غزوه حنین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۲°۵۸′۲۴″ شمالی ۳۸°۴۹′۱۱″ شرقی / ۲۲.۹۷۳۳° شمالی ۳۸.۸۱۹۷° شرقی / 22.9733; 38.8197

غزوه حنین
زمان ۶۳۰ (میلادی)
مکان وادی حنین
نتیجه پیروزی مسلمانان
جنگندگان
مسلمانان و قریش قبایل هوازن و ثقیف

غزوه حنین نام نبردی است که در وادی حنین بین مسلمانان و قبایل هوازن و ثقیف در گرفت، که در آن مسلمانان به پیروزی رسیدند. این جنگ پس از فتح مکه رخ داد.[۱][۲]

شرح نبرد حنین[ویرایش]

یکی از جنگ‌های محمد پیامبر مسلمین پس از فتح مکه، در منطقه‌ای به نام حنین و عمدتا با دو قبیله هوازن و ثقیف و نیز قبایل بنی هلال و نصر و جشم صورت گرفت.

آنان که از پیشرفت محمد سخت ترسیدند سپاه بزرگی مهیا کردند تصمیم گرفته بودند در انتهای دره‌ای که گذرگاهی به منطقه حنین بود، پشت صخره‌ها و شکاف کوه‌ها کمین کند و به محض ورود ارتش اسلام به این دره عمیق و طولانی، آنان را زیر رگبار تیر و سنگ بگیرند.

محمد نیز که آگاه شد از صفوان بن امیه برای مسلمانان صد زره امانت گرفته بود، خودش نیز دو زره بر تن کرده و کلاه‌خود بر سر گذاشته بود، و سوار بر اسبی سفید در پشت سر ارتش اسلام حرکت می‌کرد. لشکر ۱۲هزار نفری اسلام شب را در دهانه دره استراحت کردند و پیش از روشن شدن هوا وارد گذرگاه حنین شدند که مورد حمله ناگهانی دشمن واقع شدند. سپاه مسلمین که به سختی مورد حمله واقع شده بود، از هم متفرق شدند و هر کس سراسیمه به سویی می‌دوید.

در این میان تنها عده‌ای اندک که اکثر آنها از طایفه بنی هاشم بودند پابرجا بودند و مقاومت کردند اما نبرد هرلحظه سخت تر می‌شد. محمد به عمویش عباس گفت به مردم یادآوری کن که: «ای انصار که پیامبر را یاری کردید و ای کسانی که با او بیعت کردید! به کجا می‌گریزید؟ رسول خدا اینجاست.»

سپس دستش را به آسمان بلند کرد و این‌گونه دعا کرد:«بار خدایا! حمد و سپاس از آن توست. هر شکایتی به پیشگاه توست و تو تنها کمک‌کننده هستی.. بار خدایا! اگر مسلمانان در این صحنه نابود شوند، تو دیگر پرستش نمی‌شوی.»

از طرف دیگر، وقتی انصار صدای عباس را شنیدند بازگشتند، شمشیرها را از غلاف بیرون کشیدند و آماده نبرد شدند. مسلمانان دشمنان خود را شکست دادند و غنائم فراوانی به دست آنان رسید.[۳][۴]


منابع[ویرایش]

  1. تاریخ تحلیلی صدر اسلام، محمد نصیری، تدوین نهاد نمایندگی مقام رهبری در دانشگاهها، انتشارات دفتر نشر معارف، چاپ چهل و هفتم، ۱۳۸۷، صفحه ۱۲۳ شابک: ۵-۴۸-۸۵۲۳-۹۶۴-۹۷۸
  2. غزوه حنین
  3. بحارالانوار، ج21، ص149،150
  4. <references></references>
    سیره ابن هشام، ج۴، ص80
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Battle of Hunayn»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۹ فوریه ۲۰۱۴).