استنباط آماری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

استنباط آماری[۱] (به انگلیسی: Statistical inference) فرایند استفاده از تحلیل داده برای استنتاج ویژگی‌های توزیع احتمال زیربنایی و اصلی است.[۲] تحلیل استنیاط آماری ویژگی های جامعه را نتیجه‌گیری می‌کند، و برای این نتیجه‌گیری مثلا از آزمون فرض و استنباط برآوردها استفاده می‌کند. در اینجا، فرض شده است که دیتاست مشاهده شده از جمعیت بزرگتر نمونه‌گیری شده‌است.

چنانچه به جای مطالعه کل اعضای جامعه، بخشی از آن با استفاده از فنون نمونه‌گیری انتخاب شده، و مورد مطالعه قرار گیرد و بخواهیم نتایج حاصل از آن را به کل جامعه تعمیم دهیم از روش‌هایی استفاده می‌شود که موضوع آمار استنباطی (Inferential statistics) است. آن چه که مهم است این است که در گذر از آمار توصیفی به آمار استنباطی یا به عبارت دیگر از نمونه به جامعه بحث و نقش احتمال شروع می‌شود. در واقع احتمال، پل رابط بین آمار توصیفی و استنباطی به حساب می‌آید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «استنباط آماری» [آمار] هم‌ارزِ «statistical inference» مترادفِ: «استنباط» هم‌ارزِ واژهٔ بیگانه‌ای دیگر (inference)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر یازدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۶۱۴۳-۴۵-۳ (ذیل سرواژهٔ استنباط آماری)
  2. Upton, G., Cook, I. (2008) Oxford Dictionary of Statistics, OUP. شابک ‎۹۷۸−۰−۱۹−۹۵۴۱۴۵−۴.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Statistical inference». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰.