استخوان ران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
استخوان ران
Femur - anterior view2.png
محل استخوان ران (قرمز رنگ)
Gray252.png
دید پشتی از استخوان ران
جزئیات
لاتینFemur
شناسه‌ها
فهرست گریp.۲۴۲
سرعنوان پزشکیA02.835.232.500.247
دورلندز
/السویر
p_34/
واژگان آناتومیA02.5.04.001
اف‌ام‌اِی9611
واژگان کالبدشناسی

استخوان ران (به انگلیسی: Femor) از بالا در ناحیه استابولوم با استخوان لگن و از انتها در ناحیهٔ زانو با استخوان (درشت نی) ساق پا و به‌وسیلهٔ رباط‌ها با (نازک نی)ساق پا و با کشکک مفصل می‌شود. این استخوان بلندترین اندام در بدن انسان و در عین حال حجیم‌ترین و قوی‌ترین استخوان نیز هست.انتهای بالایی استخوان ران شامل سر، گردن، برجستگی بزرگ و برجستگی کوچک است و گردن استخوان سر را به تنه وصل می کند، طول گردن در ران حدود پنج سانتی متر است که با زاویه حدود۱۲۵ درجه نسبت به تنه قرار گرفته است. برجستگی استخوان ران در سطح خارجی انتهای فوقانی استخوان قرار دارد و زیر پوست قابل لمس است. برجستگی کوچک نیز در زیر گردن در سطح خلفی داخلی قرار دارد. در سطح خلفی تنه، خط خشن قرار دارد که بسیار ضخیم و مشخص است.

آناتومی[ویرایش]

استخوان ران انسان به‌طور میانگین ۴۸ سانتیمتر درازا و ۲٫۳۴ سانتیمتر قطر دارد و می‌تواند تا ۳۰ برابر وزن یک انسان بالغ را تحمل کند.[۱]

سر استخوان ران به شکل گرد و مدور بوده و حالت کروی دارد و به توسط قسمتی از استخوان به نام گردن استخوان ران به قسمت‌های پایینتر می‌چسبد. زاویه بین گردن و تنه استخوان ران مهم بوده و در بعضی بیماری‌ها تغییر می‌کند. این زاویه بطور طبیعی در حدود ۱۲۵ درجه است. شکستگی گردن استخوان ران که اعلب در سنین بالا به دنبال استئوپورز دیده می‌شود اغلب نیاز به جراحی دارد.

در پایین‌تر از سر استخوان ران دو برجستگی دیگر به نام‌های تروکانتر بزرگ Greater trochanter و تروکانتر کوچک Lesser trochanter قرار دارند. این دو برجستگی محل اتصالات عضلات قوی اطراف مفصل ران هستند. در انتهای دیستال استخوان ما کوندیلهای داخلی وخارجی را داریم که در ناحیه زانو قرار دارند.
این استخوان در پایین دارای ۲ رویه مفصلی به نام‌های کندایل و ۲ عدد اپی کندایل و تکمهٔ ادداکتور و ۲ عدد سوپراکندیلارهای داخلی و خارجی می‌باشد .

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. The Longest Human Bone بایگانی‌شده در ۲۴ مه ۲۰۱۲ توسط Wayback Machineبازدید: نوامبر ۲۰۰۸.