سلنیت (کانی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سلنیت.

سلنیت (Selenite) یک کانی شفاف، بی‌رنگ تا کم‌رنگ و نرم است که یک نوع بلورین از سنگ گچ به‌شمار می‌آید.

فرمول شیمیایی سلنیت CaSO۴·۲H۲O است.

سنگ گچ (ژیپس) یکی از عمومی‌ترین کانی‌های محیط‌های تبخیری است. این کانی اگر بی‌رنگ باشد به آن سلنیت می‌گویند و اگر به صورت توده‌ای باشد به آن رُخام گچی (آلاباستر) می‌گویند. این کانی ماکل معروفی به نام «دم پرستویی» دارد.

انواع کانی‌های سنگ گچ عبارتند از:

۱- سلنیت: فرم شفاف و قابل تورق.
۲- ساتین اسپار (Satin Spar): فرم فیبری با جلای ابریشمی
۳-رخام گچی: فرم دانه ریز متبلور، متراکم، چرب مانند با رنگ سفید در حالت خالص و نیمه‌شفاف سنگ گچ است که در بعضی موارد، لایه‌بندی همراه است. رخام گچی قرمز رنگ همراه با ذرات ماسه گاهی شکلی از دریاچه اصطلاحاً رز صحرایی نامیده می‌شود.

زیست معدنی کردن (biomineralisation) سلنیت:[ویرایش]

زیست پالایی:[ویرایش]

مواد معدنی مختلفی می توانند در تنفس بی هوازی باکتری ها، الکترون گیرنده باشند، از جمله منگنز، ترکیبات سلنیوم و آرسنیک…

ترکیبات سلنیوم و آرسنیک معمولا در طبیعت فراوان نیستند ولی آلوده کننده هایی هستند که می توانند رشد بدون اکسیژن باکتری های مختلف فرصت طلب را حمایت کنند. احیای سلنات بهسلنیت و در نهایت به فلز سلنیوم ، روشی مهم برای حذف سلنیوم از آب است که به عنوان وسیله ای برای پاکسازی خاک های حاوی سلنیوم به وسیله فرآیندی بنام زیست پالایی بکار برده شده است. برعکس احیای آرسنات به آرسنیت می تواند مشکل سمیت ایجاد کند.

برخی از آب های زیر زمینی از میان صخره های حاوی آرسنات معدنی نامحلول عبور می کنند. با وجود این، اگر آرسنات توسط باکتری ها به آرسنیت احیا شود، آرسنیت متحرک تر می شود و می تواند آب های زیر زمینی را آلوده کند. این پدیده در برخی از کشورهای در حال توسعه مانند بنگلادش در سال های اخیر مشکلات جدی در آب های آلوده به آرسنیک ایجاد کرده است.

اشکال دیگر احیای آرسنات مفید هستند. برای مثال باکتری احیاکننده ی سولفات Desulfotomaculum به همراه احیای سولفات به سولفید می تواند AsO را احیا کند. طی این فرایند یک کانی حاوی آرسنیک و سولفید به طور خود به خود رسوب می کند.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Selenite (mineral)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed December 10, 2011).