ولسوالی کهمرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کهمرد
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : بامیان
سال ولسوالی شدن : ۲۰۰۵
مردم
جمعیت ۳۱۰۴۲ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا : ۱۴۷۵ متر

وُلُسوالی کَهمَرد یکی از ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) ی ولایت بامیان افغانستان است. این شهرستان از سوی خاور با کوه‌های تاله‌برفک استان بغلان، از سوی باختر با ولسوالی یکاولنگ استان بامیان، از سوی شمال با شهرستان روی دوآب ولایت سمنگان و از سوی حنوب با شهرستان سیقان بامیان هم‌مرز است.

آب منطقه کهمرد از درهٔ آجر سرچشمه می‌گیرد و در محل روستای دوآب میخ زرین، به رودخانه بامیان پیوسته و سپس مسیر دره را به سوی تاله‌برفک می‌پیماید سرانجام با رود اندراب یکی شده و به رودخانه آمو می‌ریزد.

مردم[ویرایش]

جمعیت این ولسوالی ۳۱٬۰۴۲ نفر است.[۱] بیشتر مردم این ولسوالی را تاجیک‌ها هستند که ۸۵٪ جمعیت این ولسوالی را تشکیل می‌دهند. هزاره‌ها ۸٪، تارتارها ۶٪ و اغلیتی از پشتون‌ها نیز در این ولسوالی ساکن هستند.[۲]

از روستاهای مهم آن می‌توان به آجر، بنق، روی سنگ، دودَری، پایان باغ، مَدَر، دُرو، دوشاخ، باجگاه، انداب، دشت سفید، کِلیچ، دوآب میخ زرین،

قریه دوشاخ[ویرایش]

اولاً دوشاخ دو وجه دارد یکی در مسیر دو جری (دو دره) واقع است و ثانیاً زیارت خواجه سبز یک درخت ارچه بزرگ دارد و آن دو شاخ دارد یکی بطرف کوه شرقی رفته و دیگری بطرف کوه غربی ازین دو جهت قریه را دو شاخ نامیده‌اند. مردم ابتدایی که در قریه دوشاخ آمده‌اند، یکی قوم بیگ بای و دیگری بنام کلانتر که در ابتدا در قریه دو شاخ آمده قدامت اولی دارد، بعداً قوم بنام میرا و بعداً یک قوم بنام گل محمد از غندک آمده و یک قوم بنام ایشانها یعنی خواجه‌های سیغان آمده‌اند ویک قوم بنام آهنگر از بالای کهمرد آمده که جمله ۷ قوم موجود است همه‌شان اسلام و بمذهب امام صاحب اعظم رح) منسوب اند. زیارت منطقه همانا سبزپوش داریم فعلاً در حدود تخمین ۲۰۰ خانوار و تخمین ۱۸۰۰ نفوس ذکور و اناث داریم فعلاً در قریه ۳ مسجد و یک مدرسه بنام احمدیه داریم و همه اقوام فوق یک قبزستان مشترک داریم در بین ما طایفه دیگری نیست.

قریه سرگلی[ویرایش]

قریه‌ای بوده که ازطرف شمال با ولسوالی روی دوآب ولایت سمنگان از طرف شرق با ولسوالی تاله وبرفک ولایت بغلان از طرف جنوب با کوه هندوکش و از طرف غرب با قریه دشت سفید هم مرض بوده. دارای جمعیت ۱۰۰۰ یک هزار نفری متشکل از یک قوم واحد می‌باشد. مردم آن از قوم تاجک الحمدلله مسلمان وپیرو مذهب حنفی می‌باشند. قریه سرگلی یک قریه سرسبز و دارای فضای کاملاً گواراه بوده که حاصلات زراعتی آن: گندم. کچالو. جو. جواری وغیره می‌باشد. از جمله‌ای میوه‌های مشهور آن قریه عبارت اند از: انگور. سیب. زردآلو. بادام. چهار مغز. شفتالو. آلو بوده که سیب این قریه ازجمله خوش‌مزه‌ترین سیب افغانستان به حساب می‌آید قابل ذکر است که بیشترین عاید سالانه این قریه از سیب و زردآلو می‌باشد. ودارای مساحت ۱۰۰۰۰ مترمربع می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. Bamyan Provincial profile - MRRD [۱]
  2. Kahmard District profile - Aims [۲]
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Kahmard District»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴).

بامیانی، بسم‌الله خان، «نگاهی به تاریخ و کلتور باشندگان بامیان»، پیشاور، ۱۳۸۰ خورشیدی/ ۲۰۰۱ میلادی. صص۱۵۸–۱۸۱.