ادرار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نمونه‌ای از ادرار یک شخص.

میز یا ادرار مایعی است که توسط کلیه ها تولید شده و از طریق مجاری ادراری از بدن دفع می‌شود. بیشتر ادرار را اوره تشکیل داده و پی‌اچ آن برای فرد طبیعی نزدیک به هفت است اما در میان انسان‌ها از ۴٫۴ تا ۸ متغیر است.

ادرار فرد سالم سمی نیست. اما شامل ترکیباتی است که توسط بدن به عنوان مواد نامطلوب حذف شده است، و می‌توند محرک و سوزاننده پوست و چشم باشد. طی فرایندی می‌توان آب آشامیدنی از ادرار استخراج نمود.

در زبان فارسی واژه «میز» نیز معنای ادرار دارد چنان که مجاری ادراری را میزراه و شب‌ادراری را شب‌میزی می‌گویند.

ادرار عمدتاً آب و حاوی نمک‌های معدنی و در حدود ۲٪ اوره‌است، که در کبد به منظور حذف آمونیاک که یک ماده بسیار سمی است تولید می‌شود. اوره دارای سمیت بسیار پایین است.

رنگ ادرار به طور معمول از بی رنگ تا زرد متغیر است. رنگ زرد به وسیله یوروبیلین‌ها ایجاد می‌شود. اگر فرد دچار کم آبی باشد، ادرار کمتر (شاید کمتر از ۱ لیتر در هر روز)، و همچنن غلیظتر خواهد شد. اگر فرد آب زیادی بنوشد، ادرار بیشتر (شاید به اندازه ۲ لیتر در روز) و همچنین رقیق تر خواهد شد.

ادرار باعث می‌شود که بدن از موارد زیر خلاص شود: ۱. آب اضافی ۲. الکترولیتهای اضافی (نمک) ۳. اوره (بیشتر توسط بدن مورد نیاز نمی‌باشد) ۴. مواد مخدر ۵. سموم (سموم در بدن) (توجه داشته باشید که سموم به طور کلی توسط کبد برداشته می‌شود. بسیاری از تشریحات می‌گویند که برخی مواد سمی در ادرار دفع می‌شود، اما نمی‌گویند اینها چه سمومی هستند).

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]