قوس هنله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قوس هنله
نمایی از لوله کلیوی و تأمین عروقی آن (قوس هنله در قسمت چپ-مرکزی قابل مشاهده است)
جزئیات
ساخته ازبلاستمای متانفروژنیک
شناسه‌ها
لاتینAnsa nephroni
MeSHD008138
FMA17718 17698، 17718

قوس هنله (به انگلیسی: Loop of Henle) (به لاتین: ansa nephroni)، بخشی از نفرونی است که از لوله پیچیده نزدیک به لوله پیچیده دور می‌رودو از دو بخش هنله پایین رو و بالا رو تشکیل میشود بخش نازک قوس هنله پایین رو طولانی تر از بالا رو است و تبادل در نزدیک آن صورت می‌گیرد.

این لوله را به اسم کالبدشناس آلمانی، فریدریش گوستاو یاکوب هنله، نامگذاری شده‌است. کارکرد اصلی قوس هنله، ایجاد شیب غلظتی در مغز کلیه می‌باشد.[۱]

قوس هنله، با استفاده از سامانه افزاینده ضد جریانی، که از پمپ‌های الکترولیتی استفاده می‌کند، ناحیه‌ای با غلظت بالای اوره در عمق مغز کلیه، نزدیک مجرای پاپیلاری دستگاه جمع‌کننده مجرایی، را ایجاد می‌کند. آبی که در تصفیه جریان مجرای پاپیلاری وجود دارد، از طریق کانال‌های آکواپورین به بیرون هدایت شده، و با حرکت غیرفعالانه به سمت پایین شیب غلظت حرکت می‌کند. این فرایند آب را بازجذب کرده و ادرار غلیظی را جهت ترشح، تولید می‌کند.[۱]

اجزا[ویرایش]

بخش پایین‌رونده لوله هنله[ویرایش]

این قسمت دارای یاخته‌های نازک و میتوکندری اندک و با لبه سلولی فاقد حاشیه برس مانند است و انتقال فعال انجام نمی‌گیرد و انتقال به صورت انتشار صورت می‌گیرد.

قسمت بالارونده وضخیم لوله هنله[ویرایش]

این قسمت دارای میتوکندری زیاد و لبه برس مانند است در قسمت دهانه یاخته پوششی این قسمت پمپی وجود دارد که به‌طور فعال و همزمان یک یون سدیم و یک یون پتاسیم و دو یون کلر را از مجرا به درون یاخته منتقل می‌کند.

کارکرد[ویرایش]

بخش پایین رونده لوله هنله تراوایی نسبتاً زیادی نسبت به آب و تراوایی متوسطی نسبت به NaCl و اوره دارد. در غشای یاخته‌های پوششی بخش بالا رونده لوله هنله پمپی وجود دارد که به طریق هم انتقالی یک یون سدیم و یک یون پتاسیم و دو یون کلر را از مجرای نفرون به درون یاخته منتقل می‌کند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Dunn R. B.; Kudrath W.; Passo S.S.; Wilson L.B. (2011). "8". Kaplan USMLE Step 1 Physiology Lecture Notes. pp. 209–223.

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]