ولسوالی انجیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انجیل
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : هرات
مردم
جمعیت ۲۲۴۶۰۷

انجیل یکی از ولسوالیهای ولایت هرات در شمال باختری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۲۲۴۶۰۷ نفر اعلام شده‌است.[۱] شهر هرات که مرکز ولایت هرات است بخشی از این ولسوالی است.

موقعیت منطقه‌ای و جغرافیایی[ویرایش]

ولسوالی انجیل از جانب شرق با ولسوالی کرخ، سمت غرب با ولسوالی زنده جان، شمالآ با ولسوالی کشک رباط سنگی و جنوبآ با دریای هریرود و ولسوالی گذره می‌رسد و مساحت آن حدود 3000 کیلومتر مربع می‌باشد.این ولسوالی در فاصله 5 کیلومتری شهر هرات موقعیت دارد. و دارای 486 قریه بوده که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: عقاب، ادران، بزدان، نوین علیآ و سفلا، کارته، غیزان علیا سلفلا، بالیان، بکرآباد، غور درواز، برامان، دیوانچه، ملاسیان وغیره. ساحه زمینداری ولسوالی انجیل 17000 (هفده هزار) هکتار بوده که از دریاها و جوی‌ها آبیاری می گردد؛ همچنان تعدا 500 حلقه چای عمیق، 120 کاریز، و 50 نخ چشمه نیز به وسعت آبیاری درین ولسوالی افزوده است. هم اکنون این ولسوالی دارای 113 مکتب بوده که به تعداد 2200 معلم برای تعلیم و تربیه حدود 53000 شاگرد ذکور و 57000 شاگرد اناث مصروف ارائه خدمات تعلیمی می‌باشند.این ولسوالی دارای 15 آثار باستانی نیز می‌باشد، آبادات تاریخی میتوانند مًعرف هرات منحیث یک شهر توریستی در جهان باشند.عمده‌ترین تفریح گاه‌های این ولسوالی عبارت از: خواجه سربَر، قریه کبرزان، شهزاده یعقوب، امام شش نور، پشتون پل، پل مالان و شیدائی می‌باشند. این تفریح گاه‌ها در هرات از شهرت خاصی بر خوردار بوده و روزهای تعطیلی تجمعگاه‌های اساسی مردم هرات هستند.لازم به تذکر است اینکه به همکاری مردم منطقه و برخورد نیک پرسونل ملکی و نظامی ولسوالی با اهالی؛ وضع امنیتی درین ولسوالی به کلی تأمین می‌باشد؛ همین منظور ولسوالی انجیل بنام ولسوالی صلح مسما گردیده است.

مردم و کسب و کار[ویرایش]

شغل اکثر مردم در ولسوالی انجیل زراعت، مالداری و باغداری بوده که محصولات مهم آن: گندم، جو، ماش، زردک، لوبی، برنج، پخته، انگور، سیب، زرد آلود، انار، شفتالو و غیره می‌باشد. لازم به یاد آوریست اینکه عمده‌ترین محصولات مالداری این ولسوالی را ماست، شیر، پشم، پوست، روغن و غیره تشکیل می‌دهد. حدود 70 فیصد مردم که متشکل از 270 قریه می‌باشند از نعمت برق درین ولسوالی مستفیداند.

منبع‌ها[ویرایش]

http://herat.gov.af/fa/page/5845