سرخس (گیاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سرخس
Adelaarsvaren plant Pteridium aquilinum.jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
رده: سرخس‌ها
زیررده‌ها

سرخس‌ها (نام علمی: Polypodiopsida) گروهی از گیاهان نهان‌زاد آوندی هستند که ۱۲۰۰۰ گونه را در برمی‌گیرد. این گیاهان از طریق تولید هاگ تولید مثل می‌کنند. رشد برگ در سرخسها نسبتاً کامل و مدوام و زمین‌ساقه آن‌ها پایا است. در سرخس‌ها مثل سایر نهان‌زادان آوندی تولید گیاه برگدار با تشکیل تخم آغاز می‌شود و بنابراین با اسپوروفیت مطابقت دارد.

سرخس‌ها از نظر اندازه به‌طور قابل ملاحظه‌ای با همدیگر فرق دارند و اندازه‌شان از سرخس‌های تک‌سلولی و ریز آبزی گرفته تا گیاهان غول‌پیکری که در حدود ۲۱ متر بلندی دارند فرق می‌کند. به غیر از سرخس‌های درختی، ساقهٔ سرخس‌های دیگر کاملاً کوچک بوده و کم‌وبیش در زیر زمین قرار دارد. سرخس‌ها گیاهان بادوامی هستند به این معنی که می‌توانند چندین سال زندگی کنند.[۱]

بیشتر سرخسها را می توان به آسانی در خانه رویاند، اما غفلت از آنها خسارت زیادی وارد می کند. خاک گلدان سرخس را نباید هیچ گاه خشک نگه داشت. هوای اطراف شاخ و برگ سرخس نیز همواره باید مرطوب باشد.

سرخس گیاهی است روزت مانند(طوقه برگی)، انشعابهای فراوانی دارد و برگهایش قوسی اند. برگ سرخس را "فروند" frond می گویند. اما انواعی هم یافت می شوند که برگهایشان نیزه مانندند. بعضی دیگر برگچه هایشان شبیه به برگچه ی درخت راج یا دکمه مانند است.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

  1. گیاهان بی‌گل / مترجم احد اشگریز. تبریز. سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی. ناشر: حکمت. [[؟۱۳۶ .
  2. دی. جی. هسایون. راهنمای نگهداری گیاهان آپارتمانی. ترجمهٔ محمدرضا داهی. شرکت انتشارات فنی ایران. ص. ۱۴۶. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۸۹-۴۳۳-۷.