بنیامین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
1695 Eretz Israel map in Amsterdam Haggada by Abraham Bar-Jacob.jpg
طوایف اسرائیل
پسران اسرائیل
نوشتارهای مرتبط


بِنیامین خردسال‌ترین فرزند یعقوب و از بنی‌اسرائیل بود. بنیامین را واژه‌ای عبری و به معنای «پسرِ دست راست» یا «پسرِ برکت» دانسته‌اند. برخی معنای آن را «پسر جنوب» گفته‌اند، زیرا وی تنها پسر یعقوب(علیه السلام) بود که در جنوب یعنی سرزمین کنعان به دنیا آمد.

زندگی نامه[ویرایش]

پس از وزارت یوسف در مصر، هنگامی که برادران قصد سفر به مصر را داشتند، پدرشان یعقوب به سختی راضی شد تا بنیامین را به همراه ایشان به مصر بفرستد. چرا که می‌ترسید همان بلایی که بر سر یوسف آوردند را بر سر بنیامین نیز بیاورند.هنگامی که فرزندان یعقوب به مصر رسیدند، یوسف که ایشان را می‌شناخت، تصمیم گرفت به ترفندی بنیامین را به نزد خود نگاه دارد. به همین منظور، ابتدا به بنیامین دور از چشم دیگر برادران خود را معرفی کرد، و سپس جام پادشاه را در بار بنیامین گذارد و ادعا کرد که این جام گم شده‌است. سپس به برادران گفت سزای کسی که چیزی بدزدد در آیین شما چیست؟ آن‌ها گفتند این است که او را به بندگی بگیرید، ولی بدون شک ما دزد نبوده‌ایم. یوسف فرمان داد تا آن‌ها را بگردند و اینگونه بود که جام در بار بنیامین یافته شد. بنیامین در نزد یوسف ماند و زمینه ای برای دیدار یوسف و یعقوب فراهم گردید.

ولادت بنیامین[ویرایش]

بر اساس گزارش تورات، مادر بنیامین به نام راحیل، او را هنگام بازگشت از «فَدّان اِرام» به کنعان و در بیت لحم به دنیا آورد. او که پس از تولد بنیامین از دنیا رفت، پیش از مرگ، نام او را «بِنْ أوْنی» به معنای «پسرِ درد و رنج من» نامید؛ اما یعقوب آن را که مفهوم نامبارکی داشت، به بنیامین تغییرداد.[۱]

فرزندان بنیامین[ویرایش]

کتاب مقدس، بنیامین را پسری لطیف، مطیع و محبوب یعقوب میخواند که به ویژه پس از فقدان یوسف(علیه السلام) به شدت به وی دلبسته بوده است. کتاب مقدس در جایی برای بنیامین سه فرزند و در جای دیگر 10 فرزند با ذکر نامهایشان یاد میکند که گویا روایت سه تن به نامهای بالع؛ باکر و یدیعییل معتبر تر است.

مدفن[ویرایش]

محل دفن بنیامین در روستای «ظَهْرحِمار» میان نابلس و بیسان قرار دارد.

منابع[ویرایش]