فیتوپلانکتون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Diatoms through the microscope.jpg

فیتوپلانکتون‌ها (Phytoplankton) دسته‌ای از آغازیان تولید کننده یا گیاه مانند هستند که قادر به خودپروردگی میباشند. اغلب این موجودات بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند اما اگر تعداد بسیار زیادی از آنها در آب تجمع داشته باشند ممکن است رنگ آب را سبز (به خاطر داشتن سبزینه) یا به رنگهای دیگر کنند و گاه منجر به بروز پدیده شکوفایی جلبکی یا کشند سرخ شوند.فیتو پلانگتون ها 50 تا 85 درصد اکسیژن دنیا را تولید می کنند و یکی از منابع تغذیه ای برای آبزیان هستند.

نام فیتوپلانکتون ها از واژه ی یونانی «φυτόν» ( به انگلیسی : phyton ) به معنای گیاه و «πλαγκτός» ( به انگلیسی : planktos ) به معنای سرگردان یا سیار گرفته شده است. آغازیان به دو دسته ی تولید کننده ها و مصرف کننده ها تقسیم می شوند. تولید کننده ها به خاطر وجود کلروفیل در بدنشان به آغازیان گیاه مانند نیز معروف هستند. و اسم آن ها نیز به همین دلیل انتخاب شده است.

پلانکتونها بر اساس ویژگی زیست بومی شان و نه ویژگی ژنتیکی یا تاکسونومی شان طبقه بندی شده اند، بنابراین به هر گونه تودهٔ جاندار ساکن لجه (لایه‌های آب اقیانوس) یا آب شیرین پلانکتون اطلاق می شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]