شیمی آماری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شیمی سنجی یا کمومتریکس (به انگلیسی: Chemometrics)، کاربرد علوم آمار، کامپیوتر، ریاضی و گرافیک برای در ک بهتر داده‌های شیمی می‌باشد. از روش‌های ذکر شده برای درک بهتر اطلاعات شیمیایی که در آزمایشگاه بدست می‌آید استفاده می‌شود، به این صورت که با استفاده از آنالیز داده‌های شیمیایی بدست آمده اطلاعات مفید استخراج می‌شود با توجه به این اطلاعات می‌توان آزمایش‌های مورد نظر با بازدهی بهتر را طراحی کرد. کاربرد روش‌های ریاضی در شیمی سابقه دیرین دارد ولی با توجه به پیشرفت علوم کامپیوتر و کاربرد آن در علوم روش‌های کمومتریکس در دهه اخیر پیشرفت بسیار داشته‌است. در این دو دهه روش‌های کمومتریکس مختلفی توسط شیمیدان‌ها با کمک متخصصین علوم کامپیوتر، ریاضی و آمار ارائه شده‌است. بسیاری از شیمیدان‌ها، اسوانت وولد را به عنوان اولین کسی که این روش‌ها را معرفی کرده‌است نام می‌برند و به او لقب پدر علم کمومتریکس را داده‌اند. آقای H.wold در دهه ۶۰ میلادی مقالات بسیاری تحت عنوان معرفی روش‌های ریاضی و کاربرد آن‌ها در شیمی ارائه کرده‌است. سابقه استفاده و مطالعه روش‌های کمومتریکس در ایران حدود ۱۰ سال می‌باشد که در دانشگاه‌های مختلف این مطالعات انجام می‌شود.

پیشرفت کمومتریکس در ایران در دهه اخیر توسط بسیاری از محققین شیمی تجزیه در دانشگاه‌های مختلف رو به رشد می‌باشد. از دانشگاه‌های فعال در زمینه کمومتریکس در ایران می‌توان دانشگاه‌های صنعتی شریف - دانشگاه تهران- دانشگاه تربیت مدرس- پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی - خواجه نصیر الدین طوسی - دانشگاه رازی - تحصیلات تکمیلی زنجان - دانشگاه شیراز - دانشگاه آزاد اسلامی اراک - دانشگاه مازندران و دانشگاه شهرکرد را نام برد. همچنین هر ساله به همت دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان و دکتر حمید عبدالهی کارگاه‌های کمومتریکس در این دانشگاه برگزار می گردد و همچنین کارگاه‌های تخصصی و کاربردی به همت دکتر جهانبخش قاسمی در دانشگاه تهران نیز در حال برگزاری می‌باشد. همچنین می‌توان از دکتر جهانبخش قاسمی - دکتر حمید عبدالهی - دکتر علی نیازی - دکتر بهرام همتی نژاد - دکتر محسن کمپانی - دکتر مرتضی بهرام - دکتر هادی پرستار - دکتر فاطمی- دکتر مریم وثوق- دکتر احمد مانی- دکتر عبدالحسین ناصری به عنوان محققین فعال در کمومتریکس در ایران نام برد.

ژئوکمومتریکس (Geochemometrics) به عنوان یکی از کاربردهای محیطی از کمومتریکس در پردازش داده‌های شیمی و علوم زمین در حال حاضر توانسته است کاربرد بسیار مناسبی داشته باشد. ژئوکمومتریکس از داده‌های علوم زمین و شیمی برای مقاصد زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی بهره می برد. تعریف و کاربرد ژئوکمومتریکس توسط دکتر علی نیازی و دکتر سمیه ویسه با ارائه پروژه‌های کاربردی و عملیاتی در علوم زمین ارائه شده‌است.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیا انگلیسی