سرخس (گیاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سرخس
Lavij Rural District Chamestan Nur County Mostafa Meraji 08.jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
رده: سرخس‌ها
زیررده‌ها

سرخس‌ها (نام علمی: Polypodiopsida) گروهی از گیاهان نهان‌زاد آوندی هستند که ۱۲۰۰۰ گونه را در برمی‌گیرد. این گیاهان از طریق تولید هاگ تولید مثل می‌کنند. رشد برگ در سرخسها نسبتاً کامل و مدوام و زمین‌ساقه آن‌ها پایا است. در سرخس‌ها مثل سایر نهان‌زادان آوندی تولید گیاه برگدار با تشکیل تخم آغاز می‌شود و بنابراین با اسپوروفیت مطابقت دارد.

سرخس‌ها از نظر اندازه به‌طور قابل ملاحظه‌ای با همدیگر فرق دارند و اندازه‌شان از سرخس‌های تک‌سلولی و ریز آبزی گرفته تا گیاهان غول‌پیکری که در حدود ۲۱ متر بلندی دارند فرق می‌کند. به غیر از سرخس‌های درختی، ساقهٔ سرخس‌های دیگر کاملاً کوچک بوده و کم‌وبیش در زیر زمین قرار دارد. سرخس‌ها گیاهان بادوامی هستند به این معنی که می‌توانند چندین سال زندگی کنند.[۱]

بیشتر سرخسها را می‌توان به آسانی در خانه رویاند، اما غفلت از آنها خسارت زیادی وارد می‌کند. خاک گلدان سرخس را نباید هیچ‌گاه خشک نگه داشت. هوای اطراف شاخ و برگ سرخس نیز همواره باید مرطوب باشد.

سرخس گیاهی است روزت مانند(طوقه برگی)، انشعابهای فراوانی دارد و برگهایش قوسی اند. برگ سرخس را «فروند» frond می‌گویند. اما انواعی هم یافت می‌شوند که برگهایشان نیزه مانندند. بعضی دیگر برگچه‌هایشان شبیه به برگچه ی درخت راج یا دکمه مانند است.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. گیاهان بی‌گل / مترجم احد اشگریز. تبریز. سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی. ناشر: حکمت.
  2. دی. جی. هسایون. راهنمای نگهداری گیاهان آپارتمانی. ترجمهٔ محمدرضا داهی. شرکت انتشارات فنی ایران. ص. ۱۴۶. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۸۹-۴۳۳-۷.