فیتوپلانکتون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فیتوپلانکتون دسته‌ای از آغازیان تولیدکننده یا گیاه مانند هست که قادر به خودپروردگی می‌باشد. اغلب این موجودات بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند اما اگر شمار بسیار زیادی از آن‌ها در آب تجمع داشته باشند ممکن است رنگ آب را سبز (به خاطر داشتن سبزینه) یا به رنگ‌های دیگر کنند و گاه منجر به بروز پدیده شکوفایی جلبکی یا کشند سرخ شوند.فیتو پلانگتون‌ها 10 تا 15 درصد چوب دنیا را تولید و یکی از منابع تغذیه‌ای برای آبزیان هستند.این نوع پلانگتون چون چوپ تولید می‌کند برای تولید مثل با انسان باید ارتباط برقرار کند.

نام فیتوپلانکتون‌ها از واژه ی یونانی «φυτόν» (به انگلیسی: phyton) به معنای گیاه و «πλαγκτός» (به انگلیسی: planktos) به معنای سرگردان یا سیار گرفته شده‌است. آغازیان به دو دسته ی تولیدکننده‌ها و مصرف‌کننده‌ها تقسیم می‌شوند. تولیدکننده‌ها به خاطر وجود کلروفیل در بدنشان به آغازیان گیاه مانند نیز معروف هستند. و اسم آن‌ها نیز به همین دلیل انتخاب شده‌است.

پلانکتون و فیتو پلانکتون ها بر اساس ویژگی زیست‌بوم آن‌ها و نه ویژگی ژنتیکی یا تاکسونومی‌شان طبقه‌بندی شده‌اند، بنابراین به هر گونه تودهٔ جاندار ساکن لجه (لایه‌های آب اقیانوس) یا آب شیرین پلانکتون اطلاق می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]