دستگاه تولیدمثل در مردان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دستگاه تناسلی
Male anatomy en.svg
Drawing of the Male Internal Sexual Anatomy
جزئیات
شناسه‌ها
لاتینsystema genitale masculinum
MeSHD005837
TA98A09.0.00.002
TA23574
FMA45664

دستگاه تولیدمثل مردانه دستگاهی در بدن مردان است که وظیفهٔ بنیادی‌اش تولیدمثل است.

وظایف دستگاه تناسلی مرد[ویرایش]

بخش‌های گوناگون دستگاه تناسلی مرد[ویرایش]

جای بیضه در دستگاه تناسلی مردانه

اعضای تناسلی مرد از آلت مردی (آلت مردی)، خایه (تخم) و کیسه خایه که بیضه‌ها در آن آویزان هستند، تشکیل شده‌است. هر بیضه حاوی لوله‌های سمینیفر است که اسپرم می‌سازند. اسپرم در اپیدیدیم (لوله‌ای پیچ در پیچ در پشت هر بیضه)، نگهداری می‌شود. یک لوله دیگر به نام واز دفران، هر اپیدیدیم را به یک مجرای انزالی وصل می‌کند که این مجرا خود به پیشابراه وصل می‌شود. سه غده (یک جفت غده ساخت منی و غده پروستات)، مایعاتی را ترشح می‌کنند که وظیفه انتقال و تغذیه اسپرم را برعهده دارند؛ این ترشحات همراه اسپرم، مایعی به نام مایع منی را تشکیل می‌دهند. در طول فعالیت جنسی، بافت نعوظی آلت تناسلی، پر خون شده، آلت تناسلی را دراز و سفت می‌کند تا بتواند وارد مهبل زن شود. در هنگام ارگاسم، انقباضات عضلانی مایع منی را از طریق هر واز دفران به سوی پیشابراه و خارج از آلت تناسلی حرکت می‌دهند.[۱]

تغییرات حاصل از بلوغ در پسران[ویرایش]

بلوغ دوره‌ای است که طی آن مشخصات جنسی ظاهر و اعضای جنسی بالغ می‌شوند. در پسران، معمولاً بلوغ بین۱۲ تا ۱۵ سالگی شروع می‌شود. غده هیپوفیز واقع در قاعده مغز شروع به ترشح هورمون‌هایی می‌کند که بیضه را برای تولید هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون تحریک می‌کنند. این مواد تغییراتی مثل بزرگی اعضای تناسلی و رشد موی بدن و سپس تولید اسپرم و افزایش میل جنسی می‌شوند.

روند تولید اسپرم[ویرایش]

با فرارسیدن زمان بلوغ، ساخت مداوم اسپرم در بیضه با سرعت حدود ۱۲۵ میلیون اسپرم در روز شروع می‌شود. اسپرم‌ها در اطراف دیواره‌های لوله‌های سمینیفر تکامل پیدا می‌کنند و دم‌های آن‌ها که آن‌ها را قادر به شنا کردن می‌کنند، به سمت مرکز لوله‌ها قرار می‌گیرند. اسپرم بالغ در یک لوله پیچ در پیچ به نام اپیدیدیم که پشت هر بیضه قرار خ دارد، نگهداری می‌شود. سرانجام اسپرم‌ها یا در طی فعالیت جنسی با انزال بیرون می‌روند یا توسط ماکروفاژها خورده می‌شود ودوباره مونومرهای سازنده اش تبدیل می‌گردد..

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «آلت تناسلی مرد وزن». www.pezeshkan.org. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ آوریل ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۱-۱۰-۰۹.