کشکک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کشکک
Knee diagram.svg
Right knee
جزئیات
لاتینpatella
شناسه‌ها
فهرست گریp.۲۵۵
سرعنوان پزشکیA02.835.232.043.650.624
واژگان آناتومیA02.5.05.001
اف‌ام‌اِی24485
واژگان کالبدشناسی استخوان

کَشکَک زانو یا کاسه زانو یا پاتلا (Patella-Kneecap) استخوانی مثلثی‌شکل و ضخیم است که بزرگ‌ترین استخوان کنجدی در بدن به‌شمار می‌آید. شکل آن به تکه‌های کشک شباهت دارد. کشکک، زانو را پوشانده و از آن در برابر نیروی فرساینده‌ای که از سایش زردپی چهارسر ران به سطح کشککی استخوان ران پدید می‌آید حفاظت می‌کند.

کشکک، استخوان کوچک و پهنی در قدام مفصل زانو که به دلیل مفصل نشدن با سایر استخوان‌ها قابل تحرک است. کشکک مانع از خم شدن زانو به جلو می‌شود. زردپی تعدای از ماهیچه‌های پا، تعدادی لیگامان و کپسول مفصلی به کشکک متصل هستند.

چون کشکک در حرکات اندام پایینی نقش خیلی مهمی ندارد هنگام شکستگی متعدد کشکک می‌توان آن را کاملاً از بدن خارج کرد. کشکک در کودکان وجود ندارد در بین دوسالگی تا شش سالگی تشکیل می‌شود. در واقع کشکک در کودکی وجود دارد اما در عکس برداری دیده نمی‌شد یعنی استخوان سخت حساب نمی‌شود.

نکات بالینی[ویرایش]

استخوان کشکک به عنوان یک قرقره عمل کرده و جهت نیروی کششی وتر ماهیچهٔ چهارسر رانی تغییر داده، به‌طوری‌که کارایی عضله را در عمل باز کردن مفصل زانو افزایش می‌دهد؛ با این وجود برداشتن پاتلا کارایی مفصل زانو را چندان تغییر نمی‌دهد.

گاهی در اثر یکی نشدن مراکز استخوان‌سازی استخوان کشکک، ممکن است این استخوان دو قطعه‌ای یا سه قطعه‌ای باشد که باید از شکستگی‌های استخوان تمیز داده شود.

دو عامل از دررفتگی کشکک به خارج جلوگیری می‌کند یکی الیاف عضله واستوس داخلی که استخوان را به سمت داخل می‌کشد و دیگری وسعت بیشتر لقمه (کوندیل) بیرونی استخوان ران است که از حرکت پاتلا به خارج جلوگیری می‌کند. در اثر ضربهٔ مستقیم ممکن است استخوان کشکک به قطعات مختلف شکسته شود.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]