اقیانوس منجمد جنوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حدود اقیانوس منجمد جنوبی

اقیانوس منجمد جنوبی یا اقیانوس جنوبگان[۱] جنوبی‌ترین اقیانوس زمین است. این اقیانوس که حول قطب جنوب قرار دارد با اقیانوس‌های آرام و اطلس و اقیانوس هند همجوار است.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

از مهمترین دریاهای اطراف این اقیانوس راس، آموندسن، دریای ودل، دیویس و دریای بلینگسهاوزن را می‌توان نام برد. مقامات استرالیایی همواره حد این اقیانوس را مرزهای جنوبی جزیره استرالیا دانسته و عقیده دارند اقیانوس منجمد جنوبی هم‌مرز با استرالیا است.

آب و هوا[ویرایش]

اقیانوس منجمد جنوبی بعلت نزدیکی با قطب جنوب و قاره جنوبگان سرد است. بسیاری از مناطق این اقیانوس یخ‌بسته است و دارای تعداد زیادی کوه یخی است که با توجه به پدیدهٔ گرم شدن زمین بر تعداد آنان افزوده می‌شود. دمای آب معمولاً بین منفی ۲ تا ۱۰ درجهٔ سلسیوس است. عمق آب در اقیانوس منجمد جنوبی نیز بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متر است.

حیات جانوری[ویرایش]

در آب‌های اقیانوس منجمد جنوبی حیواناتی مانند نهنگ، پنگوئن، ماهی مرکب و خوک دریایی می‌زیند. در اقیانوس منجمد جنوبی بر اثر تأثیرات جوی ناشی از شکاف لایه اوزون میزان زیادی اشعه فرابنفش وجود دارد که توسط فیتوپلانکتونها جذب و به برخی حیوانات مانند ماهی‌ها منتقل شده‌است. این انتقال موجب تغییر در دی.ان.ای ماهی‌ها شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. اطلس جامع گیتاشناسی 97-96. تهران: گیتاشناسی. ۱۳۹۶. ص. ۲۶–۲۷. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۴۲-۴۸۶-۲.
  • "DChart - Ocean, climate and weather data". Archived from the original on 11 February 2006. Retrieved 16 August 2011.
  • "The New Fifth Ocean".