توندرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
توندرا
Greenland scoresby-sydkapp2 hg.jpg
توندرا در گرینلند
800px-Map-Tundra.png
موقعیت توندرا در نقشه
جغرافیا
مساحت۱۱٬۵۶۳٬۳۰۰ کیلومتر مربع (۴٬۴۶۴٬۶۰۰ مایل مربع)
نوع اقلیمET
توندرا در سیبری

سرددشت[۱] یا توندرا[۱] (به انگلیسی: tundra) در جغرافیا، به ناحیه‌هایی گفته می‌شود که در آنها میانگین دمای گرمترین ماه میان صفر و ده درجه بالای صفر می‌باشد و زمستان آن خیلی طولانی و سرد و تابستان خیلی کوتاه است. در توندرا در هر موقع از سال ممکن است سرما بروز کند. زیر خاک همیشه یخ‌بسته‌است و زمین در تابستان به شکل باتلاق در می‌آید. میزان بارندگی کمتر از ۲۵۰ میلی‌متر است و تنها گیاهان خیلی کوچک و کوتاه مانند خزه و گلسنگ در آنجا می‌توانند رشد کنند. در جنوب ناحیه توندرا، ناحیه‌ای جغرافیایی به نام تایگا و در جنوب آن استپها قرار گرفته‌اند. واژه توندرا از زبان سامی کیلدین (زبانی نزدیک به فنلاندی) گرفته شده و به معنی «دشت بی‌درخت» است.

تغییرات انسان در توندراها

میزان دخالت انسان در توندرا و نواحی قطبی بسیار کم می‌باشد؛ زیرا به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی، جمعیت کمی در این نواحی زندگی می‌کنند.

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «توندرا، سرددشت» [مهندسی منابع طبیعی- محیط‌زیست و جنگل] هم‌ارزِ «tundra»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر پنجم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۶-۴ (ذیل سرواژهٔ توندرا)
  • عدل، احمدحسین، تقسیمات اقلیمی و رستنی‌های ایران، تهران: انتشارات دانشگاه تهران ۶۲۶، سال ۱۳۳۹ خورشیدی، ص۱۵.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی.