کلیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
کلیه
Gray1123.png
کلیه انسان از پشت
جزئیات
لاتینren
سرخ‌رگ کلیوی
سیاهرگ کلیوی
عصب کلیوی
شناسه‌ها
دورلندز
/السویر
five/000056330
واژگان آناتومیA08.1.01.001
اف‌ام‌اِی7203
واژگان کالبدشناسی

کُلیه یا قُلوه (به فارسی سره: گُرده)*[۱] یکی از اندام‌های درونی بدن انسان و برخی دیگر از جانداران است. کار کلیه تصفیه خون از مواد زائد و دفع متابولیت‌های بدن می‌باشد جالب است بدانید انسان می‌تواند با ۲۰٪ کلیه‌هایش زندگی نسبتاً سالمی داشته باشد.

رونگاره و شمای کلیه.
۱: بافت‌های مخروطی کلیوی
۲: سرخرگ‌های میان بافتی
۳: سرخرگ کلیوی
۴: سیاه‌رگ کلیوی
۵: ناف کلیه
۶: لگنچه کلیوی
۷: میزنای
۸: فرورفتگی فرعی
۹: کپسول کلیوی
۱۰: بخش پایینی کپسول کلیوی
۱۱: بخش بالایی کپسول کلیوی
۱۲: سیاهرگ میان بافتی
۱۳: نفرون
۱۴: فرورفتگی فرعی
۱۵: فرورفتگی اصلی
۱۶: برآمدگی کلیوی
۱۷: ستون برتین یا ستون کلیوی

واژه‌شناسی[ویرایش]

کلیه یک نام عربی است که به زبان فارسی و هندی وارد شده‌است.[۱]

آناتومی کلیه[ویرایش]

کلیه‌ها یک جفت عضو لوبیایی شکل و قهوه‌ای رنگ می‌باشند که در طرفین ستون فقرات و در موازات اصلی مهره ۱ تا ۳ کمری قرار دارند.[۲] کلیه راست کمی پایین‌تر از کلیه چپ واقع است؛ به دلیل موقعیت و شکل کبد در بالای کلیه راست. کلیه‌ها در انسان بر روی جدار خلفی شکم و بیرون از حفره صفاق قرار دارند. وزن هر کلیه در بالغین ۱۵۰ گرم می‌باشد و اندازه آن تقریباً با مشت بسته برابر است. میانه کلیه دارای فرورفتگی به نام ناف است که شریان و ورید کلیوی، اعصاب، عروق لنفاتیک و حالب از آن می‌گذرند. حالب ادرار نهایی را به مثانه می‌برد تا ذخیره شده و سپس دفع گردد. کلیه از کپسولی پوشیده شده‌است تا از آن، محافظت شود.

در صورت برش طولی، دو ناحیه عمده دیده می‌شود که عبارتند از قشر که در بیرون قرار گرفته‌است و قسمت مرکزی که ناحیه داخلی است. قسمت مرکزی به بافت مخروطی شکل به نام هرم‌های کلیه تقسیم شده‌است. قاعده هر هرم بر روی لبه‌های بین قشر و قسمت مرکزی قرار گرفته‌است و راس آن در پاپیلا است که به درون فضای لگنچه کلیه، برجسته می‌شود. لگنچه استطاله قیفی‌شکل انتهای بالایی حالب است. لبه خارجی لگنچه به دو حفره به نام کالیس‌های بزرگ تقسیم می‌شود که رو به پایین امتداد می‌یابند و به کالیس‌های کوچک تقسیم می‌شوند. کالیس‌های کوچک ادرار لوله‌های هر پاپیلا را جمع‌آوری می‌کنند. کالیس‌ها، لگنچه و حالب، ادرار را به سمت مثانه پیش می‌برند و تا زمان دفع در آن جا ذخیره می‌شود.

وظایف کلیه[ویرایش]

یکی از اصلی‌ترین وظایف کلیه بیرون راندن مواد زاید تولید شده بر اثر متابولیسم یا خورده شده، می‌باشد. کنترل حجم و ترکیبات مایعات بدن نیز از کارکردهای کلیه می‌باشد. قسمت عمده حفظ تعادل بین میزان دریافت و میزان دفع در مورد آب و تقریباً تمام الکترولیت‌های بدن بر عهده کلیه‌ها می‌باشد.

کلیه‌ها مهم‌ترین وظیفه خود را با تصفیه پلاسما و برداشت مواد از فیلتر، بسته به نیازهای بدن انجام می‌دهند. کلیه‌های با دفع مواد ناخواسته به توسط ادرار بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون بازمی‌گردانند.

دفع محصولات زائد متابولیک، مواد شیمیایی خارجی، داروها و متابولیت‌های هورمون‌ها[ویرایش]

دفع محصولات زائد متابولیسم که در بدن نیاز نیستند، عمدتاً بر عهده کلیه‌ها می‌باشد. اوره، کراتینین، اسیداوریک، محصولات نهایی تجزیه هموگلوبین و متابولیت‌های هورمون‌های مختلف از این دسته می‌باشند.

تنظیم تعادل آب و الکترولیت‌ها[ویرایش]

لازمه برقراری هومئوستازی این است که دفع آب و الکترولیت‌ها دقیقاً مطابق با دریافت آن‌ها باشد.

تنظیم فشار شریانی[ویرایش]

کلیه‌ها با دفع مقادیر متغیر سدیم و آب، نقش بارز در تنظیم بلندمدت فشار شریانی دارند. علاوه بر آن‌ها، با ترشح هورمون‌ها یا مواد مؤثر بر عروق مثل رنین در تنظیم کوتاه‌مدت (سریع) فشار شریانی نیز نقش دارند. رنین باعث ساخت محصولات مؤثر بر عروق به مانند آنژیوتانسین۲ می‌شود.

تنظیم تعادل اسید و باز[ویرایش]

کلیه‌ها با دفع اسیدها و تنظیم ذخایر بازی مایعات بدن، تعادل اسید و باز را با هم‌کاری ریه‌ها تنظیم می‌کنند به این صورت که با خوردن مواد خوراکی که pH خون را پایین برده و به سمت اسیدی شدن می‌برند، کلیه‌ها میزان دفع یون‌های +H را افزایش می‌دهند؛ از طرفی در صورت مصرف غذاهایی که pH خون را افزایش داده و به سمت بازی (قلیایی) شدن می‌برد، کلیه‌ها میزان دفع یون -HCO3 یا همان یون بی کربنات را از طریق ادرار افزایش می‌دهند.

تنظیم تولید گویچه‌های سرخ[ویرایش]

کلیه‌ها اریتروپویتین ترشح می‌کنند که تولید گویچه‌های سرخ از سلول‌های بنیادی خون‌ساز در مغزاستخوان را تحریک می‌کنند. تقریباً تمام اریتروپویتین که در افراد سالم به خون ترشح می‌شوند، از کلیه‌ها است. اما ترشح بخشی از اریتروپویتین به خون را کبد بر عهده دارد.

ساخت گلوکز[ویرایش]

کلیه‌ها در گرسنگی طولانی‌مدت از اسیدهای آمینه و سایر پیش‌سازها، گلوکز می‌سازد، این روند گلوکونئوژنز نام دارد.

چگونگی انجام کار کلیه‌ها[ویرایش]

 1. خون از طریق سرخرگ از قلب به کلیه وارد می‌شود.
 2. خون با گذشتن از میلیون‌ها صافی کوچک (گلومرول‌ها)، تمیز می‌شود.
 3. مواد دفعی از طریق میزنای (حالب) عبور کرده و به عنوان ادرار در مثانه جمع می‌گردد.
 4. خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ‌ها به جریان خون بر می‌گردد.
 5. هنگامی که مثانه پر از ادرار می‌شود از طریق پیشابراه (میزراه) ادرار از بدن خارج می‌شود.

کلیه‌ها هر ۲۴ ساعت جمعاً حدود ۲۰۰ لیتر از مایعات بدن را تصفیه و به جریان خون بازمی‌گردانند. حدود ۲ لیتر مایع به صورت ادرار از بدن دفع می‌شود در حالی که باقی‌مانده یعنی حدود ۹۸ لیتر به بدن بازمی‌گردد. ادرار دفع شده تقریباً ظرف مدت ۱ تا ۸ ساعت در مثانه ذخیره شده‌است.[۳]

بهداشت کلیه[ویرایش]

سالانه افراد بی‌شماری در سراسر جهان به بیماری حاد کلیه مبتلا می‌شوند. اما هنوز اکثر مردم چیزی دربارهٔ این بیماری - که تا زمانی که خیلی پیشرفته می‌شود و خودش را نشان می‌دهد - نمی‌دانند. همانند بیماری قلبی، بیماری کلیوی نیز یکی از مشکلات خاموشی سلامتی است که هیچ علائم یا نشانه‌ای در مراحل اولیه از خود بروز نمی‌دهد. نارسایی کلیوی تا حدودی خفته‌است زیرا فردی که دچار اوره یا فشار خون بالا است امکان ابتلا به بیماری کلیوی را دارد، شاید به ظاهر مشکلی در کار نباشد اما اگر در تغذیه یا روند درمان کم‌کاری شود امکان ابتلا به نارسایی کلیوی شدت می‌یابد. از هر ۱۰ نفر یک نفر در معرض ابتلا به بیماری‌های کلیوی قرار دارد که بهداشت جهانی می‌گوید بین ۵ تا ۱۰ برابر این آمار، بیماری خفته کلیه وجود دارد.[۴]

نمود بیماری[ویرایش]

در واقع بیماری زمانی نمود پیدا می‌کند که عملکرد کلیه کاهش پیدا می‌کند یا متوقف شود. به همین دلیل است که پزشکان سعی دارند با آگاه کردن مردم دربارهٔ این بیماری و روند آن شانس خود را برای جلوگیری از عدم عملکرد کلیه و نهایتاً مرگ افراد افزایش دهند. کلیه‌های سالم با تولید ادرار، خون بدن را از فضولات و مواد سمی پاک می‌کنند. آن‌ها میزان «فلوید» بدن را تنظیم می‌کنند و احتیاج به موادغذایی مثل سدیم، کلسیم، پتاسیم و فسفر دارند. علاوه بر این کلیه‌های بدن هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که باعث تنظیم فشارخون، ساخت سلول‌های خونی قرمز رنگ و مستحکم شدن استخوان‌ها می‌شود. اکثر کلیه‌ها عملکرد خوب و درستی دارند، اما گاهی اوقات کلیه‌ها توانایی خود را در خارج کردن «فضولات و فلویدها» از دست می‌دهد که باعث می‌شود میزان این مواد خطرناک در بدن افزایش پیدا کند. چنانچه این موضوع معالجه نشود، ساخت مواد سمی، فلوید اضافی و میزان مواد معدنی خطرناک در بدن باعث مرگ می‌شود.

انواع بیماری‌ها[ویرایش]

 1. بیماری کلیوی حاد یا نارسایی حاد کلیه: وقتی که ناگهان کار کلیه‌ها متوقف می‌شود.
 2. بیماری کلیوی مزمن (کهنه) یا نارسایی مزمن کلیه: در این نوع رشد این پروسه و روند بیماری در طی چند ماه یا حتی چند سال طول می‌کشد و چنانچه درمان نشود، می‌تواند باعث از کار افتادن یک کلیه یا هر دوی آن‌ها شود.

نشانه‌ها و علائم هر نوع بیماری بستگی به شدت آن دارد. بیماری نوع اول اغلب پس از یک عمل جراحی پیچیده یا یک ضربه یا آسیب جدی رخ می‌دهد که علائم آن مثل جمع شدن فلوید، خون‌ریزی داخلی، سرگیجه و حالت کما به‌طور یک دفعه و ناگهانی خودشان را بروز می‌دهند که خوشبختانه در بسیاری از بیماران با درمان مناسب کلیه‌ها به وضعیت طبیعی یا نزدیک به آن بازمی‌گردند. بیماران مبتلا به بیماری کلیوی مزمن، معمولاً با کاهش دائمی عملکرد کلیه‌ها مواجه می‌شوند که بیماری فشار خون و دیابت از رایج‌ترین دلایل آن است. درحقیقت بیش از ۴۰ درصد بیمارانی که به بیماری دیابت نوع یک مبتلا هستند، دچار بیماری کلیه مزمن نیز خواهند شد. چنانچه بیماری دیابت کنترل شود، احتمال ناراحتی کلیه کاهش پیدا می‌کند.

نحوه درمان بیماران کلیوی[ویرایش]

نحوه درمان این بیماران بستگی به درجه بیماری و میزان پیش رفتگی آن دارد و در مراحل اولیه با تجویز داروهایی خاص قابل درمان است، اما در مراحل حادتر و انتهایی این بیماران به «دیالیز» منظم یا حتی پیوند کلیه نیاز دارند. در دیالیز از دستگاهی استفاده می‌شود که محصولات اضافی و فضولات و فلویدهای اضافه را از خون بدن خارج می‌کند و آن را تصفیه می‌کند. دو نوع دیالیز برای این بیماران وجود دارد، در نوع اول آن که HD نامیده می‌شود، بیمار هفته‌ای سه مرتبه یا بیشتر باید به مرکز دیالیز برود و تا اتمام درمان به ماشین مربوط به دیالیز وصل باشد. اما نوع دوم آن که PD نامیده می‌شود، معمولاً هر روز انجام می‌شود که در این روش با استفاده از لوله‌ای که هنگام پیوند کلیه در قسمت نیم تنه بالای بیمار قرار داده‌اند فضولات و مواد سمی از داخل کلیه انسان خارج می‌شود.

نگهداری از کلیه[ویرایش]

۱) فشار خون خود را همیشه کمتر از ۱۲۰ روی ۸۰ نگه دارید. ۱۲۰/۸۰

۲) چنانچه به بیماری دیابت مبتلا هستید، حتماً تحت نظر پزشک باشید و سعی کنید آن را کنترل کنید.

۳) رژیم غذایی مناسب و مغذی داشته باشید و حداقل روزانه ۵ وعده از میوه جات و سبزیجات استفاده کنید.

 1. مراقب کلسترول خون خود باشید.
 2. سیگار نکشید.

۶) روزانه بیش از ۲/۴۰۰ میلی‌گرم سدیم (نمک) مصرف نکنید، یعنی تقریباً معادل یک قاشق چایخوری.

 1. حتماً روزانه زمانی را به ورزش اختصاص دهید.
 2. حتماً سالی یک بار برای معاینه کلیه‌های خود نزد پزشک بروید.
 3. همه آزمایش‌های مربوط به کلیه را که پزشک شما لازم و ضروری می‌داند، انجام دهید.
 4. چنانچه دچار عفونت‌های کلیوی یا مثانه شدید نزد پزشک بروید که از علایم آن ادرار همراه درد یا سوزش، کدر و قرمز رنگ شدن رنگ ادرار، تب و لرز شدید، کمر درد یا درد در دو طرف دنده‌های بدن است.

۱۱) تا می‌توانید آب بنوشید. روزی ۶ تا ۸ لیوان[۵]

۱۲) از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزید؛ زیرا اغلب مواد دارویی از کلیه جذب می‌شوند (مواد نیروزایی که افراد بدنساز استفاده می‌کنند به شدت به کلیه و به اندام‌های دیگر آسیب جدی در صورت مصرف مکرر وارد می‌کند)

کلیه به عنوان غذا[ویرایش]

کلیه حیوانات در بسیاری از فرهنگ‌ها و کشورها جز غذا محسوب می‌شود. در ایران، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، سوئد و بسیاری کشورها کلیه پخته و خورده می‌شود. در دین اسلام خوردن کلیه مکروه است.

به‌طور معمول در هر فرد سالم دو کلیه وجود دارد که هر یک در یکطرف ستون مهره‌ها و زیر دنده‌های تحتانی واقع شده‌اند. کلیه‌ها به رنگ قرمز متمایل به قهوه‌ای بوده و از نظر شکل شبیه لوبیا می‌باشند. هر کلیه به اندازه مشت بسته فرد است. اکثر اعضای بدن برای عملکرد مطلوب وابسته به کلیه‌ها هستند

تنظیم کردن آب بدن[ویرایش]

کلیه‌ها آب بدن را تنظیم می‌کنند: برای اینکه بدن شما به‌درستی و به نحو مطلوب فعالیت کند لازم است که دارای حجم مناسب آب باشد. یکی از مهمترین وظایف کلیه‌ها برداشت آب اضافی یا حفظ آب بدن در موارد ضرورت می‌باشد.

کلیه‌ها مواد زائد را برداشت می‌کنند[ویرایش]

بسیاری از مواد در خون و مایعات بدن باید در اندازه مناسب وجود داشته باشند تا بدن به درستی عملکرد داشته باشد. برای مثال: سدیم و پتاسیم مواد معدنی هستند که از مواد غذایی بدست می‌آیند. این مواد معدنی برای سلامتی لازم هستند اما باید در حد معینی نگهداشته شوند. زمانیکه کلیه‌ها به‌درستی فعالیت کنند، مواد زائد از بدن داخل ادرار ترشح می‌شوند همچنین کلیه‌ها در تنظیم سایر مواد معدنی در بدن مانند: کلسیم و فسفر که برای تشکلی استخوان لازمند، کمک می‌کنند، با ازبین رفتن بار منفی در غشاء فیلتراسیون دفع کلسیم کاهش می‌یابد اما مواد زائد مانند: اوره و کراتی نیز باید از بدن خارج شوند، که خارج می‌شوند. اوره و سایر مواد زائد زمانی که بدن پروتئین‌ها مانند: گوشت را تجزیه می‌کند، تشکیل می‌شوند. کراتی نین یک محصول زائد عضلات است. اگر فعالیت کلیه‌ها کاسته شود، اوره و کراتی نیز در خون افزایش می‌یابند بسیاری از محصولات زائد اگر از مایعات بدن جدا نشوند برای بدن سمی هستند برای مثال، وقتی فردی دارویی مصرف می‌کند، مواد زائد شیمیایی که از مصرف این دارو در بدن به‌وجود می‌آیند، عمدتاً توسط کلیه‌ها از بدن خارج می‌شوند.

کلیه‌ها هورمون می‌سازند[ویرایش]

کلیه‌های سالم پیک (پیغام بر)های شیمیایی مهمی بنام هورمون‌ها را نیز می‌سازند. این هورمون‌ها در جریان خون گردش کرده و بعضی از عملکردهای بدن مانند: فشار خون، ساخت گویچه‌های قرمز و برداشت کلسیم از روده‌ها را تنظیم می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

^ در لهجه همدانی گُردله، در لهجه لری گُردالَه، در گویش کرشی گُردک، در کردی گورچیک (gurçik) و گورچیله

 1. «لغت‌نامه دهخدا». بایگانی‌شده از اصلی در ۹ ژوئیه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۳ نوامبر ۲۰۱۹.
 2. حسن‌زاده طاهری، محمد مهدی. ابراهیم‌زاده بیدسکان، علیرضا (۱۳۸۷آناتومی انسانی پایه، جهاد دانشگاهی مشهد، شابک ۹۴۶۳۲۴۱۸۱۵ مقدار |شابک= را بررسی کنید: checksum (کمک) از پارامتر ناشناخته |نوبت چاپ= صرف‌نظر شد (کمک)
 3. «نکاتی مهم در مورد کلیه‌ها». تبیان.
 4. احتمال ابتلای یک نفر از هر 10 نفر به بیماری‌های کلیوی در جهان. ایرنا
 5. http://www.centralclubs.com/topic-t2482.html

منابع[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

Kidneys
Blausen 0592 KidneyAnatomy 01.png
The kidneys lie in the retroperitoneal space behind the abdomen, and act to filter blood to create urine.
Gray1123.png
View of the kidneys from behind, showing their blood supply and drainage.
Details
SystemUrinary system and endocrine system
ArteryRenal artery
VeinRenal vein
NerveRenal plexus
Identifiers
LatinRen
GreekNephros
MeSHD007668
TAA08.1.01.001
FMA7203
Anatomical terminology

The kidneys are two bean-shaped organs found in vertebrates. They are located on the left and right in the retroperitoneal space, and in adult humans are about 11 centimetres (4.3 in) in length. They receive blood from the paired renal arteries; blood exits into the paired renal veins. Each kidney is attached to a ureter, a tube that carries excreted urine to the bladder.

The nephron is the structural and functional unit of the kidney. Each human adult kidney contains around 1 million nephrons, while a mouse kidney contains only about 12,500 nephrons. The kidney participates in the control of the volume of various body fluid compartments, fluid osmolality, acid-base balance, various electrolyte concentrations, and removal of toxins. Filtration occurs in the glomerulus: one-fifth of the blood volume that enters the kidneys is filtered. Examples of substances reabsorbed are solute-free water, sodium, bicarbonate, glucose, and amino acids. Examples of substances secreted are hydrogen, ammonium, potassium and uric acid. The kidneys also carry out functions independent of the nephron. For example, they convert a precursor of vitamin D to its active form, calcitriol; and synthesize the hormones erythropoietin and renin.

Renal physiology is the study of kidney function. Nephrology is the medical specialty which addresses diseases of kidney function: these include chronic kidney disease, nephritic and nephrotic syndromes, acute kidney injury, and pyelonephritis. Urology addresses diseases of kidney (and urinary tract) anatomy: these include cancer, renal cysts, kidney stones and ureteral stones, and urinary tract obstruction.[1]

Procedures used in the management of kidney disease include chemical and microscopic examination of the urine (urinalysis), measurement of kidney function by calculating the estimated glomerular filtration rate (eGFR) using the serum creatinine; and kidney biopsy and CT scan to evaluate for abnormal anatomy. Dialysis and kidney transplantation are used to treat kidney failure; one (or both sequentially) of these are almost always used when renal function drops below 15%. Nephrectomy is frequently used to cure renal cell carcinoma.

Structure

Images showing the human trunk, with positions of the organs show, and kidneys seen at the vertebral level of T12 to L3.

In humans, the kidneys are located high in the abdominal cavity, one on each side of the spine, and lie in a retroperitoneal position at a slightly oblique angle.[2] The asymmetry within the abdominal cavity, caused by the position of the liver, typically results in the right kidney being slightly lower and smaller than the left, and being placed slightly more to the middle than the left kidney.[3][4][5] The left kidney is approximately at the vertebral level T12 to L3,[6] and the right is slightly lower. The right kidney sits just below the diaphragm and posterior to the liver. The left sits below the diaphragm and posterior to the spleen. On top of each kidney is an adrenal gland. The upper parts of the kidneys are partially protected by the 11th and 12th ribs. Each kidney, with its adrenal gland is surrounded by two layers of fat: the perirenal fat present between renal fascia and renal capsule and pararenal fat superior to the renal fascia.

The kidney is a bean-shaped structure with a convex and a concave border. A recessed area on the concave border is the renal hilum, where the renal artery enters the kidney and the renal vein and ureter leave. The kidney is surrounded by tough fibrous tissue, the renal capsule, which is itself surrounded by perirenal fat, renal fascia, and pararenal fat. The anterior (front) surface of these tissues is the peritoneum, while the posterior (rear) surface is the transversalis fascia.

The superior pole of the right kidney is adjacent to the liver. For the left kidney, it is next to the spleen. Both, therefore, move down upon inhalation.

Sex Weight, standard reference range
Right kidney Left kidney
Men[7] 80–160 g (2.8–5.6 oz) 80–175 g (2.8–6.2 oz)
Women[8] 40–175 g (1.4–6.2 oz) 35–190 g (1.2–6.7 oz)

A Danish study measured the median renal length to be 11.2 cm (4.4 in) on the left side and 10.9 cm (4.3 in) on the right side in adults. Median renal volumes were 146 cm3 on the left and 134 cm3 on the right.[9]

Gross anatomy

1. Renal pyramid • 2. Interlobular artery • 3. Renal artery • 4. Renal vein 5. Renal hilum • 6. Renal pelvis • 7. Ureter • 8. Minor calyx • 9. Renal capsule • 10. Inferior renal capsule • 11. Superior renal capsule • 12. Interlobular vein • 13. Nephron • 14. Renal sinus • 15. Major calyx • 16. Renal papilla • 17. Renal column

The functional substance, or parenchyma, of the kidney is divided into two major structures: the outer renal cortex and the inner renal medulla. Grossly, these structures take the shape of eight to 18 cone-shaped renal lobes, each containing renal cortex surrounding a portion of medulla called a renal pyramid.[10] Between the renal pyramids are projections of cortex called renal columns. Nephrons, the urine-producing functional structures of the kidney, span the cortex and medulla. The initial filtering portion of a nephron is the renal corpuscle, which is located in the cortex. This is followed by a renal tubule that passes from the cortex deep into the medullary pyramids. Part of the renal cortex, a medullary ray is a collection of renal tubules that drain into a single collecting duct.

The tip, or papilla, of each pyramid empties urine into a minor calyx; minor calyces empty into major calyces, and major calyces empty into the renal pelvis. This becomes the ureter. At the hilum, the ureter and renal vein exit the kidney and the renal artery enters. Hilar fat and lymphatic tissue with lymph nodes surrounds these structures. The hilar fat is contiguous with a fat-filled cavity called the renal sinus. The renal sinus collectively contains the renal pelvis and calyces and separates these structures from the renal medullary tissue.[11]

The kidneys possess no overtly moving structures.

Blood supply

The kidneys receive blood from the renal arteries, left and right, which branch directly from the abdominal aorta. Despite their relatively small size, the kidneys receive approximately 20% of the cardiac output.[10] Each renal artery branches into segmental arteries, dividing further into interlobar arteries, which penetrate the renal capsule and extend through the renal columns between the renal pyramids. The interlobar arteries then supply blood to the arcuate arteries that run through the boundary of the cortex and the medulla. Each arcuate artery supplies several interlobular arteries that feed into the afferent arterioles that supply the glomeruli.

Blood drains from the kidneys, ultimately into the inferior vena cava. After filtration occurs, the blood moves through a small network of small veins (venules) that converge into interlobular veins. As with the arteriole distribution, the veins follow the same pattern: the interlobular provide blood to the arcuate veins then back to the interlobar veins, which come to form the renal veins which exiting the kidney .

Nerve supply

The kidney and nervous system communicate via the renal plexus, whose fibers course along the renal arteries to reach each kidney.[12] Input from the sympathetic nervous system triggers vasoconstriction in the kidney, thereby reducing renal blood flow.[12] The kidney also receives input from the parasympathetic nervous system, by way of the renal branches of the vagus nerve; the function of this is yet unclear.[12][13] Sensory input from the kidney travels to the T10-11 levels of the spinal cord and is sensed in the corresponding dermatome.[12] Thus, pain in the flank region may be referred from corresponding kidney.[12]

Microanatomy

Renal histology is the study of the microscopic structure of the kidney. Distinct cell types include:

Gene and protein expression

About 20,000 protein coding genes are expressed in human cells and almost 70% of these genes are expressed in normal, adult kidneys.[14][15] Just over 300 genes are more specifically expressed in the kidney, with only some 50 genes being highly specific for the kidney. Many of the corresponding kidney specific proteins are expressed in the cell membrane and function as transporter proteins. The highest expressed kidney specific protein is uromodulin, the most abundant protein in urine with functions that prevent calcification and growth of bacteria. Specific proteins are expressed in the different compartments of the kidney with podocin and nephrin expressed in glomeruli, Solute carrier family protein SLC22A8 expressed in proximal tubules, calbindin expressed in distal tubules and aquaporin 2 expressed in the collecting duct cells.[16]

Development

The mammalian kidney develops from intermediate mesoderm. Kidney development, also called nephrogenesis, proceeds through a series of three successive developmental phases: the pronephros, mesonephros, and metanephros. The metanephros are primordia of the permanent kidney.[17]

Function

The nephron, shown here, is the functional unit of the kidneys. Its parts are labelled except the (gray) connecting tubule located after the (dark red) distal convoluted tubule and before the large (gray) collecting duct (mislabeled collection duct).

The kidneys excrete a variety of waste products produced by metabolism into the urine. The microscopic structural and functional unit of the kidney is the nephron. It processes the blood supplied to it via filtration, reabsorption, secretion and excretion; the consequence of those processes is the production of urine. These include the nitrogenous wastes urea, from protein catabolism, and uric acid, from nucleic acid metabolism. The ability of mammals and some birds to concentrate wastes into a volume of urine much smaller than the volume of blood from which the wastes were extracted is dependent on an elaborate countercurrent multiplication mechanism. This requires several independent nephron characteristics to operate: a tight hairpin configuration of the tubules, water and ion permeability in the descending limb of the loop, water impermeability in the ascending loop, and active ion transport out of most of the ascending limb. In addition, passive countercurrent exchange by the vessels carrying the blood supply to the nephron is essential for enabling this function.

The kidney participates in whole-body homeostasis, regulating acid-base balance, electrolyte concentrations, extracellular fluid volume, and blood pressure. The kidney accomplishes these homeostatic functions both independently and in concert with other organs, particularly those of the endocrine system. Various endocrine hormones coordinate these endocrine functions; these include renin, angiotensin II, aldosterone, antidiuretic hormone, and atrial natriuretic peptide, among others.

Formation of urine

Four main processes are involved in the creation of urine.

Filtration

Filtration, which takes place at the renal corpuscle, is the process by which cells and large proteins are retained while materials of smaller molecular weights are[18] filtered from the blood to make an ultrafiltrate that eventually becomes urine. The kidney generates 180 liters of filtrate a day. The process is also known as hydrostatic filtration due to the hydrostatic pressure exerted on the capillary walls.

Reabsorption

Secretion and reabsorption of various substances throughout the nephron

Reabsorption is the transport of molecules from this ultrafiltrate and into the peritubular capillary. It is accomplished via selective receptors on the luminal cell membrane. Water is 55% reabsorbed in the proximal tubule. Glucose at normal plasma levels is completely reabsorbed in the proximal tubule. The mechanism for this is the Na+/glucose cotransporter. A plasma level of 350 mg/dL will fully saturate the transporters and glucose will be lost in the urine. A plasma glucose level of approximately 160 is sufficient to allow glucosuria, which is an important clinical clue to diabetes mellitus.

Amino acids are reabsorbed by sodium dependent transporters in the proximal tubule. Hartnup disease is a deficiency of the tryptophan amino acid transporter, which results in pellagra.[19]

Location of Reabsorption Reabsorbed nutrient Notes
Early proximal tubule Glucose (100%), amino acids (100%), bicarbonate (90%), Na+ (65%), Cl (65%), phosphate (65%) and H2O (65%)
 • PTH will inhibit phosphate reabsorption.
 • AT II stimulates Na+, H2O and HCO3 reabsorption.
Thin descending loop of Henle H2O
 • Reabsorbs via medullary hypertonicity and makes urine hypertonic.
Thick ascending loop of Henle Na+ (10–20%), K+, Cl; indirectly induces para cellular reabsorption of Mg2+, Ca2+
 • This region is impermeable to H2O and the urine becomes less concentrated as it ascends.
Early distal convoluted tubule Na+, Cl
 • PTH causes Ca2+ reabsorption.
Collecting tubules Na+(3–5%), H2O
 • Na+ is reabsorbed in exchange for K+, and H+, which is regulated by aldosterone.
 • ADH acts on the V2 receptor and inserts aquaporins on the luminal side
Examples of substances that are reabsorbed in the kidneys, and the hormones that influence those processes.[19]

Secretion

Secretion is the reverse of reabsorption: molecules are transported from the peritubular capillary through the interstitial fluid, then through the renal tubular cell and into the ultrafiltrate.

Excretion

The last step in the processing of the ultrafiltrate is excretion: the ultrafiltrate passes out of the nephron and travels through a tube called the collecting duct, which is part of the collecting duct system, and then to the ureters where it is renamed urine. In addition to transporting the ultrafiltrate, the collecting duct also takes part in reabsorption.

Hormone secretion

The kidneys secrete a variety of hormones, including erythropoietin, calcitriol, and renin. Erythropoietin is released in response to hypoxia (low levels of oxygen at tissue level) in the renal circulation. It stimulates erythropoiesis (production of red blood cells) in the bone marrow. Calcitriol, the activated form of vitamin D, promotes intestinal absorption of calcium and the renal reabsorption of phosphate. Renin is an enzyme which regulates angiotensin and aldosterone levels.

Blood pressure regulation

Although the kidney cannot directly sense blood, long-term regulation of blood pressure predominantly depends upon the kidney. This primarily occurs through maintenance of the extracellular fluid compartment, the size of which depends on the plasma sodium concentration. Renin is the first in a series of important chemical messengers that make up the renin–angiotensin system. Changes in renin ultimately alter the output of this system, principally the hormones angiotensin II and aldosterone. Each hormone acts via multiple mechanisms, but both increase the kidney's absorption of sodium chloride, thereby expanding the extracellular fluid compartment and raising blood pressure. When renin levels are elevated, the concentrations of angiotensin II and aldosterone increase, leading to increased sodium chloride reabsorption, expansion of the extracellular fluid compartment, and an increase in blood pressure. Conversely, when renin levels are low, angiotensin II and aldosterone levels decrease, contracting the extracellular fluid compartment, and decreasing blood pressure.

Acid-base balance

Two organ systems, the kidneys and lungs, maintain acid-base homeostasis, which is the maintenance of pH around a relatively stable value. The lungs contribute to acid-base homeostasis by regulating carbon dioxide (CO2) concentration. The kidneys have two very important roles in maintaining the acid-base balance: to reabsorb and regenerate bicarbonate from urine, and to excrete hydrogen ions and fixed acids (anions of acids) into urine.

Regulation of osmolality

The kidneys help maintain the water and salt level of the body. Any significant rise in plasma osmolality is detected by the hypothalamus, which communicates directly with the posterior pituitary gland. An increase in osmolality causes the gland to secrete antidiuretic hormone (ADH), resulting in water reabsorption by the kidney and an increase in urine concentration. The two factors work together to return the plasma osmolality to its normal levels.

Measuring function

Various calculations and methods are used to try to measure kidney function. Renal clearance is the volume of plasma from which the substance is completely cleared from the blood per unit time. The filtration fraction is the amount of plasma that is actually filtered through the kidney. This can be defined using the equation. The kidney is a very complex organ and mathematical modelling has been used to better understand kidney function at several scales, including fluid uptake and secretion.[20][21]

Clinical significance

Nephrology is the subspeciality under Internal Medicine that deals with kidney function and disease states related to renal malfunction and their management including dialysis and kidney transplantation. Urology is the specialty under Surgery that deals with kidney structure abnormalities such as kidney cancer and cysts and problems with urinary tract. Nephrologists are internists, and urologists are surgeons, whereas both are often called "kidney doctors". There are overlapping areas that both nephrologists and urologists can provide care such as kidney stones and kidney related infections.

There are many causes of kidney disease. Some causes are acquired over the course of life, such as diabetic nephropathy whereas others are congenital, such as polycystic kidney disease.

Medical terms related to the kidneys commonly use terms such as renal and the prefix nephro-. The adjective renal, meaning related to the kidney, is from the Latin rēnēs, meaning kidneys; the prefix nephro- is from the Ancient Greek word for kidney, nephros (νεφρός).[22] For example, surgical removal of the kidney is a nephrectomy, while a reduction in kidney function is called renal dysfunction.

Acquired

Kidney injury and failure

Generally, humans can live normally with just one kidney, as one has more functioning renal tissue than is needed to survive. Only when the amount of functioning kidney tissue is greatly diminished does one develop chronic kidney disease. Renal replacement therapy, in the form of dialysis or kidney transplantation, is indicated when the glomerular filtration rate has fallen very low or if the renal dysfunction leads to severe symptoms.

Dialysis

A depiction of peritoneal dialysis.

Dialysis is a treatment that substitutes for the function of normal kidneys. Dialysis may be instituted when approximately 85%-90% of kidney function is lost, as indicated by a glomerular filtration rate (GFR) of less than 15. Dialysis removes metabolic waste products as well as excess water and sodium (thereby contributing to regulating blood pressure); and maintains many chemical levels within the body. Life expectancy is 5–10 years for those on dialysis; some live up to 30 years. Dialysis can occur via the blood (through a catheter or arteriovenous fistula), or through the peritoneum (peritoneal dialysis) Dialysis is typically administered three times a week for several hours at free-standing dialysis centers, allowing recipients to lead an otherwise essentially normal life.[23]

Congenital disease

Diagnosis

Many renal diseases are diagnosed on the basis of a detailed medical history, and physical examination.[citation needed] The medical history takes into account present and past symptoms, especially those of kidney disease; recent infections; exposure to substances toxic to the kidney; and family history of kidney disease.

Kidney function is tested for using blood tests and urine tests. A usual blood test is for urea and electrolytes, known as a U and E. Creatinine is also tested for. Urine tests such as urinalysis can evaluate for pH, protein, glucose, and the presence of blood. Microscopic analysis can also identify the presence of urinary casts and crystals.[27] The glomerular filtration rate (GFR) can be calculated.[27]

Imaging

Renal ultrasonography is essential in the diagnosis and management of kidney-related diseases.[28] Other modalities, such as CT and MRI, should always be considered as supplementary imaging modalities in the assessment of renal disease.[28]

Biopsy

The role of the renal biopsy is to diagnose renal disease in which the etiology is not clear based upon noninvasive means (clinical history, past medical history, medication history, physical exam, laboratory studies, imaging studies). In general, a renal pathologist will perform a detailed morphological evaluation and integrate the morphologic findings with the clinical history and laboratory data, ultimately arriving at a pathological diagnosis. A renal pathologist is a physician who has undergone general training in anatomic pathology and additional specially training in the interpretation of renal biopsy specimens.

Ideally, multiple core sections are obtained and evaluated for adequacy (presence of glomeruli) intraoperatively. A pathologist/pathology assistant divides the specimen(s) for submission for light microscopy, immunofluorescence microscopy and electron microscopy.

The pathologist will examine the specimen using light microscopy with multiple staining techniques (hematoxylin and eosin/H&E, PAS, trichrome, silver stain) on multiple level sections. Multiple immunofluorescence stains are performed to evaluate for antibody, protein and complement deposition. Finally, ultra-structural examination is performed with electron microscopy and may reveal the presence of electron-dense deposits or other characteristic abnormalities that may suggest an etiology for the patient's renal disease.

Other animals

In the majority of vertebrates, the mesonephros persists into the adult, albeit usually fused with the more advanced metanephros; only in amniotes is the mesonephros restricted to the embryo. The kidneys of fish and amphibians are typically narrow, elongated organs, occupying a significant portion of the trunk. The collecting ducts from each cluster of nephrons usually drain into an archinephric duct, which is homologous with the vas deferens of amniotes. However, the situation is not always so simple; in cartilaginous fish and some amphibians, there is also a shorter duct, similar to the amniote ureter, which drains the posterior (metanephric) parts of the kidney, and joins with the archinephric duct at the bladder or cloaca. Indeed, in many cartilaginous fish, the anterior portion of the kidney may degenerate or cease to function altogether in the adult.[29]

In the most primitive vertebrates, the hagfish and lampreys, the kidney is unusually simple: it consists of a row of nephrons, each emptying directly into the archinephric duct. Invertebrates may possess excretory organs that are sometimes referred to as "kidneys", but, even in Amphioxus, these are never homologous with the kidneys of vertebrates, and are more accurately referred to by other names, such as nephridia.[29] In amphibians, kidneys and the urinary bladder harbour specialized parasites, monogeneans of the family Polystomatidae.[30]

The kidneys of reptiles consist of a number of lobules arranged in a broadly linear pattern. Each lobule contains a single branch of the ureter in its centre, into which the collecting ducts empty. Reptiles have relatively few nephrons compared with other amniotes of a similar size, possibly because of their lower metabolic rate.[29]

Birds have relatively large, elongated kidneys, each of which is divided into three or more distinct lobes. The lobes consists of several small, irregularly arranged, lobules, each centred on a branch of the ureter. Birds have small glomeruli, but about twice as many nephrons as similarly sized mammals.[29]

The human kidney is fairly typical of that of mammals. Distinctive features of the mammalian kidney, in comparison with that of other vertebrates, include the presence of the renal pelvis and renal pyramids and a clearly distinguishable cortex and medulla. The latter feature is due to the presence of elongated loops of Henle; these are much shorter in birds, and not truly present in other vertebrates (although the nephron often has a short intermediate segment between the convoluted tubules). It is only in mammals that the kidney takes on its classical "kidney" shape, although there are some exceptions, such as the multilobed reniculate kidneys of pinnipeds and cetaceans.[29]

Evolutionary adaptation

Kidneys of various animals show evidence of evolutionary adaptation and have long been studied in ecophysiology and comparative physiology. Kidney morphology, often indexed as the relative medullary thickness, is associated with habitat aridity among species of mammals[31] and diet (e.g., carnivores have only long loops of Henle).[21]

Society and culture

Significance

Egyptian

In ancient Egypt, the kidneys, like the heart, were left inside the mummified bodies, unlike other organs which were removed. Comparing this to the biblical statements, and to drawings of human body with the heart and two kidneys portraying a set of scales for weighing justice, it seems that the Egyptian beliefs had also connected the kidneys with judgement and perhaps with moral decisions.[32]

Hebrew

According to studies in modern and ancient Hebrew, various body organs in humans and animals served also an emotional or logical role, today mostly attributed to the brain and the endocrine system. The kidney is mentioned in several biblical verses in conjunction with the heart, much as the bowels were understood to be the "seat" of emotion – grief, joy and pain.[33] Similarly, the Talmud (Berakhoth 61.a) states that one of the two kidneys counsels what is good, and the other evil.

In the sacrifices offered at the biblical Tabernacle and later on at the temple in Jerusalem, the priests were instructed[34] to remove the kidneys and the adrenal gland covering the kidneys of the sheep, goat and cattle offerings, and to burn them on the altar, as the holy part of the "offering for God" never to be eaten.[35]

India: Ayurvedic system

In ancient India, according to the Ayurvedic medical systems, the kidneys were considered the beginning of the excursion channels system, the 'head' of the Mutra Srotas, receiving from all other systems, and therefore important in determining a person's health balance and temperament by the balance and mixture of the three 'Dosha's – the three health elements: Vatha (or Vata) – air, Pitta – bile, and Kapha – mucus. The temperament and health of a person can then be seen in the resulting color of the urine.[36]

Modern Ayurveda practitioners, a practice which is characterized as pseudoscience,[37] have attempted to revive these methods in medical procedures as part of Ayurveda Urine therapy.[38] These procedures have been called "nonsensical" by skeptics.[39]

Medieval Christianity

The Latin term renes is related to the English word "reins", a synonym for the kidneys in Shakespearean English (e.g. Merry Wives of Windsor 3.5), which was also the time when the King James Version of the Bible was translated. Kidneys were once popularly regarded as the seat of the conscience and reflection,[40][41] and a number of verses in the Bible (e.g. Ps. 7:9, Rev. 2:23) state that God searches out and inspects the kidneys, or "reins", of humans, together with the heart.

As food

Hökarpanna [sv], Swedish pork and kidney stew

The kidneys, like other offal, can be cooked and eaten.

Kidneys are usually grilled or sautéed, but in more complex dishes they are stewed with a sauce that will improve their flavor. In many preparations, kidneys are combined with pieces of meat or liver, as in mixed grill. Dishes include the British steak and kidney pie, the Swedish hökarpanna (pork and kidney stew), the French rognons de veau sauce moutarde (veal kidneys in mustard sauce) and the Spanish riñones al Jerez (kidneys stewed in sherry sauce) .[42]

Additional images

See also

References

 1. ^ Cotran, RS S.; Kumar, Vinay; Fausto, Nelson; Robbins, Stanley L.; Abbas, Abul K. (2005). Robbins and Cotran pathologic basis of disease. St. Louis, MO: Elsevier Saunders. ISBN 978-0-7216-0187-8.
 2. ^ "HowStuffWorks How Your Kidney Works". 2001-01-10.
 3. ^ "Kidneys Location Stock Illustration". Archived from the original on 2013-09-27.
 4. ^ [1] Archived February 10, 2008, at the Wayback Machine
 5. ^ Glodny B, Unterholzner V, Taferner B, et al. (2009). "Normal kidney size and its influencing factors – a 64-slice MDCT study of 1.040 asymptomatic patients". BMC Urology. 9 (1): 19. doi:10.1186/1471-2490-9-19. PMC 2813848. PMID 20030823.
 6. ^ Bålens ytanatomy (Superficial anatomy of the trunk). Anca Dragomir, Mats Hjortberg and Godfried M. Romans. Section for human anatomy at the Department of Medical Biology, Uppsala University, Sweden.
 7. ^ Molina, D. Kimberley; DiMaio, Vincent J.M. (2012). "Normal Organ Weights in Men". The American Journal of Forensic Medicine and Pathology. 33 (4): 368–372. doi:10.1097/PAF.0b013e31823d29ad. ISSN 0195-7910. PMID 22182984.
 8. ^ Molina, D. Kimberley; DiMaio, Vincent J. M. (2015). "Normal Organ Weights in Women". The American Journal of Forensic Medicine and Pathology. 36 (3): 182–187. doi:10.1097/PAF.0000000000000175. ISSN 0195-7910. PMID 26108038.
 9. ^ Emamian SA, Nielsen MB, Pedersen JF, Ytte L (1993). "Kidney dimensions at sonography: correlation with age, sex, and habitus in 665 adult volunteers". AJR Am J Roentgenol. 160 (1): 83–6. doi:10.2214/ajr.160.1.8416654. PMID 8416654.
 10. ^ a b Walter F. Boron (2004). Medical Physiology: A Cellular And Molecular Approach. Elsevier/Saunders. ISBN 978-1-4160-2328-9.
 11. ^ Clapp, WL. "Renal Anatomy". In: Zhou XJ, Laszik Z, Nadasdy T, D'Agati VD, Silva FG, eds. Silva's Diagnostic Renal Pathology. New York: Cambridge University Press; 2009.
 12. ^ a b c d e Bard, Johnathan; Vize, Peter D.; Woolf, Adrian S. (2003). The kidney: from normal development to congenital disease. Boston: Academic Press. p. 154. ISBN 978-0-12-722441-1.
 13. ^ Schrier, Robert W.; Berl, Tomas; Harbottle, Judith A. (1972). "Mechanism of the Antidiuretic Effect Associated with Interruption of Parasympathetic Pathways". Journal of Clinical Investigation. 51 (10): 2613–20. doi:10.1172/JCI107079. PMC 332960. PMID 5056657.
 14. ^ "The human proteome in kidney – The Human Protein Atlas". www.proteinatlas.org. Retrieved 2017-09-22.
 15. ^ Uhlén, Mathias; Fagerberg, Linn; Hallström, Björn M.; Lindskog, Cecilia; Oksvold, Per; Mardinoglu, Adil; Sivertsson, Åsa; Kampf, Caroline; Sjöstedt, Evelina (2015-01-23). "Tissue-based map of the human proteome". Science. 347 (6220): 1260419. doi:10.1126/science.1260419. ISSN 0036-8075. PMID 25613900.
 16. ^ Habuka, Masato; Fagerberg, Linn; Hallström, Björn M.; Kampf, Caroline; Edlund, Karolina; Sivertsson, Åsa; Yamamoto, Tadashi; Pontén, Fredrik; Uhlén, Mathias (2014-12-31). "The Kidney Transcriptome and Proteome Defined by Transcriptomics and Antibody-Based Profiling". PLOS ONE. 9 (12): e116125. Bibcode:2014PLoSO...9k6125H. doi:10.1371/journal.pone.0116125. ISSN 1932-6203. PMC 4281243. PMID 25551756.
 17. ^ Bruce M. Carlson (2004). Human Embryology and Developmental Biology (3rd ed.). Saint Louis: Mosby. ISBN 978-0-323-03649-8.
 18. ^ Guyton and Hall, Textbook of Medical Physiology, 13th Edition
 19. ^ a b Le, Tao. First Aid for the USMLE Step 1 2013. New York: McGraw-Hill Medical, 2013. Print.
 20. ^ A.M. Weinstein (1994). "Mathematical models of tubular transport". Annual Review of Physiology. 56: 691–709. doi:10.1146/annurev.physiol.56.1.691. PMID 8010757.
 21. ^ a b S.R. Thomas (2005). "Modelling and simulation of the kidney". Journal of Biological Physics and Chemistry. 5 (2/3): 70–83. doi:10.4024/230503.jbpc.05.02.
 22. ^ Maton, Anthea; Jean Hopkins; Charles William McLaughlin; Susan Johnson; Maryanna Quon Warner; David LaHart; Jill D. Wright (1993). Human Biology and Health. Englewood Cliffs, New Jersey, USA: Prentice Hall. ISBN 978-0-13-981176-0.
 23. ^ "Dialysis". National Kidney Foundation. 2015-12-24. Retrieved 8 November 2017.
 24. ^ Sample, Ian (2008-02-19). "How many people have four kidneys?". The Guardian. London.
 25. ^ "Kidneys Fail, Girl Survives with Spare Parts". Abcnews.go.com. 2010-05-18. Retrieved 2011-01-03.
 26. ^ Stephen Jones, J.; Inderbir S. Gill; Raymond Rackley (2006). Operative Urology at the Cleveland Clinic. Urology Annals. 8. Andrew C. Novick, Inderbir S. Gill, Eric A. Klein, Jonathan H. Ross (eds.). Totowa, NJ: Humana Press. pp. S102–S108. doi:10.1007/978-1-59745-016-4_16. ISBN 978-1-58829-081-6. PMC 4869439.
 27. ^ a b Post TW, Rose BD, auths and Curhan GC, Sheridan AM, eds. (December 2012). "Diagnostic Approach to the Patient With Acute Kidney Injury (Acute Kidney Failure) or Chronic Kidney Disease". www.uptodate.com.CS1 maint: multiple names: authors list (link) CS1 maint: extra text: authors list (link)
 28. ^ a b Content initially copied from: Hansen, Kristoffer; Nielsen, Michael; Ewertsen, Caroline (2015). "Ultrasonography of the Kidney: A Pictorial Review". Diagnostics. 6 (1): 2. doi:10.3390/diagnostics6010002. ISSN 2075-4418. PMC 4808817. PMID 26838799. (CC-BY 4.0)
 29. ^ a b c d e Romer, Alfred Sherwood; Parsons, Thomas S. (1977). The Vertebrate Body. Philadelphia, PA: Holt-Saunders International. pp. 367–376. ISBN 978-0-03-910284-5.
 30. ^ Theunissen, M.; Tiedt, L.; Du Preez, L. H. (2014). "The morphology and attachment of Protopolystoma xenopodis (Monogenea: Polystomatidae) infecting the African clawed frog Xenopus laevis". Parasite. 21: 20. doi:10.1051/parasite/2014020. PMC 4018937. PMID 24823278.
 31. ^ Al-kahtani, M. A.; Zuleta, C.; Caviedes-Vidal, E.; Garland, Jr., T. (2004). "Kidney mass and relative medullary thickness of rodents in relation to habitat, body size, and phylogeny" (PDF). Physiological and Biochemical Zoology. 77 (3): 346–365. CiteSeerX 10.1.1.407.8690. doi:10.1086/420941. PMID 15286910.
 32. ^ Salem ME, Eknoyan G (1999). "The kidney in ancient Egyptian medicine: where does it stand?". American Journal of Nephrology. 19 (2): 140–7. doi:10.1159/000013440. PMID 10213808.
 33. ^ "Body Part Metaphors in Biblical Hebrew by David Steinberg". web.archive.org. March 22, 2003. Retrieved July 21, 2019.
 34. ^ Leviticus 3: 4, 10 and 15
 35. ^ ie Deut 3:4,9,10,15... or the Babylonian Talmud, Bechorot (39a) Ch6:Tr2...
 36. ^ "What is Vata Dosha? Tips and diet for balancing vata | CA College of Ayurveda". www.ayurvedacollege.com. Retrieved July 21, 2019.
 37. ^ List of topics characterized as pseudoscience, according to the American Medical Association's Report 12 of the Council of Scientific Affairs (A-97) and claims by skeptics ('The Skeptics Dictionary' website)
 38. ^ Sangu PK, Kumar VM, Shekhar MS, Chagam MK, Goli PP, Tirupati PK (January 2011). "A study on Tailabindu pariksha – An ancient Ayurvedic method of urine examination as a diagnostic and prognostic tool". Ayu. 32 (1): 76–81. doi:10.4103/0974-8520.85735. PMC 3215423. PMID 22131762.
 39. ^ A Few Thoughts on Ayurvedic Mumbo-Jumbo, Stephen Barrett, M.D, head of the National Council Against Health Fraud NGO and owner of the QuackWatch website.
 40. ^ The Patient as Person: Explorations in Medical Ethics p. 60 by Paul Ramsey, Margaret Farley, Albert Jonsen, William F. May (2002)
 41. ^ History of Nephrology 2 p. 235 by International Association for the History of Nephrology Congress, Garabed Eknoyan, Spyros G. Marketos, Natale G. De Santo, 1997; Reprint of American Journal of Nephrology; v. 14, no. 4–6, 1994.
 42. ^ "Rognons dans les recettes". Retrieved July 21, 2019.

External links