استخوان ران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مفصل ران

استخوان ران
Femur - anterior view2.png
محل استخوان ران (قرمز رنگ)
Gray252.png
دید پشتی از استخوان ران
جزئیات
لاتین Femur
شناسه‌ها
فهرست گری p.۲۴۲
سرعنوان پزشکی A02.835.232.500.247
دورلندز
/السویر
p_34/
واژگان آناتومی A02.5.04.001
اف‌ام‌اِی 9611
واژگان کالبدشناسی

استخوان ران از بالا در ناحیه استابولوم با استخوان لگن و از انتها در ناحیه زانو با استخوان (درشت نی) ساق پا و به وسیله رباط‌ها با (نازک نی)ساق پا و با کشکک مفصل می‌شود. این استخوان بلندترین اندام در بدن انسان و در عین حال حجیم‌ترین و قوی‌ترین استخوان نیز هست.

آناتومی[ویرایش]

استخوان ران انسان به‌طور میانگین ۴۸ سانتیمتر درازا و ۲٫۳۴ سانتیمتر قطر دارد و می‌تواند تا ۳۰ برابر وزن یک انسان بالغ را تحمل کند.[۱]

سر استخوان ران به شکل گرد و مدور بوده و حالت کروی دارد و به توسط قسمتی از استخوان به نام گردن استخوان ران به قسمت‌های پایینتر می‌چسبد. زاویه بین گردن و تنه استخوان ران مهم بوده و در بعضی بیماری‌ها تغییر می‌کند. این زاویه بطور طبیعی در حدود ۱۲۵ درجه است. شکستگی گردن استخوان ران که اعلب در سنین بالا به دنبال استئوپورز دیده می‌شود اغلب نیاز به جراحی دارد.

در پایین‌تر از سر استخوان ران دو برجستگی دیگر به نام‌های تروکانتر بزرگ Greater trochanter و تروکانتر کوچک Lesser trochanter قرار دارند. این دو برجستگی محل اتصالات عضلات قوی اطراف مفصل ران هستند. در انتهای دیستال استخوان ما کوندیلهای داخلی وخارجی را داریم که در ناحیه زانو قرار دارند.
این استخوان در پایین دارای 2 رویه مفصلی به نام‌های کندایل و 2 عدد اپی کندایل و تکمهٔ ادداکتور و 2 عدد سوپراکندیلارهای داخلی و خارجی می‌باشد .


نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. The Longest Human Boneبازدید: نوامبر ۲۰۰۸.