درازروده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درازروده
روده‌ها.jpg
درازروده در رودهٔ کوچک
Gray1045.png
The cecal fossa. The ileum and سکوم are drawn backward and upward.
جزئیات
پیش‌سازmidgut
ileal arteries
ileal veins
celiac ganglia, vagus [۱]
شناسه‌ها
فهرست گریp.1171
دورلندز
/السویر
Ileum
واژگان آناتومیA05.6.04.001
اف‌ام‌اِی7208
واژگان کالبدشناسی

در کالبدشناسی دستگاه گوارش، درازروده یا ایلئوم(به انگلیسی: Ileum) بخش انتهایی از سه بخش رودهٔ باریک است. در اکثر مهره‌داران، درازروده بخش نهایی روده باریک به شمار می‌رود: از جمله در پستانداران، خزندگان و نیز پرندگان.

درازروده در زیر دوازدهه و تهی‌روده قرار گرفته و توسط دریچه‌ای به نام دریچه ایلئوسکال (دریچهٔ دراز-کوری) از روده کور(سکوم) جدا شده‌است. در محل این سوراخ مخاط روده دارای دو چین فوقانی و تحتانی می‌باشد که به یکدیگر متصل شده و مانع برگشت مواد از رودهٔ بزرگ به داخل رودهٔ باریک می‌شود.[۲] طول درازروده در انسان‌ها در حدود ۲ تا ۴ متر است.

در درازروده، مقدار PH معمولاً بین ۷ و ۸ (خنثی یا کمی قلیایی) است.

کارکرد[ویرایش]

اصلی‌ترین کارکرد درازروده، جذب ویتامین ب۱۲ و نمک‌های صفراوی و فرآورده‌هایی است که توسط تهی‌روده جذب نشده‌اند. دیوارهٔ درازروده چین‌دار است و هر کدام از چین‌ها از شمار بسیار زیادی پُرزهای روده‌ای کوچک پوشیده شده‌است.

ایلئوستومی[ویرایش]

در جراحی، گاه در دیواره شکم با وسایل جراحی سوراخی ایجاد می‌کنند که در نتیجه آن محتویات درازروده به بیرون راه پیدا می‌کند. به این عمل ایلئوستومی گفته می‌شود. [۱]

منابع[ویرایش]

  1. Physiology at MCG 6/6ch2/s6ch2_30
  2. حسین زاده طاهری،محمد حسین.ابراهیم زاده بیدسکان، علیرضا (۱۳۸۷آناتومی انسانی پایه، جهاد دانشگاهی مشهد، شابک ۹۶۴۳۲۴۱۸۱۵ از پارامتر ناشناخته |نوبت چاپ= صرف‌نظر شد (کمک)

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ^ Jejunum
  2. ^ ileocecal valve
  3. ^ ileostomy