پرش به محتوا

رضا ارشدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رضا ارشدی
زادهٔ۱۳۲۲
روستای خزاق از توابع شهرکاشان
درگذشتشهریور ۱۳۸۸

رضا ارشدی (۱۳۲۲ - شهریور ۱۳۸۸)، یکی از دانشمندان شناخته شده رشته شیمی آلی و پلیمر ایران در سطح بین المللی بود.


او در سال ۱۳۲۲ در روستای خزاق از توابع شهرکاشان به دنیا آمد.[۱]

زندگی‌نامه علمی[ویرایش]

او فوق لیسانس را از دانشگاه کمبریج دریافت کرد و از سال ۱۳۴۹ به عضویت هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه تبریز درآمد و در سال ۱۳۵۲ برای ادامه تحصیل به انگلستان رفته و طی چهار سال موفق به اخذ مدرک دکترا از دانشگاه لیورپول و سپس دارای کرسی شیمی در کالج سلطنتی لندن شد رضا ارشدی و تا سال ۱۳۶۳ در این کشور تدریس می‌کرد. ارشدی سال‌های ۶۳ تا ۶۶ به ایران بازگشت و در دانشگاه کاشان و مرکز استاندارد ایران مشغول به تدریس و پژوهش شد ولی به زودی دوباره به کالج سلطنتی لندن (امپریال کالج لندن) بازگشت و برای ۲۲ سال، تحقیقات خود را ادامه داد. او در سال ۱۳۸۸ به ایران بازگشت و تصمیم به تأسیس یک بنیاد علمی در ایران گرفت که با مرگش ناکام ماند.[۲][۳][۴]

دیگر فعالیت‌ها[ویرایش]

همچنین صاحب انتشارات "kentusbooks" در انگلستان بود.

کتاب‌ها[ویرایش]

ارشدی صاحب بیش از ۱۵ کتاب در مورد پلیمرها و دهها مقالات علمی است.

  • Desk Reference of Functional Polymers Syntheses and Applications, (1997) Reza Arshady,

ISBN13: 9780841234697, Publisher: American Chemical Society.

  • FUNCTIONAL POLYMER COLLOIDS & MICROPARTICLES; Reza Arshady.,  : 0953218740,

منابع[ویرایش]

  1. «در روستای خزاق کاشان پیکر پروفسور رضا ارشدی به خاک سپرده شد». روزنامه کیهان شماره شماره ۱۹۴۶۴. ۲۸ شهریور ۱۳۸۸. دریافت‌شده در ۲۵ شهریور ۱۳۸۸.
  2. «در روستای خزاق کاشان پیکر پروفسور رضا ارشدی به خاک سپرده شد». روزنامه کیهان شماره شماره ۱۹۴۶۴. ۲۵ شهریور ۱۳۸۸. دریافت‌شده در ۲۸ شهریور ۱۳۸۸.
  3. «پدر علم بیوشیمی به خاک سپرده شد». وبگاه خبری تابناک. ۲۸ شهریور ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۸ شهریور ۱۳۸۸.
  4. «پیکر پروفسور رضا ارشدی در کاشان تشییع شد». خبرگزاری ایرنا. ۲۳ شهریور ۱۳۸۸. دریافت‌شده در ۲۸ شهریور ۱۳۸۸.[پیوند مرده]