تیموس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تیموس
Illu thymus.jpg
شناسه‌ها
فهرست گری p.۱۲۷۳
سرعنوان پزشکی A10.549.750
دورلندز
/السویر
Thymus
واژگان آناتومی A13.1.02.001
اف‌ام‌اِی 9609
واژگان کالبدشناسی

تیموس (به انگلیسی: Thymus)، یا آویشنگ یا خوش‌گوشت[۱] یک اندام تخصص یافته در دستگاه ایمنی بدن است. تنها فعالیت شناخته آن بالغ کردن لنفوسیت تی (T-Lymphocyte)است که سلول‌های حیاتی برای دستگاه ایمنی بدن هستند (یعنی لنفوسیت‌های نابالغ از طریق خون به غده‌ای در پشت جناغ سینه به نام تیموس منتقل شده و در آنجا بالغ می‌شوند).

آویشنگ یا خوش‌گوشت نامی است که در آشپزی به غده‌های تیموس و لوزالمعده حیوانات معمولاً گوساله یا گوسفند کمتر از یک سال می‌دهند.

تیموس از دو لوب تشکیل شده که در جلوی بالای میان‌پرده mediastinum و در مقابل پریکارد وعروق بزرگ و پشت جناغ قرار گرفته است. تیموس متشکل از دو لوب هرمی نابرابر متصل به هم توسط بافت سلولی، یک بافت لنفاوی، مترشحه هورمونی برای کنترل لنفوسیت سازی است.

از لحاظ بافت‌شناسی تیموس به یک مغز مرکزی (central medulla) و لایهٔ بیرونی که به وسیلهٔ روپوش بیرونی احاطه شده است. بخش مرکزی و بیرونی هر کدام وظیفهٔ متفاوتی در توسعهٔ لنفوسیت تی دارند. سلول‌های بنیادی در مغز استخوان نقش اصلی را در تولید T-Cell دارند.

در نوزاد به اندازه قلب است

وزن: در تولد ۱۵–۱۰ گرم، در بلوغ ۴۰–۳۰ گرم، در میانسالی ۱۰ گرم

رنگ: در بچگی صورتی مایل به خاکستری، در میانسالی زرد رنگ بعلت جایگزینی چربی زیاد

محل: مدیاستینوم سوپریور و آنتریور] مجاورات: در جلو (استرنوم، ۴ غضروف دنده اول، عضلات استرنوهایوئید و استرنوتیرئید)، در پشت (پریکارد، قوس آئورت و شاخه‌هایش، ورید براکیوسفالیک چپ، تراشه)

شریانها: شاخه‌های متعدد از شریان توراسیک اینترنال

وریدها: شاخه‌های ریز به ورید توراسیک اینترنال، یک ورید درشت از پشت به ورید براکیوسفالیک چپ

فعالیت[ویرایش]

در دو لوب تیموس، تیموسیت ها(thymusytes) به لنفوسیت-تی بلوغ پیدا می‌کنند و این سلول‌ها پس از بلوغ از تیموس مهاجرت کرده و مجموعهٔ لنفوسیت های-تی را به صورت یک مجموعهٔ جانبی تشکیل می‌دهند. نبود تیموس در سال‌های اولیه که از جهش ژنتیکی حاصل می شود، موجب اختلال در دستگاه ایمنی می‌شود(immunodeficiency) و مقاومت در برابر بیماری‌های عفونی را کاهش می‌دهد. تجمع لنفوسیت های-تی در اوایل زندگی شروع می‌شود، در نتیجه، عمل آن در افراد بزرگسال کاهش می‌یابد. در افراد مسن به سختی تیموس قابل تشخیص است اما به فعالیت خود به عنوان یک غدهٔ درون ریز و برای تحریک دستگاه ایمنی ادامه می‌دهد.

Thymic corpuscle.jpg

و همچنین این غده ترشح هورمون تیموزین را بر عهده دارد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]