ولسوالی اناردره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۲°۴۶′۰۸″ شمالی ۶۱°۴۰′۳۸″ شرقی / ۳۲.۷۶۸۸۹°شمالی ۶۱.۶۷۷۲۲°شرقی / 32.76889; 61.67722

اناردره
تصویری از اناردره
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : فراه
مردم
جمعیت ۲۴۷۸۲
بچه های انار دره

اناردره یکی از ولسوالیهای ولایت فـَراه افغانستان است. جمعیت این ناحیه نزدیک به ۲۴۷۸۲ نفر اعلام شده است. انار دره به نسبت تولید انار مشهور گردیده است. این ولسوالی دارای آب فروان داشته دریای خروشان از میان ولسوالی می‌گذرد.

پیشینه[ویرایش]

در قدیم الایام زنی بنام مرغنه حکومت این منطقه را بدست داشته که (کوکه) مرغنه نام داشته ومدت بعد زنی دیگری بنام بانو که صاحب ثروت و مکنت بود در شرق اناردره به امتداد شمال جنوب نهری جاری نموده که حدود ۳ هزار جریب زمین زراعتی واشجاری را آبیاری کرده می‌تواند وفعلا هم به عنوان بزرگترین نهر در اناردره همان نهر بانو می‌باشد. آنچه از تاریخ برمی آید اناردره حدود پنج هزارسال قبل به دامنه سکاستیانا معروف بوده وزبان مردم شان اوستایی و نژادشان آریایی بوده. در سال ۳۳۱ قبل ازمیلادالکساندرکبیر باسپاه انبوهی به قصد تسخیر آسیای میانه لشکر کشی نمود. در زمان لشکرکشی وی مدت شش ماه اناردره به عنوان پایگاه نظامی وی قرارداشت ازاین منطقه کوهستانی همچون دژمستحکم ومحفوظ استفاده اعظمی برده وحملات خود را ازاین جا به چهار سمت سازماندهی می‌کرد که در کتاب خا طرات خود از خوبی آب وهوای این منطقه و وضع جغرافیای زیبای آن تمجید و ستایش کرده است.

رویات است که دراواخر قرن نهم میلادی یقوب لیث صفار زمانی که علیه حکومت عباسی‌ها لشکرکشی نمود از امین منطقه اناردره به عنوان مرکز فرماندهی نیروهای نظامی خیش استفاده می‌کرد حملات عساکرش را علیه سربازان عباسی در هرات رهبری می‌کرد. در گذشته اناردره گاهی جزو قلمرو فارسی‌ها وگاهی جزو حکومت سیستانیها و هکذا جزو قلمرو حکومت عرب‌ها وغزنویها و غوری‌ها گردیده است. طبعآ اگر حکومتی در منطقه به شکل دراز مدت باقی‌مانده اناردره هم جزو آن در می‌آمد.

مذهب و آهین[ویرایش]

قبل از اسلام در اناردره آهین آتش‌پرستی جریان داشت که آتش پرستان را گبر می‌نامیدند و پیر گبران که مسلمان بوده است و کال گبران آثار آن زمان است مدت بعد آیین اسلام در اناردره جاری گردید اهل تشیع هم در آنجا نقش داشته است که کوچه (زخوانی) مخفف روضه خوانی اثری از آن زمان محسوب می‌شود ·بعدن در قرن ششم با آمدن شیخ فخرالدین عبدالصمد به فقه حنفی رو آورده تا اکنون در مذهب حنفی می‌باشند.

وضیعت جفرافیائی[ویرایش]

اناردره ازنظر اداری قبلاً جزو ولسوالی شیندند هرات بوده در زمان اواهل حکومت ظاهر شاه به عنوان ولسوالی مستقل در آمد و جزو ولایت فراه گردید ه است. اناردره با مرکز حکومت در کابل ۹۲۰ کیلومتر وبامرکز فراه ۶۵ کیلومتر وبا مرکز ولایت هرات ۲۱۰ کیلومتر وبامرکز ولایت نیمروز ۲۳۰ کیلومتر وبا مرز ایران ۱۱۰ کیلومتر فاصله دارد البته باوضع سرکهای خاکی فعلی سلسله کوه‌های غربی اناردره به ایران وصل گردیده است وسلسله کوه‌های شرقی آن به کوه بابا در مرکز مملکت متصل می‌گردد.

مشغولیت[ویرایش]

مشغولیت مردم انارده بیشتردر امر زراعت و مالداری بخصوص باغ داری انار وبافت انواع منسوجات اعم از لباس , گلیم و قالین وساخت انواع کفشها وغیره میباشد اقلام صادراتی این ولسوالی را انواع میوه جات خصوصا رب انار وانوع نخهای پشمی پنبه تشکیل می دهد. هکذا تجارت و معامله در داخل وخارج مملکت از آن عادت دیرینه این مردم بوده است.

منابع[ویرایش]