۰۲۹

فساد[ویرایش]

رئیس کل دادگستری کرمان در آذر ۱۳۹۳ اعلام کرد یکی از شعب این بانک در کنار سه بانک خصوصی در یک پرونده فساد بانکی عظیم درگیربوده‌اند.[۸]

کمک‌های مردمی آنلاین[ویرایش]

امکان ارسال کمک به برنامه جهانی غذا از تمامی کارتهای عضو شبکه شتاب به وسیله سامانه پرداخت اینترنتی بانک تجارت وجود دارد.[۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]