رزیستین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Resistin
معین‌کننده‌ها
AliasesADSFC/EBP-epsilon regulated myeloid-specific secreted cysteine-rich protein precursor 1adipose tissue-specific secretory factorresistinRETNc/EBP-epsilon-regulated myeloid-specific secreted cysteine-rich proteincysteine-rich secreted protein A12-alpha-like 2cysteine-rich secreted protein FIZZ3resistin delta2found in inflammatory zone 3
شناسه‌های بیرونیGeneCards: [۱]
RNA expression pattern
PBB GE RETN 220570 at fs.png
More reference expression data
هم‌ساخت‌شناسی
گونه‌هاانسانموش
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

n/a

n/a

RefSeq (پروتئین)

n/a

n/a

موقعیت (UCSC)n/an/a
جستجوی PubMedn/an/a
ویکی‌داده
مشاهده/ویرایش Human

رزیستین (انگلیسی: Resistin) یا (ADSF) یک هورمون پپتیدی غنی از سیستئین است که در انسان از بافت چربی ترشح می‌شود. نشان داده شده‌است که رسستین تولید LDL در سلول‌های کبدی انسان را افزایش می‌دهد و گیرنده‌های LDL در کبد را کاهش می‌بخشد. در نتیجه، کبد کمتر قادر است تا کلسترول را از جریان خون پاک کند. نتیجه نهایی ترشح رسیستین افزاش سطح خونی لیپوپروتئین کم چگال و افزایش خطر بیماری‌های عروقی در انسان است. رسیستین در جوندگان، نخستی‌سانان و سایر پستانداران نیز دیده می‌شود.

فیبرینوژن و رسیستین دو نشانگر التهابی پیشگویی خطر آترواسکلروز در انسان می‌باشند. بالا بودن میزان رسیستین در خون موجب ناتوانی داروهای استاتین در کاهش کلسترول خون بیماران می‌گردد. میزان رزیستین همراه با تجمع چربی احشایی افزایش می یابد لذا برای بیماران چاق طبیعی است که میزان بسیاربالایی رسیستین داشته باشند. سطوح سرمی بالای رزیستین با مقاومت به انسولین، میزان بالای کلسترول تام، کلسترول LDL، و تری‌گلیسرید در بیماران ارتباط دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

کلسترول

منابع[ویرایش]