بینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«دماغ» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای داستان نیکلای گوگول، دماغ (داستان کوتاه) را ببینید. برای روستایی با این نام، دماغ (گنبد کاووس) را ببینید.
بینی
Canine-nose.jpg
بینی سگ از حساس‌ترین بینی‌ها به حساب می‌آید.
جزئیات
لاتین 'Nasus'
شناسه‌ها
واژگان آناتومی A01.1.00.009%20Entity%20TA98%20EN.htm A06.1.01.001، A01.1.00.009
FMA 46472
واژگان کالبدشناسی
تصویر شماتیک از بینی انسان.

از دیدگاه کالبدشناسی به برآمدگی‌ای در بدن مهره‌داران که جای قرار گرفتن منخرها است بینی یا دماغ گفته می‌شود. عملکرد سوراخ بینی انجام دم و بازدم است.

مردان نسبت به زنان دارای بینی بزرگ تری هستند و این امر ناشی از تفاوت جنسیتی آنها در نیاز به انرژی است چراکه مردان نیاز به انرژی بیشتر و در نتیجه اکسیژن بیشتری دارند.[۱]

استخوانهای بینی[ویرایش]

در انسان استخوان خیش (Vomer) بخش پشتی (خلفی) زیرین، تیغه بینی را ایجاد می‌کند. استخوان ومر یکی از استخوان‌های فرد جمجمه است. خیش در خط میان‌پیکانی midsagittal line قرار گرفته و با استخوان‌های پروانه‌ای sphenoid، پرویزنی ethmoid، کامی palatine چپ و راست، و بَرواره‌ای maxillary چپ و راست مفصل می‌شود. بخش قدامی تیغه بینی غضروفی است.

بخش خارجی بینی ناحیه برآمده و سطحی است که در وسط صورت قرار دارد و شامل دو بخش است بخش استخوانی ، شامل استخوانهای بینی و زایده پیشانی فک بالا و بخش غضروفی که شامل تعدادی غضروف بهم چسبیده است.

شاخکهای بینی[ویرایش]

در هر فرد به طور طبیعی، در هر طرف بینی سه بر آمدگی استخوانی در داخل بينی (دیواره طرفی) وجود دارد که در فارسی شاخک و در اصطلاح پزشکي توربینت یا کونکای بينی (TURBINATES OR CONCHAE) ناميده میشوند.هر شاخک استخوان نازک و پهنی است که روی آن را نسج نرم و مخاط می‌پوشاند و به ترتیب شاخکهای فوقانی ، میانی و تحتانی نامیده میشوند.

منابع[ویرایش]

  1. «دلیل بینی بزرگ مردان مشخص شد». عصر ایران. بازبینی‌شده در 30 آبان 92. 

جستارهای وابسته[ویرایش]