ولسوالی شیخ‌علی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شیخ علی
تصویری از شیخ علی
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : پروان
Parvan districts.png

ولسوالی شیخ‌علی یکی از ولسوالی‌های ولایت (استان) پروان افغانستان است. این ولسوالی مرز بین دو ولایت بامیان و پروان است. شاهراه اصلی بامیان از شیخ‌علی می‌گذرد. مردم این دیار به مهمان‌نوازی معروف‌اند. این ولسوالی یکی از مناطق مورد رفت و آمد در فصل تابستان است.

مردم شناسی[ویرایش]

جمعیت این ولسوالی را هزاره‌ها تشکیل می دهند هزاره‌های این منطقه شامل قرلوغ، نایمان، کرم‌علی و دای‌کلان و دان سای می‌شوند که به دو مذهب شیعه و سنی گرایش دارند.

افراد مشهور[ویرایش]

یکی از بنیانگذاران جهاد در این ولسوالی، بوستان‌علی مشهور به بابه بوستان است که در طول ۱۴ سال جهاد مقدس علیه شوروی در راه خدا خدمت نموده است.

از دیگر افراد مشهور متولد ولسوالی شیخ‌علی می‌توان از سید حسین انوری نام برد که در قریه‌ی نَوی به دنیا آمد. وی سابقه‌ی وزارت، ولایت، عضویت در مجلس نمایندگان مردم افغانستان، مشاورت و جهاد را در کارنامه‌ی خود داراست.

اقتصاد[ویرایش]

بیشتر مردم این ولسوالی به باغبانی و دهقانی مشغول بوده و از سیب و بادام به عنوان محصولات مهم این ولسوالی می‌توان نام برد. سیب شیخ‌علی بسیار مرغوب و پسندیده است که توجه بسیاری از مردم را بسوی خود جلب نموده است.

جغرافیا[ویرایش]

دره شیخ‌علی زمستان سرد و تابستان بسیار زیبا و دلنواز دارد. سرشاخه رود غوربند از شیخ‌علی سر چشمه می‌گیرد. آب آن بسیار زلال معروف و معدنی است.

ترابری[ویرایش]

جاده اصلی آن پخته (آسفالت) و از کابل حدودا ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

منابع[ویرایش]