شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی ایران
نوع شرکت سهامی عام
بنا نهاده ۱۹۶۸
دفتر مرکزی ایران تبریز، ایران
محصولات قطعات ریخته تراکتور
کامیون
مالک شرکت تراکتورسازی ایران
وبگاه شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی ایران
کارخانه شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران.

شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی ایران در چهار چوب مفاد همکاری‌های فنی و اقتصادی مورخ هشتم اوت ۱۹۶۶ (۱ مردادماه ۱۳۴۵) دولتین ایران و رومانی، طرح ایجاد تراکتور سازی ایران در منطقه صنعتی شهر تبریز به مرحله اجرا درآمد. بر پایه این موافقتنامه مقرر گردید ساخت انواع تراکتور ۶۵ اسب بخار تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل و تراکتور ۴۵ اسب بخار در سه مرحله و با ظرفیت ۵۰۰۰ دستگاه در سال و سپس تا ۱۰۰۰۰ دستگاه در سال برای مدت ۱۰ سال به ایران و اگذار گردد. جهت دستیابی به فن آوری کامل این صنعت مقرر گردید تا پروژه ریخته‌گری که در طرح اولیه منظور نشده بود به عنوان پروژه مکمل مجتمع ایجاد شود. در سال ۱۳۶۶ شرکت ریخته‌گری به عنوان یک شرکت مستقل تأسیس و ثبت شده و شروع به فعالیت نموده است. این شرکت داراری سه خط قالبگیری تمام اتوماتیک برای تولید انواع قطعات چدنی در رنج کوچک، متوسط و بزرگ بوده و دارای یک خط ریخته‌گری به روش لاست فومی باشد. در این شرکت انواع قطعات چدنی، از قبیل قطعات تراکتور، موتور صنعتی، خودرو (پژو ،پراید، نیسان )، بدنه موتور شش سیلندر تراکتور، قطعات مخصوص کامیون، میل لنگ‌های کمپروسور، کلاهک مقره برای صنعت برق و غیره تولید می‌شود. در تاریخ ۸۹/۱۱/۲۰ کارگاه ریخته‌گری شرکت تراکتور سازی ارومیه نیز به این شرکت واگذار گردید که دارای یک خط قالبگیری اتوماتیک و تجهیزات مربوطه می‌باشد . شرکت ریخته‌گری تراکتور سازی ایران در حال حاضر به عنوان بزرگترین و یکی از اصلی‌ترین تولید کنندگان قطعات ریخته چدنی تراکتور و به ویژه خودرودر کشور فعالیت می‌کند.

سهامداران[ویرایش]

شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی یکی از شرکت‌های سودآور[۱] که سهام این شرکت در بازار بورس تهران در گروه صنعت بخش خودرو و ساخت قطعات داد و ستد می‌شود. عمده سهامداران این شرکت، تراکتورسازی ایران با حدود ۷۰٪ و الباقی نیز در اختیار افراد حقیقی و شرکت بیمه کارآفرین قرار دارد.[۲]

مشخصات[ویرایش]

شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی ایران در زمینی به مساحت ۵۶۶۸۴۳ متر مربع و با دارا بودن فضای سرپوشیده به مساحت ۵۷۲۳۰ متر مربع و نیز برخورداری از کارگاه‌های ریخته‌گری، مدلسازی، تعمیرات، نوسازی، تمیزکاری و انبارهای مختلف قادر به تولید ۵۰٫۰۰۰ تن انواع قطعات پیچیده چدنی می‌باشد.[۳]

ریخته‌گری پیشرفته لاستفوم در داخل کشور فقط توسط این شرکت انجام می‌پذیرد و در عرصه بین‌المللی این تکنولوژی در اختیار کشورهای چین و آمریکا قرار دارد.[۴]

تولید[ویرایش]

شرکت دارای سه خط قالبگیری تمام اتوماتیک برای تولید انواع قطعات چدنی در رنج کوچک، متوسط و بزرگ بوده و دارای یک خط ریخته‌گری به روش لاست فوم است.[۵] شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی در زمینه ساخت، تولید و طراحی قطعات ریخته چدنی وسائط نقلیه سبک، سنگین و نیز عمده قطعات اصلی تراکتور و قطعات اصلی انواع خودروهای داخلی نظیر بلوک سیلندر، بدنه موتور، پوسته موتور، قطعات ایمنی و ... فعالیت می‌کند.[۶][۴] این شرکت سالانه بیش از ۵۰ هزار تن قطعه تولید می‌کند.[۷] تولید بیش از ۶۵ هزار تن انواع قطعات ریخته از جمله قطعات پیچیده داکتیل، توپی چرخ‌های خودروهای سنگین، قطعه بلوک سیلندر برای انواع خودروهای تولید داخل مانند نیسان، روآ، تولید بیش از ۲۰۰ هزار بلوک سیلندر خودروی ۲۰۶ ،۳۰۰ هزار قطعه بلوک سیلندر پراید و تأمین نیاز ایران خودرو در ریخته‌گری گروه صنعتی تراکتورسازی ایران انجام می‌پذیرد.[۸]

صادرات[ویرایش]

این شرکت سالانه دارای ۱۰ هزارتن صادرات،[۷] قطعات ساخته شده توسط این شرکت را به صورت ماشین کاری به کشورهای چین،[۴] ترکیه،[۴] هندوستان،[۴] ایتالیا،[۴] بلغارستان[۷] صادر و در داخل کشور قطعات چدنی کارخانجات خودروسازی سایپا و ایرانخودرو در کنار کارخانه تراکتورسازی تبریز را تأمین می‌کند.[۷][۴] شرکت‌های فولاد و قطعه ساز ایتالیا مانند فیات، رویرو، پرآردی، او ام، آر جی، او ام آر و ایوکو به عنوان قطعه سازان معتبر خودروسازان سبک و سنگین اروپا و دنیا، قطعات ریخته مورد نیاز تولیدات خود را از طریق مجموعه ریخته‌گری تراکتورسازی ایران تأمین می‌کنند.[۶][۹]

منابع[ویرایش]

  1. «گزارش تحلیلی سودآوری شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی ایران (خریخت1393/10/17)». ۱۳۹۳/۱۰/۱۷. دریافت‌شده در ۱۳۹۵/۰۳/۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. «سهامداران/دارندگان (در پایان روز)». بازار بورس تهران. ۱۳۹۵/۰۳/۴. دریافت‌شده در ۱۳۹۵/۰۳/۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. «افزایش 64 درصدی تولید و 42 درصدی فروش در ریخته‌گری تراکتورسازی». بورس نیوز. ۱۳۹۰/۰۲/۲۰. دریافت‌شده در ۱۳۹۵/۰۳/۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ ۴٫۴ ۴٫۵ ۴٫۶ «مصاحبه شبکه بازار با مدیرعامل شرکت ریخته‌گری تراکتور سازی ایران». شبکه بازار. ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۱۳۹۵/۰۳/۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  5. «مدیرعامل: ماهانه یک هزار تن قطعات ریخته‌گری از تراکتورسازی ایران به ایتالیا صادر می‌شود». خبرگزاری ایرنا. ۱۳۹۳/۰۲/۲۵. دریافت‌شده در ۱۳۹۵/۰۳/۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  6. ۶٫۰ ۶٫۱ «تحلیل بنیادی شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی ایران». کارگزاری بانک ملی ایران. ۱۳۹۳/۰۸. دریافت‌شده در ۱۳۹۵/۰۳/۴. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 28 (کمک); تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  7. ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ ۷٫۳ «صادرات ۱۰ هزار تنی ریخته‌گری تراکتورسازی ایران». ماین نیوز. ۱۳۹۴/۱۰/۲۶. دریافت‌شده در ۱۳۹۵/۰۳/۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  8. «ارزش صادرات شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی ایران به بیش از 300 میلیارد ریال رسید». خبرگزاری برنا. ۱۳۹۴/۰۳/۰۷. دریافت‌شده در ۱۳۹۵/۰۳/۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  9. «تولید ۳۵۰نوع قطعه و تأمین نیاز ۱۱ شرکت ایتالیایی در تراکتورسازی». خبرگزاری مهر. ۱۳۹۳/۱۱/۲۷. دریافت‌شده در ۱۳۹۵/۰۳/۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)