ادریس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اِدریس، از دیدگاه اسلامی یکی از پیامبران خدا است.[۱] [۲] در قرآن درباره ادریس سخن چندانی به میان نیامده و فقط عنوان شده که ادریس یکی از پیامبران بزرگ بوده و به جایگاه والایی رسیده بوده است.[۳] برخی از مفسرین قرآن و تاریخ نویسان مسلمان ادریس را با خنوخ(جد نوح) یکی دانسته اند.[۴][۵] [۶] همچنین برخی ادریس را با هرمس (و شاید هرمس الهرامسه) یکسان پنداشته اند. [۷]

پانویس[ویرایش]

  1. قرآن؛ مریم:۵۶
  2. قرآن؛ انبیا:۸۵
  3. قرآن؛ مریم:۵۷-۵۶ "و در این کتاب، از ادریس (نیز) یاد کن، او بسیار راستگو و پیامبر (بزرگی) بود. و ما او را به مقام والایی رساندیم."
  4. تفسیر نمونه؛ ذیل تفسیر آیه های ۵۶ تا ۶۰ سوره مریم
  5. المیزان فی تفسیر القرآن؛ ذیل تفسیر آیه های ۵۱ تا ۵۷ سوره مریم
  6. ترجمه تاریخ طبری؛ ص ۱۰۸
  7. المیزان فی تفسیر القرآن؛ محمد حسین طباطبایی؛ ذیل تفسیر آیه های ۵۱ تا ۵۷ سوره مریم، به نقل از کتاب اخبار العلماء باخبار الحکماء: "حکماء در محل ولادت و منشا و استاد ادریس قبل از نبوتش اختلاف کرده اند، فرقه اى گفته اند: در مصر به دنیا آمد، و او را (هرمس الهرامسه) نامیدند، و مولدش در (منف) بوده، و نیز گفته اند که: کلمه هرمس عربى ارمیس یونانى است، و ارمیس به زبان یونانى به معناى عطارد است. بعضى دیگر گفته اند: نام او به زبان یونانى طرمیس و به زبان عبرى خنوخ بود که معرب آن اخنوخ شده، و خداى عز و جل او را در کتاب عربى مبینش ادریس نامیده."