درازروده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
درازروده
روده‌ها.jpg
درازروده در رودهٔ کوچک
Gray1045.png
The cecal fossa. The ileum and سکوم are drawn backward and upward.
جزئیات
پیش‌ساز midgut
ileal arteries
ileal veins
celiac ganglia, vagus [۱]
شناسه‌ها
فهرست گری p.1171
دورلندز
/السویر
Ileum
واژگان آناتومی A05.6.04.001
اف‌ام‌اِی 7208
واژگان کالبدشناسی

در کالبدشناسی دستگاه گوارش، درازروده یا ایلئوم(به انگلیسی: Ileum) بخش انتهایی از سه بخش رودهٔ باریک است. در اکثر مهره‌داران، درازروده بخش نهایی روده باریک به شمار می‌رود: از جمله در پستانداران، خزندگان و نیز پرندگان.

درازروده در زیر دوازدهه و تهی‌روده قرار گرفته و توسط دریچه‌ای به نام دریچه ایلئوسکال (دریچهٔ دراز-کوری) از روده کور جدا شده‌است. در محل این سوراخ مخاط روده دارای دو چین فوقانی و تحتانی می‌باشد که به یکدیگر متصل شده و مانع برگشت مواد از رودهٔ بزرگ به داخل رودهٔ باریک می‌شود.[۲] طول درازروده در انسان‌ها در حدود ۲ تا ۴ متر است.

در درازروده، مقدار PH معمولاً بین ۷ و ۸ (خنثی یا کمی قلیایی) است.

کارکرد[ویرایش]

اصلی‌ترین کارکرد درازروده، جذب ویتامین B12 و نمک‌های صفراوی و فرآورده‌هایی است که توسط تهی‌روده جذب نشده‌اند. دیوارهٔ درازروده چین‌دار است و هر کدام از چین‌ها از شمار بسیار زیادی پُرزهای روده‌ای کوچک پوشیده شده‌است.

ایلئوستومی[ویرایش]

در جراحی، گاه در دیواره شکم با وسایل جراحی سوراخی ایجاد می‌کنند که در نتیجه آن محتویات درازروده به بیرون راه پیدا می‌کند. به این عمل ایلئوستومی گفته می‌شود. [۱]

منابع[ویرایش]

  1. Physiology at MCG 6/6ch2/s6ch2_30
  2. حسین زاده طاهری،محمد حسین.ابراهیم زاده بیدسکان، علیرضا. آناتومی انسانی پایه. جهاد دانشگاهی مشهد، 1387. شابک ‎۹۶۴۳۲۴۱۸۱۵. 

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ^ Jejunum
  2. ^ ileocecal valve
  3. ^ ileostomy