ولسوالی گذره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گذره
اطلاعات کلی
کشورFlag of Afghanistan (2013–2021).svg افغانستان
ولایتهرات
نام‌های پیشیننظام شهید
مردم
جمعیت۱۳۵٬۱۸۷
پراکندگی نفر بر کیلومتر مربع
زبان در افغانستانفارسی

گذره یکی از ولسوالی‌های ولایت هرات در جنوب باختری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۱۳۵٬۱۸۷ نفر اعلام شده‌است. ۹۰ درصد باشندگان این ولسوالی پشتون‌ها هستند که در مناطق اطراف مرکز ولسوالی و غرب و جنوب آن از قریه روضه باغ و شکورخانی تا زیارتجاه و تیزان طوائف پشتون علیزی،اسحاقزی، نورزی، بارکزی، الکوزی، پوپلزی، ماکو، غلجی و اقلیتی هم از خواجه‌ها و تاجیک‌ها و هزاره ها ساکن می‌باشند و در شرق ولسوالی از محل دشت و سیاوشان تا نشین، دادشان و مرز پشتون زرغون اکثراً پشتون‌های الکوزی، پوپلزی،اسحاقزی، بارکزی، علیزی، نورزی و اقلیتی از عرب، ایماق، مغول، تاجیک و هزاره زندگی می‌کنند. باشندگان این ولسوالی پیرو مذهب اهل سنت می‌باشند و زبان‌های رایج در میانشان فارسی با لهجهٔ هراتی، و هزاره گی پشتو و مغولی می‌باشد. مردم این منطقه در مبارزه علیه روس‌ها و اشغال آمریکا نقش عمده‌ای داشتند.

محصولات کشاورزی این ولسوالی شامل انواع و اقسام حبوبات و غله‌جات، میوه‌جات تازه مثل انگور، سیب، انار، شفتالو، زردآلو و غیره می‌باشد. برنج سیاهوشان از شهرت خاصی برخوردار است که به‌نام برنج صدری سیاهوشان مشهور است.[۱] مرکز این ولسوالی شهر گذره است.

منابع[ویرایش]

  1. «جمعیت‌شناسی و جمعیت ولایت هرات» (PDF). هیئت معاونیت ملل متحد در افغانستان. وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان. دریافت‌شده در ۱۲-۱۲-۱۳۹۰. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)