ولسوالی شغنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شغنان
Ноҳияи Шиғнони
نمای زیبای شهرستان و شغنان دریای پنج در مرز با تاجیکستان
شهرستان شغنان روی نقشه بدخشان
اطلاعات کلی
کشور افغانستان
ولایتبدخشان
مرکز ولسوالیبهشار
تعداد قریه٥٩
سال تأسیس١٣۶۶
اداره
شوراهای ولایتیشورای ولایتی بدخشان
مردم
جمعیت٣١٬۴٨٧ نفر (١٣٨۶)
دیناسلام شیعه اسماعیلیه
زبانشغنانی
اطلاعات جغرافیا
مساحت٣٥۴٥ کیلومتر مربع
داده‌های دیگر
کدپستی٣۴۶٧
منطقه زمانی۴:۳۰+ (وقت استاندارد افغانستان)

ولسوالی شغنان یکی از شهرستان های ولایت بدخشان در شمال خاوری افغانستان است که به فاصلۀ ١٥٠ کیلومتری به‌طرف شرق شهر فیض‌آباد و در مسیر رود پنج واقع گردیده که مرکز آن بهشار است.

جغرافیا[ویرایش]

دریاچه شیوا یکی از دریاچه‌های طبیعی در شهرستان شغنان، ولایت بدخشان (افغانستان) واقع است.

مساحت شهرستان شغنان ٣٥۴٥ کیلومترمربع است و دارای تابستان های کوتاه نسبتاً گرم و خشک و زمستان سرد و دراز مدت است. این شهرستان بنابر داشتن کوه‌های بلند بسیار دشوار گذر است، به ویژه در زمستان با ریزش برف تقریباً همه راه‌های مواصلاتی این شهرستان بند می‌باشند که دشواری‌های زیادی را متوجه مردم آن می‌سازد.

ترابری[ویرایش]

پل دوستی میان افغانستان و تاجیکستان بر فراز رود پنج در منطقۀ شغنان

اقتصاد[ویرایش]

صنعت دست‌باف این مردم شهرت خوبی داشته، که‌تان چکمن، جاکت وجراب شغنان شهرت خاص دارد. به این دیار از دو مسیر خیابان ابتدایی وصل گردیده مشلات‌شان تا اندازه از خیابان مرفوع گردیده است. این شهرستان متصل است از شرق با آمودریا مرز شهر خاروغ که مرکز ولایت مختار بدخشان جمهوری تاجکستان است، غرب شهرستان ارغنج‌خواه و درواز بالا، شمال شهرستان درواز بالا و آمودریا و جنوب شهرستان های اشکاشم و شهدا.

مردم[ویرایش]

باشندگان این شهرستان را پامیریان تشکیل می‌دهند که به زبان شغنی حرف می‌زنند و بیشتر مردم شهرستان شغنان به زبان فارسی آشنایی دارند. مردم این شهرستان اسماعیلیه مذهب هستند. شماری اندکی از باشندگان شهرستان شغنان شیعیان دوازده امامی می‌باشند.

قریه‌جات[ویرایش]

درمارخت، غارجوین، پستیو، ده مرغان، بهشار، ویر، سرچشمه، ده شار، شدوج، نوادک، چاسنود بالا، رباط سر، رباط بین، رباط پایان، پاجور، چاوید، یارخ، شیخا، چاسنود پایان.


منابع[ویرایش]