راهبرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

راهبُرد[۱] یا استراتژی شاخه‌ای از علم مدیریت است که در فنون نظامی، اقتصاد، تجارت و به ویژه عرصه سیاست کاربرد دارد.

واژه استراتژی از کلمه یونانی (استراتگوس) Strategos گرفته شده‌است. استراتگوس یا (استراتژ) به معنای لشکر است. استراتگوس به معنی فرماندهی ارتش هم به کار می‌رفت. بطور مثال، ارتش یونان باستان که از گروه‌های کوچک سربازانِ متعلق به خاندان‌های یونانی تشکیل شده بود، توسط افرادی به نام «استراتگوس» فرماندهی می‌شد.

طبق تعریف لغت‌نامه وبستر، «استراتژی، علم برنامه ­ریزی و هدایت عملیات نظامی بزرگ در مقیاس کلان، با هدف تشخیص و یافتن بهترین موقعیت قبل از شروع درگیری واقعی با دشمن است»

دایره المعارف بریتانیکا تعریف استراتژی را از دید نظامی با تعبیر هنر برنامه­ ریزی و هدایت عملیات معرفی کرده و برای متمایز ساختن آن با تاکتیک سه ویژگی گستره بیشتر عملیاتی، دوره زمانی بلندتر و جابه جایی انبوه نیروها را قید می‌کند[۲].

در دیدگاه جدید، استراتژی یک برنامه واحد، همه‌جانبه و تلفیقی است که نقاط قوت اصلی و نقاط ضعف اصلی سازمان را با فرصت‌ها و تهدیدات محیط مربوط می‌سازد و به نحوی طراحی شده‌است که با اجراء صحیح آن از دست یابی به اهداف اصلی سازمان اطمینان حاصل می‌گردد.

از دیدگاه جانسون و شولز، استراتژی جهت حرکت و گستره فعالیت‌های یک سازمان در بلندمدت، با توجه به منابع موجود و محیط در حال تغییر سازمان، به ویژه با توجه به بازارها، مشتریان و کارفرمایانش با توجه به انتظارات گروه‌های ذی‌نفع است.

در عرصه نظامی راهبرد عموماً به نقل و انتقال نیروها در پشت جبهه جنگ و در جبهه پیش از درگیر شدن با دشمن است. هنگامی که نیروهای نظامی در جبهه با نیروهای دشمن درگیر می‌شوند این دیگر راهکنش (تاکتیک) است و نه راهبرد. در دوران گذشته به ویژه در عصر جنگ‌های ناپلئونی تمایز آشکاری بین راهبرد و راهکنش وجود داشت و راهبرد به آنچه در پشت جبهه می‌گذشت مربوط و راهکنش به هدایت جنگ در میدان نبرد.

از ابتدای قرن بیستم با ظهور واژه «خط مشی و سیاست ملی» راهبرد در جایگاهی بین راهکنش و سیاست ملی قرار گرفت. این وضعیت موجب شد تا تعاریف سیاست ملی، راهبرد و راهکنش در دوران جنگ جهانی اول که از گستردگی زیادی برخوردار بود و کشورهای درگیر مجبور به نبرد در چند جبهه بودند ناکارا جلوه کند.

در پاسخ به این امر واژه و مفهوم جدید «راهبرد کلان» (grand strategy) ظهورکرد که در واقع به نوعی ترکیب مفهوم راهبرد و سیاست ملی بود. راهبرد کلان مفهومی بود که در چارچوب آن راهبردهای بخشی همچون راهبرد نظامی، راهبرد اقتصادی، راهبرد سیاسی و راهبرد بازرگانی کشور قرار می‌گرفت.

مفهوم راهبرد در عرصه سیاست از کاربرد زیادی برخوردار است. کارل فون کلازوتیز که از استراتژیست‌های بزرگ جهان بوده، گفته‌است جنگ ادامه سیاست به شیوه‌های دیگر است. بر همین اساس در گذشته وقتی سیاست تبدیل به شیوه‌های نظامی شد و راهبرد لقب می‌یافت بعداً خود واژه راهبرد برای برنامه سیاسی کلان کشور مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه علاوه بر فرماندهان نظامی و سیاستمداران، دست اندرکاران امور بازرگانی، اقتصاددانان، کارفرمایان عرصه صنعت نیز دارای راهبرد هستند. مفهوم لغوی استراتژی:. علاوه بر این، معانی زیر نیز برای استراتژی مطرح شده‌است: فن اداره جنگ، فن فرماندهی، فن جنگ و طرح نقشه برای جنگ. ب: مفهوم اصطلاحی استراتژی: استراتژی در معنای اصطلاحی جدید به این صورت تعریف می‌شود:

فن و علم توسعه و به‌کارگیری قدرت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی ملت، هنگام جنگ و صلح، به منظور تأمین حداکثر پشتیبانی از سیاست‌های ملی و افزایش احتمال دستیابی به نتایج مطلوب برای کسب حداکثر پیروزی و حداقل شکست. هرگاه قدرت سیاسی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی، در جهت دستیابی به اهداف نظامی یک ملت به کار رود، استراتژی نظامی نامیده می‌شود به همین ترتیب برای هر یک از ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نیز می‌توان یک تعریف از استراتژی ارائه داد. استراتژی در معنای قدیمی خود به مفهوم به‌کارگیری همه امکانات کشور برای دست یافتن به هدف‌های نظامی بود، اما به تدریج استراتژی از بعد نظامی محض، فاصله گرفت و در حال حاضر اهداف نظامی، بخشی از اهداف ملی یک کشور را تشکیل می‌دهد. ۳

ریشه استراتژی[ویرایش]

استراتژی با مفهوم «رقابت» گره خورده است. در سال 1934 پروفسور گاوس، پدر بیولوژی ریاضی، نتایج آزمایش خود را به این صورت منتشر کرد که «دو موجود غیرهم­نوع به راحتی در کنار هم زنده می­‌مانند؛ درحالی که دو گونه­ هم‌­نوع نمی‌­توانند». این امر بدین معنی است که مدت­‌ها قبل از پیدایش مفهوم استراتژی، رقابت وجود داشته است. به عبارتی عمر آن به خلقت موجودات زنده بازمی‌گردد. مادامی که منابع کافی وجود داشته باشد موجودات به راحتی رشد می‌کنند و از آن تغذیه می‌کنند؛ اما در رقابت بر سر منابع محدود، موجودات ضعیف‌تر قربانی می‌شوند و خود منابعی برای گونه‌های قوی‌تر می‌شوند. در نتیجه این محیط است که برمی‌گزیند که کدامیک از موجودات با توجه به توانایی خود می‌توانند زنده بمانند. محیط با به کار گیری اصل انتخاب طبیعی (Natural Selection) موجودات ضعیف‌تر را به مرور حذف می‌کند. بیولوژی و کسب و کار از حیث رقابت شبیه‌اند و الگوی مشابهی را در تکامل تدریجی طی می‌کنند به جز آنکه استراتژیست‌ها می‌توانند از تخیل و توانایی خود برای تسریع رقابت و تاثیر بر نرخ تغییر استفاده کنند. تخیل و منطق استراتژی را ممکن می‌سازند. به طور کلی؛ استراتژی نیازمند توانایی درک پیچیدگی رقابت طبیعی است.[۳]

ارکان اصلی بیانیه استراتژی[ویرایش]

بیانیه مأموریت (Mission Statement)، هدف سازمانی را توضیح می دهد؛ این بیانیه، “فلسفه وجودی ما” را بررسی می کند.
بیانیه اصول یا ارزش ها (Statement of Principle) بیان می کند که “ما به چه چیزی اعتقاد داریم و چگونه رفتار خواهیم کرد”.
بیانیه چشم انداز (Vision Statement)، پیش بینی می کند که “می خواهیم به کجا برسیم”.
بیانیه استراتژی، برنامه بازی رقابتی شرکت را بیان می کند که معمولاً از بیانیه اهداف، دامنه کسب و کار و مزیت تشکیل می شود.

سطوح مختلف مدیریت استراتژیک[ویرایش]

راهبرد عالی‌ترین سطح از میان سطوح ۴ گانهٔ مدیریت است؛ که این ۴ سطح عبارتند از:

استراتژی به آوردن نیرو به صحنه اطلاق می‌شود و به بیان دیگر طرح درازمدتی است که برای نیل به یک هدف مشخص طراحی و تبیین می‌گردد.

زمینه های فعالیت[ویرایش]

راهبرد شامل زمینه‌های کاری گوناگون می‌شود از جمله:

در نهایت به عنوان یک تعریف جامع از استراتژی می‌توان گفت که استراتژی به معنی استفاده از منابع محدود، با بهره­‌گیری از فرصت 'های موجود در محیط کسب و کار است، به گونه­ ای که بتوانیم برای خود مزیت رقابتی بوجود بیاوریم و از این طریق به تمایز در کسب و کار خود برسیم[۴].

تفاوت راهبرد و طرح[ویرایش]

تفاوت راهبرد و طرح مانند تفاوت خرد و دانش است. راهبرد در مورد تشخیص «عمل درست» می‌باشد و طرح دربارهٔ نحوهٔ انجام درست آن عمل می‌باشد. ارائه راهبرد توسط استراتژیست انجام می‌گردد و طرح توسط متخصص ارائه می‌شود.[۵][۶]

تئوری مدیریت[ویرایش]

راهبرد کسب و کار به عنوان زمینه‌ای برای مطالعه و استفاده از دهه ۱۹۶۰ پدیدار گشت به‌طوری‌که تا پیش از آن واژه‌های «راهبرد» و «رقابت» به ندرت در متون علمی مدیریت به کار رفته‌است.[۷][۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

تعریف کامل استراتژی چیست؟ بهمراه رویکردها و نظریه های دانشمندان | دفتر استراتژی شریف

منابع[ویرایش]

کتاب مدیریت استراتژیک با رویکرد امروزی نوشته رابرت گرنت

  1. «راهبُرد» [علوم نظامی] هم‌ارزِ «strategy»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ راهبُرد)
  2. علی خادم الرضا. «تعریف استراتژی». http://alikhademoreza.ir. پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)
  3. محمد احسان سوری. «ریشه استراتژی چیست (The Origin Of Strategy)». آکادمی واج.
  4. خادم الرضا، علی (۱۳۹۶). تعریف استراتژی ، جعبه ابزار کارآفرینی. تهران: دبیاگران تهران. صص. ۶۰. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۱۲۴-۷۴۸-۴.
  5. علی خادم الرضا. «تعریف استراتژی». http://alikademoreza.ir. پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)
  6. خادم الرضا، علی (۱۳۹۶). جعبه ابزار کارآفرینی. تهران: دیباگران تهران. صص. ۶۰. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۱۲۴-۷۴۸-۴.
  7. Kiechel, Walter (2010). The Lords of Strategy. Harvard Business Press. ISBN 978-1-59139-782-3.
  8. Ghemawat, Pankaj (Spring 2002). "Competition and Business Strategy in Historical Perspective". Business History Review. Harvard Business Review.

۳. مجله:امید انقلاب-آذر ۱۳۸۶ - شماره ۳۶۱