ولسوالی شیخ‌علی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شیخ علی
تصویری از شیخ علی
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : پروان
مردم
جمعیت 256099
رشد جمعیت : 7%
زبان‌های گفتاری: فارسی
مذهب: شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت: 1,789کیلومتر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه: 20
Parvan districts.png

ولسوالی شیخ‌علی یکی از ولسوالی‌های ولایت پروان افغانستان است. این ولسوالی مرز بین دو ولایت بامیان و پروان است. شاهراه اصلی بامیان از شیخ‌علی می‌گذرد. مردم این دیار به مهمان‌نوازی معروف‌اند. این ولسوالی یکی از مناطق مورد رفت و آمد در فصل تابستان است.

مردم‌شناسی[ویرایش]

جمعیت این ولسوالی را هزاره‌ها تشکیل می‌دهند. زبان مردم این منطقه فارسی است و به گویش هزارگی سخن می‌گویند. هزاره‌های این ولسوالی متشکل از قبیله‌های دایکلان، نایمان، قرلق، کرم‌علی و بابُر هستند که به دو مذهب شیعه و سنی گرایش دارند. شیعه‌های دوازده امامی اکثریت را در این ولسوالی تشکل می‌دهند.

افراد مشهور[ویرایش]

یکی از بنیانگذاران جهاد در این ولسوالی، بوستان‌علی مشهور به بابهٔ بوستان است که در طول ۱۴ سال جهاد مقدس علیه شوروی در راه خدا خدمت نموده است.

در جریان جهاد و مقاومت مردم افغانستان به ویژه مردم شیخ علی، حاجی نادر،محب علی رضایی،سید ابوالحسن عادلی،رجب گوهری حاجی رئیس،مستری علی مردان حاجی شیخ غلام حیدر، انجینر مجید، الحاج سخیداد بابری و آغای رزمجو نیز خدمات شایسته و شایان به مردم نمودند. و شهید دلیر رجب گوهری در دوران شوروی شهید شد

از دیگر افراد مشهور زادهٔ ولسوالی شیخ‌علی می‌توان از فرقهٔ مشر عیسی‌خان، حاجی عبدالحسین دگروال خیرالله خان،غلام علی رسا و عیسی‌خان غوربندی و سید حسین انوری نام برد. وی یکی از فرماندهان مشهور جهادی بوده و سابقهٔ وزارت، ولایت، عضویت در مجلس نمایندگان مردم افغانستان، مشاوریت ریاست جمهوری را در کارنامهٔ خود دارد.

اقتصاد[ویرایش]

بیشتر مردم این ولسوالی به باغبانی و دهقانی مشغول بوده و از سیب، زردآلو و بادام به عنوان محصولات مهم این ولسوالی می‌توان نام برد. سیب شیخ‌علی بسیار مرغوب و پسندیده است که توجه بسیاری از مردم را بسوی خود جلب نموده است.

همه ساله فرهنگیان شیخ علی یک روز را منسوب به میله گل سیب نموده و تجلیل می کنند.

جغرافیا[ویرایش]

درهٔ شیخ‌علی زمستان سرد و تابستان بسیار زیبا و دلنواز دارد. سرشاخهٔ رود غوربند از شیخ‌علی سرچشمه می‌گیرد. آب آن بسیار زلال معروف و معدنی است.

ترابری[ویرایش]

جادهٔ اصلی آن پخته (آسفالت) و از کابل حدوداً ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

منابع[ویرایش]