ریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شُش
Lungs diagram detailed.svg
Diagram of the lungs with the respiratory tract visible, and different colours for each lobe
جزئیات
لاتین pulmo
یونانی πνεύμων (pneumon)
دستگاه Respiratory system
شناسه‌ها
فهرست گری p.1093–1096
سرعنوان پزشکی A04.411
واژگان آناتومی A06.5.01.001
اف‌ام‌اِی 68877
واژگان کالبدشناسی
ریه‌ها در انسان در اطراف قلب قرار دارند

ریه (انسان)‌ یا جِگَر سفید (حیوان) عضله اصلی اندام‌های تنفسی در انسان و بسیاری از حیوانات دیگر از جمله چند ماهی و برخی از حلزون‌ها. به آن شُش نیز می‌گویند. در پستانداران و بسیاری دیگر مهره داران و ریه‌ها واقع در نزدیکی ستون فقرات در دو طرف قلب هستند. عملکرد خود را در سیستم تنفسی است که برای استخراج اکسیژن از جو و انتقال آن به جریان خونو انتشار دی اکسید کربن از خون به جو در یک فرایند تبادل گازاست. تنفس رانده‌است متفاوت عضلانی سیستم‌های در گونه‌های مختلف است. پستانداران، خزندگان و پرندگان با استفاده از خود سیستم اسکلتی-عضلانی به حمایت و پرورش تنفس. در اوایل چهاراندامانهوا رانده شد به ریه‌ها توسط عضلات حلق طریق باکال پمپاژیک مکانیزم هنوز هم دیده می‌شود در دوزیستان. در انسان‌های اولیه عضلانی است که درایوهای تنفس دیافراگم. ریه‌ها نیز ارائه جریان هوا باعث می‌شود که صداهای آوازی از جمله انسان گفتار ممکن است. انسان باید دو ریه یک ریه راست و چپ ریه است. آنها در واقع در حفره سینه از قفسه سینه. ریه راست بزرگتر از چپ که سهام فضا در قفسه سینه با قلب. ریه‌ها با هم وزن حدود ۱٫۳ کیلوگرم (۲٫۹ پوند)و سمت راست سنگین تر است. ریه‌ها بخشی از مجاری تنفسی تحتانی شروع می‌شود که در نای و شاخه به تهاجمات و سولفورموستارد و که دریافت هوا تنفس از طریق انجام منطقهاست. این تقسیم تا درجه می‌رسد میکروسکوپی آلوئولکه در آن فرایند تبادل گاز می‌گیرد. هم ریه‌ها شامل حدود ۲٬۴۰۰ کیلومتر (۱٬۵۰۰ مایل) از راه‌های هوایی و ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون آلوئول است. ریه‌ها محصور در پلورال ساس که اجازه می‌دهد تا درونی و بیرونی دیوار به اسلاید بیش از هر یک از دیگر در حالی که تنفس می‌گیرد بدون اصطکاک است. این ساس محصور هر ریه و نیز تقسیم هر یک از ریه به بخش به نام لوباست. ریه راست دارای سه لوب و چپ دارای دو. لوب بیشتر به bronchopulmonary بخش و lobules. ریه‌ها منحصر به فرد خون دریافت deoxygenated خون فرستاده شده از قلب به منظور دریافت اکسیژن (گردش خون ریوی) و جداگانه عرضه اکسیژن خون (برونش گردش خون). به بافت ریه‌ها می‌شود توسط تعدادی از بیماری‌هااز جمله ذات الریه و سرطان ریهاست. بیماری‌های مزمن مانند بیماری ریوی انسدادی مزمن و آمفیزم می‌تواند مربوط به سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض مواد مضر است. بیماری‌هایی مانند برونشیت نیز می‌تواند بر روی دستگاه تنفسی است. در جنینیبه ریه‌ها شروع به توسعه به عنوان یک outpouching از foregutیک لوله است که می‌رود به شکل قسمت فوقانی دستگاه گوارش است. هنگامی که ریه‌ها در حال تشکیل جنین برگزار می‌شود در مایعپر از کیسه آمنیوتیک و به طوری که آنها نمی تابع برای نفس کشیدن. خون نیز منحرف از ریه‌ها از طریق ductus arteriosus. در بدو تولد با این حال و هوا شروع به عبور از طریق ریه‌ها و مجرای انحرافی می‌بندد به طوری که ریه‌ها می‌توانید شروع به respire. ریه‌ها تنها به طور کامل توسعه در اوایل دوران کودکی است. شرایط پزشکی مرتبط با ریه اغلب با شروع pulmo-از آمریکای لاتین pulmonarius (ریه‌ها) در pulmonologyو یا با تجهیزات (از یونانی πνεύμων "ریه") که در ذات الریه.

ساختار[ویرایش]

"دیدار با ریه هاً از آکادمی خان

Gross anatomy[ویرایش]

Illu bronchi lungs.jpg

ریه‌ها قرار دارد در قفسه سینه در دو طرف قلب در قفسه صدری. آنها به شکل مخروطی با باریک گرد apex در بالا و یک پایگاه گسترده‌ای است که ریشه در دیافراگماست. راس ریه گسترش به ریشه گردن به مدت کوتاهی در سطح بالاتر از استرنوم پایان اولین دنده. ریه‌ها کشش از نزدیک به ستون فقرات در قفسه صدری به جلوی قفسه سینه و رو به پایین از بخش پایین‌تر از نای به دیافراگم است.[۱] سمت چپ ریه سهام فضا با قلب و با یک تصور در آن سطح داخلی به نام قلبی برداشت. جلو و بیرونی طرف ریه صورت دنده که نور دندانه در سطح خود است. پایین ریه‌ها صاف و استوار در دیافراگم مطابق آن concavity. در سطح داخلی ریه چهره به سمت مرکز قفسه سینه و دروغ در برابر قلب و عروق بزرگ و carina که در آن دو اصلی تهاجمات شعبه از پایه نای. هر دو ریه‌ها باید یک مرکزی رکود به نام hilum در ریشه ریهکه در آن عروق خونی و راه‌های هوایی عبور به ریه‌ها. نیز وجود دارد bronchopulmonary گره‌های لنفاوی در hilum. ریه‌ها احاطه شده توسط ریوی pleurae. این pleurae دو غشاء سروزی; بیرونی پلور جداری خطوط داخلی دیواره قفسه صدری و درونی پلور احشایی به طور مستقیم خطوط سطح ریه‌ها. بین pleurae یک پتانسیل فضا به نام پلور حاوی مایع پلور. هر یک از ریه تقسیم شده‌است لوب توسط invaginations از پلور به عنوان شکاف. شکاف در حال دو برابر از پلور که بخش ریه‌ها و کمک به گسترش است.[۲] لوب ریه‌ها بیشتر به bronchopulmonary بخش مبتنی بر مکان از سولفورموستارد. بخش چپ و راست ریه‌ها در جدول نشان داده شده‌است.[۳] سگمنتال آناتومی بالینی مفید است برای localising فرآیندهای بیماری در ریه‌ها.

ریه سمت راست[ویرایش]

لوب و bronchopulmonary بخش
ریه سمت راست چپ ریه
بالا
 • اپیکال
 • قدامی
 • خلفی
میانه
 • داخلی
 • جانبی
پایین‌تر
 • برتر
 • قدامی
 • خلفی
 • داخلی
 • جانبی
بالا
 • قدامی
 • Apicoposterior

پایین‌تر

 • برتر
 • قدامی
 • خلفی
 • داخلی
 • جانبی

Lingula

 • برتر
 • پایین‌تر

ریه راست دارای هر دو بیشتر لوب و بخش‌های از سمت چپ است. آن است که تقسیم به سه لوب فوقانی میانی و تحتانی با دو شکافیکی مورب و افقی. بالا و افقی شقاق جدا بالایی از وسط لوب است. آن شروع می‌شود در پایین مایل شقاق در نزدیکی خلفی مرز ریه و در حال اجرا به صورت افقی به جلو کاهش قدامی مرز در یک سطح با استرنوم پایان چهارمین غضروف دندهای؛ در مدیاستن سطح آن ممکن است ترسیم عقب به hilum. پایین‌تر مورب شقاق جدا پایین‌تر از میانی و فوقانی لوب و از نزدیک در تراز وسط قرار دارد با مورب شقاق در سمت چپ ریه است. این مدیاستن سطح ریه سمت راست فاصله دار است توسط تعدادی از ساختارهای مجاور. قلب نشسته دربرداشت به نام قلبی برداشت. بالاتر از hilum از ریه یک قوسی شیار برای azygos رگو بالاتر از این است که طیف گسترده‌ای شیار برای superior vena cava و راست innominate ورید; پشت این و نزدیک به بالای ریه یک شیار برای innominate عروق. وجود یک شیار برای مری پشت hilum و ریوی رباطو در نزدیکی قسمت پایین مری شیار عمیق‌تر شیار برای inferior vena cava قبل از اینکه وارد قلب است.[۴]

چپ ریه[ویرایش]

چپ ریه است تقسیم به دو لوب فوقانی و تحتانی توسط مورب شقاق که گسترش از دنده‌ها به مدیاستن سطح ریه هر دو بالا و پایین hilum. سمت چپ ریه بر خلاف حق ندارد میانی لوب هر چند آن را یک همولوگ ویژگی‌های یک طرح فوقانی لوب نامیده می‌شوند "lingula". نام آن به معنی "زبان" است. این lingula در سمت چپ به عنوان یک آناتومیک به موازات وسط سمت راست لوب با هم بودن مناطق مستعد به عفونت‌های مشابه و آناتومیک و عوارض.[۵][۶] وجود دارد دو bronchopulmonary بخش از lingula: برتر و پست‌تر است. این مدیاستن سطح سمت چپ ریه زیادی قلبی تصور که در آن قلب نشسته‌است. این است که عمیق‌تر و بزرگتر از آن است که در ریه راست که در آن سطح قلب پروژه به سمت چپ.

در همان سطح بلافاصله بالای hilum است به خوبی مشخص شده منحنی شیار برای قوس آئورتو یک شیار در زیر آن برای آئورت نزولیاست. این چپ ساب کالوین شریانیک شعبه از قوس آئورت در شیار از قوس به نزدیکی راس ریه است. یک کم عمق شیار در مقابل عروق و در نزدیکی لبه ریه لژ به چپ innominate ورید. به مری ممکن است نشستن در یک سطحی گسترده‌تر تصور در قاعده ریه است.

The left lung
The right lung
The left lung (left) and right lung (right). The lobes of the lungs can be seen, and the central root of the lung is also present.

سیستم تنفسی[ویرایش]

نمودار سیستم تنفسی که شامل دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی دستگاه تنفسیکه ریه‌ها هستند که بخش عمده‌ای.

ریه است که بخشی از سیستم تنفسیو شامل اکثریت مجاری تنفسی تحتانی پس از نای.[۷] این نای دریافت هوا از حلق و سفر کردن به یک محل که در آن انشعابات (carina) به راست و چپ و برونش. این هوا عرضه به سمت راست و چپ ریه‌ها تقسیم تدریج به دوم و سوم نایژه برای لوب ریه‌ها و به کوچکتر و کوچکتر سولفورموستارد تا زمانی که تبدیل شدن آنها به دستگاه تنفسی سولفورموستارد. این به نوبه خود تأمین هوا از طریق alveolar ducts به آلوئولکه در آن تبادل گازها می‌گیرد. اکسیژن منتشر از طریق دیواره آلوئول به پوشاند مویرگ‌ها (عروق خونی) است.[۸] برآورد سطح کل منطقه از ریه‌ها متفاوت از ۵۰ تا ۷۵ مترمربع (۵۴۰ تا ۸۱۰ فوت‌مربع);[۹] تقریباً همان منطقه به عنوان یک طرف یک تنیس دادگاه.[۱۰] تهاجمات در انجام منطقه تقویت شده با hyaline cartilage به منظور نگه دارید و باز کردن راه‌های هوایی است. سولفورموستارد هیچ غضروف و احاطه شده به جای عضله صاف است. هوا گرم تا ۳۷ درجه سلسیوس (۹۹ درجه فارنهایت)های مرطوب و پاک توسط هدایت منطقه؛ ذرات از هوا حذف شدن توسط مژه‌ها در اپیتلیوم تنفسی پوشش معابر.[۱۱]

خون[ویرایش]

ریه انسان دارای دو خون است. بافت ریه‌ها دریافت اکسیژن خون از طریق برونش گردشیک سری از شریان‌ها که ترک آئورت و بخشی از گردش خون سیستمیک. معمولاً سه شریان و آنها شعبه در کنار تهاجمات و سولفورموستارد. حجم خون از ریه‌ها است که در حدود ۴۵۰ میلی لیتر و به طور متوسط در حدود ۹ درصد از کل حجم خون از کل سیستم گردش خون است. این مقدار می‌تواند به راحتی در نوسان است از بین نصف و دو برابر حجم طبیعی است.[۱۲] ریه‌ها نیز دریافت deoxygenated خون از قلب و عرضه آن با اکسیژن در یک فرایند شناخته شده به عنوان تنفس. در این فرایند وریدی خون در بدن جمع‌آوری در دهلیز راست و پمپ از بطن راست از طریق ریوی تنه و شریان ریوی به چپ و راست ریه‌ها. عبور خون از طریق مویرگ‌های کوچک در کنار آلوئول ریه دریافت اکسیژن و سفر به قلب است. این است که به نام ریوی و گردش خون. اکسیژن خون است و سپس با پمپ به بقیه بدن.

عصب عرضه[ویرایش]

ریه‌ها در حال عرضه شده توسط اعصاب سیستم عصبی خودکاراست. ورودی از پاراسمپاتیک سیستم عصبی رخ می‌دهد از طریق عصب واگاست. زمانی که تحریک شده توسط استیل کولیناین باعث انقباض عضلات صاف دیواره برونش و bronchioli و افزایش ترشحات از غدد است. ریه‌ها نیز باید دلسوز تن از نوراپی نفرین اقدام در بتا ۲ گیرنده در دستگاه تنفسی است که باعث برونش.[۱۳] عمل تنفس صورت می‌گیرد به دلیل سیگنال‌های عصبی ارسال شده توسط مراکز تنفسی در ساقه مغز در طول phrenic عصب به دیافراگم است. این است شرح داده شده در جزئیات بیشتر در زیر.[۱۴]

Microanatomy[ویرایش]

تنفسی lobule کاربردی واحد ریه است. این شش خانه‌های تنفسی bronchiole و اطراف آن عروق خونی دیده می‌شود.

دستگاه تنفسی آغاز می‌شود با نای و نایژه. این سازه‌ها به انتظارنشسته بودند با ستونی سلول‌های اپی تلیال که دارای مژه‌ها، frond بینی مانند. آمیخته با سلول‌های اپی تلیال هستند جام سلول که تولید مخاطی و باشگاه سلول با اقدامات مشابه به ماکروفاژها. اطراف این در نای و نایژه‌ها غضروف حلقه که کمک به حفظ ثبات است. سولفورموستارد دارای همان ستونی اپیتلیال مخاط اما نه احاطه شده توسط غضروف حلقه. آنها محاصره شده توسط یک لایه عضله صافاست. دستگاه تنفسی به پایان می‌رسد در lobules. این شامل یک تنفسی bronchioleکه شاخه به آلوئول مجاری و آلوئولار کیسهکه به نوبه خود تقسیم آلوئول. این سلول‌های اپی تلیال در سراسر دستگاه تنفسی ترشح اپی پوشش مایع (ELF) در این ترکیب است که محکم تنظیم و تعیین می‌کند که چگونه به خوبی mucociliary ترخیص کار می‌کند.[۱۵][۱۶]:Section ۴ pages ۷–۸ (Page ۴–۷ff) که به نوبه خود پوشش داده شده با یک لایه از سورفکتانت.

مقطعی جزئیات ریه

آلوئول شامل دو نوع آلوئولار همراه و یک آلوئولار ماکروفاژ. دو نوع از سلول‌های شناخته شده به عنوان نوع I و نوع II آلوئولار سلول (همچنین به عنوان شناخته شده pneumocytes). نوع I و II را تا دیوار و septa از آلوئول است. نوع سلول ارائه ۹۵ درصد از مساحت هر آلوئول و تخت هستند ("سنگفرشی") و نوع دوم به طور کلی سلول‌های خوشه‌ای در گوشه و نایژه و cuboidal شکل. با وجود این سلول‌ها رخ می‌دهد در یک تقریباً برابر با نسبت ۱:۱ یا ۶:۴. نوع I هستند کارسینوم سلول‌های اپی تلیال را تشکیل می‌دهند که آلوئولار ساختار دیوار. آنها بسیار نازک دیوار که فعال کردن آسان تبادل گاز است. این نوع سلول‌ها نیز تا آلوئول septa که جداگانه هر شش خانه. این septa شامل یک پوشش اپیتلیال و همراه زیرزمین غشاء. نوع سلول‌ها قادر به تقسیم و در نتیجه تکیه بر تمایز از نوع دوم سلول. نوع دوم بزرگتر هستند و از آنها خط آلوئول و تولید و ترشح جن و سورفکتانت. نوع دوم سلول‌ها قادر به تقسیم و تمایز به نوع ۱ سلول است. آلوئولها و ماکروفاژها مهم ایمنی نقش دارد. آنها حذف مواد که سپرده در آلوئول از جمله سست سلول‌های قرمز خون است که مجبور شده‌اند از خون vesels. ریه است که احاطه شده توسط یک غشاء سروزی از پلور احشایی که دارای یک لایه زیرین سست بافت همبند متصل به ماده ریه است.[۱۷]

توسعه[ویرایش]

ریه‌ها در توسعه نشان بدوی ریه جوانه که هنوز به طور کامل تقسیم شده به ریه‌ها.

توسعه ریه انسان بوجود می‌آیند از laryngotracheal شیار و توسعه به بلوغ بیش از چند هفته در جنین و برای چندین ماه پس از تولد.[۱۸] این حنجرههای نایهای نایژه‌ها و ریه‌ها شروع به شکل در طول هفته چهارم از رویانزایی.[۱۹] از تنفسی جوانه (یا diverticulum) که به نظر می‌رسد ventrally به دم بخشی از foregut.[۲۰] در پایان هفته چهارم ریه جوانه تقسیم به دو سمت راست و چپ اولیه برونش جوانه.[۲۱] در طول هفته پنجم سمت راست جوانه شاخه به سه ثانویه برونش جوانه و شاخه چپ به دو ثانویه برونش جوانه. این افزایش در لوب ریه‌ها سه نفر در سمت راست و دو تا در سمت چپ. بیش از هفته بعد ثانویه جوانه به شعبه سوم جوانه حدود ده در هر طرف. از هفته ششم تا شانزدهم هفته عمده عناصر از ریه‌ها به نظر می‌رسد به جز آلوئول.[۲۲] از هفته ۱۶ هفته ۲۶ با تهاجمات بزرگنمایی و بافت ریه می‌شود بسیار vascularised. سولفورموستارد و آلوئولار مجاری نیز توسعه است. در طول دوره پوشش ۲۶ هفته تا تولد مهم خون-هوا مانع ایجاد شده‌است. تخصصی، نوع من آلوئولار سلول‌های که در آن تبادل گاز را همراه با نوع دوم آلوئولار سلول که ترشح سورفاکتانت ریویبه نظر می‌رسد. سورفاکتانت در کاهش سطح تنش در هوا-آلوئولار سطح است که اجازه می‌دهد تا توسعه ترمینال saccules. این saccules فرم در پایان از سولفورموستارد و ظاهر خود را به علامت نقطه که در آن محدود تنفس امکان‌پذیر خواهد بود.[۲۳]

اول نفس[ویرایش]

[تحقیق دست‌اول؟] در هنگام تولد نوزاد ریه‌ها پر از مایع ترشح شده توسط ریه‌ها و باد نیست. پس از تولد آن سیستم عصبی مرکزی در واکنش به تغییر ناگهانی در درجه حرارت و محیط زیست است. این باعث نفس برای اولین بار در حدود ۱۰ ثانیه پس از تحویل.[۲۴] قبل از تولد ریه‌ها پر از ریه جنین مایع.[۲۵] پس از اولین نفس‌های مایع است که به سرعت جذب بدن یا بازدم. این مقاومت در ریه رگ‌های خونی کاهش می‌یابد به افزایش سطح برای تبادل گاز و ریه شروع به تنفس خود به خود. این همراه با تغییرات دیگر که منجر به افزایش مقدار زیادی از خون و ورود به بافت ریه است. در هنگام تولد ریه‌ها بسیار توسعه نیافته با تنها کسری از آلوئول در حال حاضر. آلوئول در ادامه به فرم تا سال سوم. اینتر آلوئول septa دو مویرگی شبکه به جای شبکه واحد توسعه ریه است. تنها پس از بلوغ از شبکه مویرگی می‌تواند به ریه وارد نرمال مرحله از رشد است. زیر اوایل رشد در تعداد آلوئول وجود دارد که مرحله دیگری از آلوئول شدن.[۲۶]

تابع[ویرایش]

تنفس[ویرایش]

ریه‌ها از یک راکون که دستی تورم در طول یک کالبد شکافی

تنفس اشاره به روند که هوا وارد و برگ ریه‌ها.[۲۷] آن است که تا حد زیادی رانده شده توسط عضلانی دیافراگم در پایین قفسه سینه. انقباض دیافراگم می‌کشد پایین حفره که در آن ریه است که محصور به پایین افزایش حجم و در نتیجه کاهش فشار هوا باعث به جریان به راه‌های هوایی است. تعدادی از عضلات کمک در این اقدام از جمله عضلات بین دنده‌ای و عضلات که خط دیواره شکم. ریه است که قادر به گسترش خود و تنها گسترش می‌یابد به دلیل فشار منفی بین دو پلورال دیوار در خارج از ریه است. ریه‌ها کشیده و با این فشار منفی و گسترش یا قرارداد به آن را پر کنید. این تساوی هوا به ریه‌ها که عبور می‌کند از طریق دستگاه تنفسی و به آلوئول که در آن تنفس رخ می‌دهد. فرایند تنفس رخ می‌دهد به دلیل سیگنال‌های فرستاده شده در طول phrenic عصبی در مراکز تنفسی واقع در مدوللا از ساقه مغزاست. تنفسی مراکز واقع در زیر بطن چهارم و شامل دو گروه اصلی از سلول‌های عصبی یک شکمی تنفسی گروه و یک پشتی تنفسی گروه. شکمی تنفسی است که مسئول حرکات عضلانی همراه با تنفس (مانند از حلقهای حنجره و عضلات بین دنده‌ای) و ممکن است حاوی «پیس» سلول‌های مسئول برای رانندگی میزان تنفس در قبل از Botzinger پیچیدهاست. پشتی تنفسی گروه به نظر می‌رسد در درجه اول مسئول کنترل دیافراگم و یکپارچه سازی سیگنال‌های منتقل شده را از طریق عصب واگ که بر نرخ تنفس. در این دو گروه شده و گروه اعصاب دم سلول‌های عصبی و بازدم سلول‌های عصبی. این خود به خود تولید سیگنال (پتانسیل عمل) مسئول الهام و انقضا هستند که پس از انتقال به دیافراگم توسط phrenic عصب. تعدادی از عوامل تأثیر نرخ تنفس. سطح دی اکسید کربن به ویژه خون و مایع مغزی نخاعی سطح، شناسایی موارد مرکزی گیرنده شیمیاییباعث افزایش میزان تنفس هنگام بالا و کاهش زمانی که کم است. این اسیدیته خون تشخیص داده توسط گیرنده شیمیایی محیطی، علل افزایش نرخ تنفس در هنگام پایین و کاهش هنگام بالا است. قابل توجه هیپوکسیدر درجه اول شناسایی شده توسط گیرنده شیمیایی محیطی در آئورت بدنمی تواند باعث افزایش میزان تنفس. عوامل داخلی به ریه، ریوی از جمله کشش یا تشخیص محرک نیز می‌تواند باعث تحریک تنفس.

تبادل گاز رخ می‌دهد در شش خانه که در آن خون وریدی تبادل دی اکسید کربن به اکسیژناست.

تنفس روند که اکسیژن گرفته شده‌است و به بدن و دی اکسید کربن اخراج است.[۲۸] تنفس تقسیم شده‌است 'الهامکه در آن هوا گرفته شده‌است به ریه‌ها و انقضاکه در آن اخراج از آنها. این تبادل گاز می‌گیرد در آلوئول در طول تنفس. در انسان نای تقسیم به دو نایژه که وارد ریشه ریه‌ها. تهاجمات ادامه به تقسیم داخل ریه و پس از چندین بخش را افزایش سولفورموستارد. درخت برونش همچنان انشعاب تا زمانی که آن می‌رسد سطح ترمینال سولفورموستارد که منجر به تنفسی سولفورموستارد و آلوئولار کیسه. آلوئولار کیسه‌های ساخته شده از خوشه‌های آلوئولمانند فردی انگور در یک دسته. فرد آلوئول محکم پیچیده شده در مویرگ‌ها است و در اینجا است که تبادل گاز در واقع رخ می‌دهد. Deoxygenated خون از قلب پمپ شده و از طریق عروق ریوی به ریه‌ها که در آن اکسیژن منتشر به خون است و برای رد و بدل دی اکسید کربن در هموگلوبین به گلبولهای قرمزاست. این خون غنی از اکسیژن را برمی‌گرداند به قلب از طریق رگهای ریوی به پمپ را به گردش خون سیستمیک.

حفاظت[ویرایش]

ریه‌ها دارای چند ویژگی است که محافظت در برابر عفونت است. ریه و دستگاه گوارش است که به انتظارنشسته بودند توسط epithelia با مو بینی مانند به نام مژه‌ها که ضرب و شتم منظم و حمل مخاطی. این mucociliary ترخیص مهم سیستم دفاع در برابر منتقله از هوا عفونت است. ذرات گرد و غبار و باکتری‌های موجود در هوا استنشاق گرفتار شده در لایه مخاطی در مخاط سطح تنفسی و در حال نقل مکان کرد و به سمت حلق توسط ریتمیک رو به بالا ضرب و شتم اقدام مژه‌ها.[۲۹] مخاط ریه نیز ترشح ایمونوگلوبولین A است که محافظت در برابر عفونت‌های تنفسی؛ جام سلول‌های ترشح مخاطی که همچنین شامل چندین ضد میکروبی ترکیبات مانند defensinsهای antiproteasesو antioxidates. علاوه بر پوشش ریه نیز شامل ماکروفاژهابا سلول‌های ایمنی که غرق و نابود کردن باقی مانده و میکروب است که وارد ریه در یک فرایند شناخته شده به عنوان فاگوسیتوزو سلولهای دندریتیک که در حال حاضر آنتی ژن برای فعال کردن اجزای تطبیقی سیستم ایمنی بدن مانند سلول‌های T و سلول Bاست. اندازه دستگاه تنفسی و جریان هوا نیز محافظت از ریه‌ها از ذرات بزرگتر. ذرات کوچکتر سپرده و در پشت دهانو بزرگتر ذرات به دام افتاده و پس از استنشاق موهای بینی.

منابع[ویرایش]

 1. Drake, Richard L.; Vogl, Wayne; Mitchell, Adam W.M. (2014). Gray's anatomy for students (3rd ed.). Edinburgh: Churchill Livingstone/Elsevier. pp. 167–174. ISBN 978-0-7020-5131-9. 
 2. Hacking, Craig; Knipe, Henry. "Lung fissures". Radiopaedia. Retrieved 8 February 2016. 
 3. Arakawa, H; Niimi, H; Kurihara, Y; Nakajima, Y; Webb, WR (December 2000). "Expiratory high-resolution CT: diagnostic value in diffuse lung diseases". AJR. American journal of roentgenology. 175 (6): 1537–43. doi:10.2214/ajr.175.6.1751537. PMID 11090370. 
 4. Standring, Susan (2008). Borley, Neil R., ed. Gray's Anatomy: The Anatomical Basis of Clinical Practice (40 ed.). Edinburgh: Churchill Livingstone/Elsevier. pp. 992–1000. ISBN 978-0-443-06684-9. Archived from the original on 10 March 2014. 
 5. Yu, J. A.; Pomerantz, M; Bishop, A; Weyant, M. J.; Mitchell, J. D. (2011). "Lady Windermere revisited: Treatment with thoracoscopic lobectomy/segmentectomy for right middle lobe and lingular bronchiectasis associated with non-tuberculous mycobacterial disease". European Journal of Cardio-Thoracic Surgery. 40 (3): 671–5. doi:10.1016/j.ejcts.2010.12.028. PMID 21324708. 
 6. Ayed, A. K. (2004). "Resection of the right middle lobe and lingula in children for middle lobe/lingula syndrome". Chest. 125 (1): 38–42. doi:10.1378/chest.125.1.38. PMID 14718418. 
 7. Stanton, editors, Bruce M. Koeppen, Bruce A. (2008). Berne & Levy physiology (6th ed.). Philadelphia, PA: Mosby/Elsevier. pp. 418–422. ISBN 978-0-323-04582-7. 
 8. Pocock, Gillian; Richards, Christopher D. (2006). Human physiology: the basis of medicine (3rd ed.). Oxford: Oxford University Press. pp. 315–318. ISBN 978-0-19-856878-0. 
 9. Pawlina, W (2015). Histology a Text & Atlas (7th ed.). pp. 670–678. ISBN 978-1-4511-8742-7. 
 10. Notter, Robert H. (2000). Lung surfactants: basic science and clinical applications. New York, N.Y: Marcel Dekker. p. 120. ISBN 0-8247-0401-0. Retrieved 2008-10-11. 
 11. Ahmadi, Jiyuan Tu, Kiao Inthavong, Goodardz (2013). Computational fluid and particle dynamics in the human respiratory system (1st ed.). Dordrecht: Springer. pp. 23–24. ISBN 9789400744875. 
 12. Hall, John E. (2012). Pocket companion to Guyton and Hall textbook of medical physiology (12th ed.). Philadelphia: Elsevier/Saunders. p. Blood volume of the lungs (p. 478). ISBN 978-1-4557-1194-9. 
 13. Levitzky, Michael G. (2013). Pulmonary physiology (Eighth ed.). New York: McGraw-Hill Medical. p. Chapter 2. Mechanics of Breathing. ISBN 978-0-07-179313-1. 
 14. Levitzky, Michael G. (2013). Pulmonary physiology (Eighth ed.). New York: McGraw-Hill Medical. p. Chapter 9. Control of Breathing. ISBN 978-0-07-179313-1. 
 15. Stanke, F (2015). "The Contribution of the Airway Epithelial Cell to Host Defense". Mediators Inflamm. 2015: 463016. doi:10.1155/2015/463016. PMC 4491388Freely accessible. PMID 26185361. 
 16. U.S. EPA.
 17. Dorland (2011-06-09). Dorland's Illustrated Medical Dictionary (32 ed.). Elsevier. p. 1077. ISBN 978-1-4160-6257-8. Retrieved 11 February 2016. 
 18. Sadler T (2003). Langman's Medical Embryology (9th ed.). Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 0-7817-4310-9. 
 19. Moore KL, Persaud TVN (2002). The Developing Human: Clinically Oriented Embryology (7th ed.). Saunders. ISBN 0-7216-9412-8. 
 20. Hill, Mark. 20614584-22 "Respiratory System Development" Check |url= value (help). UNSW Embryology. Retrieved 23 February 2016. 
 21. Larsen, William J. (2001). Human embryology (3. ed.). Philadelphia, Pa.: Churchill Livingstone. p. 144. ISBN 978-0-443-06583-5. 
 22. Kyung Won, PhD. Chung (2005). Gross Anatomy (Board Review). Hagerstown, MD: Lippincott Williams & Wilkins. p. 156. ISBN 0-7817-5309-0. 
 23. Dorland (2011-06-09). Dorland's Illustrated Medical Dictionary (32 ed.). Elsevier. p. 1660. ISBN 978-1-4160-6257-8. Retrieved 11 February 2016. 
 24. Medline Plus (4 December 2013). "Changes in the newborn at birth". NIH. Archived from the original on 5 January 2016. Retrieved 13 February 2016. 
 25. O'Brodovich, Hugh (2001). "Fetal lung liquid secretion". American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology. 25 (1): 8–10. doi:10.1165/ajrcmb.25.1.f211. PMID 11472968. 
 26. Burri, PH (1984). "Fetal and postnatal development of the lung". Annual Review of Physiology. 46: 617–28. doi:10.1146/annurev.ph.46.030184.003153. PMID 6370120. 
 27. Oxford Dictionary. "Breathing". Retrieved 11 February 2016. 
 28. Oxford Dictionary. "Respiration". Retrieved 11 February 2016. 
 29. Britton, edited by Brian R. Walker, Nicki R. Colledge, Stuart H. Ralston, Ian D. Penman ; illustrations by Robert (2014). Davidson's principles and practice of medicine (22nd ed.). pp. 661–730. ISBN 978-0-7020-5035-0.