دریای راس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۷۵° جنوبی ۱۷۵° غربی / ۷۵° جنوبی ۱۷۵° غربی / -75; -175

۲۰۰ پیکسل

دریای راس (به انگلیسی: Ross Sea) خلیجی عمیق در اقیانوس منجمد جنوبی است که بین ویکتوریا لند و ماری برد لند در جنوبگان قرار دارد. این دریا در سال ۱۸۴۱ میلادی توسط جیمز راس کشف گردید و به افتخار او دریای راس نامیده شد. این دریا دست‌نخورده‌ترین زیست‌بوم دریایی دنیا و بزرگترین منطقه محافظت شده دنیا (چه آبی و چه خاکی) است.[۱]


موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

در غرب دریای راس جزیره راس با کوه آتشفشان اربوس و در شرق آن جزیره روزولت قرار دارد. یخسار راس بخش جنوبی دریای راس را پوشانده است. روآل آمونسن سفر اکتشافی سال ۱۹۱۱ خود در جنوبگان را از خلیج وال‌ها واقع در این یخسار آغاز نمود. بندر مک‌موردو ساوند در غرب دریای راس قرار دارد که معمولاً در طول تابستان عاری از یخ می‌باشد. جنوبی‌ترین بخش دریای راس ساحل گولد است که حدود ۲ مایل با قطب جنوب جغرافیایی فاصله دارد.

اهمیت زیست‌محیطی[ویرایش]

این دریا فقط دو درصد اقیانوس منجمد جنوبی را تشکیل می‌دهد، اما زیستگاه ٣٨ درصد پنگوئن‌ها آدلی، سی درصد مرغان باران و شش درصد نهنگ‌های مینک قطب جنوب است. پوشش گیاهی و جانوری این دریا نیز همچون دیگر مناطق دریایی جنوبگان است. آب‌های این دریا که سرشار از مواد غذایی است فراوانی پلانکتون‌ها را سبب شده که این پلانکتون‌ها به نوبهٔ خود غذای گونه‌های بزرگتری همچون ماهیان، فک‌ها، وال‌ها و پرندگان ساحلی و دریایی را تأمین می‌نمایند. دستجات فراوانی از پنگوئن‌ها آدلی و امپراتور را در شماری از مکان‌های اطراف دریای راس می‌توان مشاهده نمود. این منطقه از نظر تامین مواد مغذی اعماق اقیانوس که با جریان‌های اقیانوسی به دیگر نقاط جهان برده می‌شود اهمیت اساسی در حیات در کره زمین دارد. دریای راس همچنین محل زندگی شمار عظیمی کریل (سخت‌پوستی کوچک شبیه میگو) است که غذای اصلی نهنگ‌ها و فُک‌ها را تشکیل می‌دهد. صید بیش از حد و تغییرات آب‌وهوایی تاثیر قابل توجهی بر جمعیت کریل‌ها گذاشته و باعث نگرانی شده است.

دریای راس یکی از آخرین پهنه‌های آبی زمین است که هنوز از فعالیت‌های انسانی آسیب ندیده با این حال آلودگی، ماهیگیری بیش‌ازاندازه و رها ساختن گونه‌های مهاجم در این دریا به‌شدت آنرا تهدید می‌کند. با توجه به این که دریای راس تقریبا از دست‌اندازی های بشر در امان مانده، به مثابه یک آزمایشگاه طبیعی است.

زیستگاه حفاظت شده حیات دریایی[ویرایش]

در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۶ (۷ آبان ۱۳۹۵) نمایندگان اتحادیه اروپا و ٢۴ کشور دیگر، این دریا را به عنوان زیستگاه حفاظت شده حیات دریایی اعلام کردند. این طرح که آمریکا و نیوزیلند آن را ارائه کرده بودند پس از سالها مذاکره به تصویب رسیده و بر اساس آن دریای راس منطقه «بهره‌برداری ممنوع» اعلام شده؛ بدین ترتیب ۱/۵ میلیون مترمربع از این دریا در ٣۵ سال آینده از صید و ماهیگیری تجاری محافظت خواهد شد و ذخایر معدنی و منایع جانوری و گیاهی آن نیز در این مدت نباید مورد استفاده تجاری و صنعتی قرار گیرند. منتهای مراتب در مناطقی خاصی از این دریا، صید کریل و دندان‌ماهی برای مقاصد پژوهشی مجاز خواهد بود. زین پس این دریا بزرگترین منطقه محافظت شده دنیا، چه آبی و چه خاکی، خواهد بود.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Ross Sea»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۱).