اناردره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ولسوالی اناردره)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۲°۴۶′۰۸″ شمالی ۶۱°۴۰′۳۸″ شرقی / ۳۲٫۷۶۸۸۹°شمالی ۶۱٫۶۷۷۲۲°شرقی / 32.76889; 61.67722

اناردره
تصویری از اناردره
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : فراه
مردم
جمعیت ۲۴۷۸۲
بچه‌های انار دره

اناردَره یکی از شهرهای افغانستان و مرکز وُلُسوالی (شهرستان) ولایت فـَراه افغانستان است. جمعیت این ولسوالی نزدیک به ۲۴۷۸۲ نفر اعلام شده‌است و تجاران نامدار دارد. رودی به نام رودخانه (دریای) هاروت از میان شهر اناردره می‌گذرد و این منطقه به‌خاطر کشت انار مشهور است.

جغرافیا[ویرایش]

ولسوالی اناردره در ۷۵ کیلومتری شمال شهر فراه موقعیت دارد که از ۳۹ قریه تشکیل شده و در غرب با کشور ایران هم‌مرز است. اناردره یگانه ولسوالی سرسبز فراه است که شبکه آبرسانی دارد.

مردم قریهء ذِهکِن که مربوط اناردره است پس از مردم خود اناردره از مشهورترین مردم این ولسوالی در بین مرکز ولایت فراه به شمار می‌رود. همچنین دشت بابوس در میانهء راه بین ذهکن و مرکز فراه موقعیت دارد. ذهکن کوهای باصفا دارد دُربس ، کال گناه ، چَکو ، وَلمو، نوکَن [۱] از دیگر قریه های مربوط اناردره کَنَک و بوجوک می‌باشند.

اناردره ازنظر اداری قبلاً جزو ولسوالی شیندند هرات بوده در زمان اوایل حکومت ظاهر شاه به عنوان ولسوالی مستقل درآمد و جزو ولایت فراه گردیده‌است. اناردره با مرکز حکومت در کابل ۹۲۰ کیلومتر و با مرکز فراه ۶۵ کیلومتر و با مرکز ولایت هرات ۲۱۰ کیلومتر و با مرکز ولایت نیمروز ۲۳۰ کیلومتر و با مرز ایران ۱۱۰ کیلومتر فاصله دارد البته باوضع سرکهای خاکی فعلی رشته‌کوه‌های غربی اناردره به ایران وصل گردیده‌است و رشته‌کوه‌های شرقی آن به کوه بابا در مرکز مملکت متصل می‌گردد.

رود هاروت[ویرایش]

این رود از کوهای جنوب‌غربی هرات برآمده به جانب جنوب‌غرب جریان دارد. هاروت رود از سبزوار یا شیندند می‌گذرد وادی ادرسکن را سیرآب نموده و به این نام موسوم می‌شود. همینکه معاون دیگر آن که از کوه انار دره سرازیز می‌شود بدان آمیخت نام (هاورت رود) را بخود می‌گیرد و به شمال‌غرب هامون هلمند می‌ریزد. هاروت، رودیست فیاض که از آن جویبارهای متعددی کشیده‌اند. سبزوار و نواحی آن تا (اناردره) از جدول‌های آن آب می‌خورد. این رودخانه به دهانهٔ خود یک (دلتای) را می‌سازد که به ۱۵ شعبه منقسم است. [دلتا به زمینی مثلث شکلی گفته می‌شود که از آبرفت دریاها پدید آمده باشد] اراضی واقع شده در (دلتای) آن خیلی حاصلخیز و طول رودخانه ۴۳۱ کیلومتر است.

پیشینه[ویرایش]

در قدیم‌الایام زنی بنام مرغنه حکومت این منطقه را بدست داشته که (کوکه) مرغنه نام داشته و مدتها بعد زنی دیگری بنام بانو که صاحب ثروت و مکنت بود در شرق اناردره به امتداد شمال و جنوب نهری جاری نموده که حدود ۳ هزار جریب زمین زراعتی و اشجار را آبیاری کرده می‌تواند و فعلا هم همان نهر بانو به عنوان بزرگترین نهر در اناردره می‌باشد. آنچه از تاریخ برمی آید. اناردره حدود پنج هزار سال قبل به دامنه سکاستیانا معروف بوده و زبان مردمشان از زبان‌های ایرانی قدیم و نژادشان آریایی بوده‌است. در سال ۳۳۱ قبل از میلاد اسکندر مقدونی با سپاه انبوهی به قصد تسخیر آسیای میانه لشکرکشی نمود. در زمان لشکرکشی وی مدت شش ماه اناردره به عنوان پایگاه نظامی وی قرار داشت و از این منطقه کوهستانی همچون دژ مستحکم و محفوظ استفاده اعظمی برده و حملات خود را از این جا به چهار سمت سازماندهی می‌کرد که در کتاب خاطرات خود از خوبی آب و هوای این منطقه و وضع جغرافیای زیبای آن تمجید و ستایش کرده‌است.

روایت است که دراواخر قرن نهم میلادی یقوب لیث صفاری زمانی که علیه حکومت عباسی‌ها لشکرکشی نمود از همین منطقه اناردره به عنوان مرکز فرماندهی نیروهای نظامی خویش استفاده می‌کرد و حملات عساکرش را علیه سربازان عباسی در هرات رهبری می‌کرد. در گذشته اناردره گاهی جزو قلمرو ایرانی‌ها وگاهی جزو حکومت سیستانی‌ها و هکذا جزو قلمرو حکومت عرب‌ها و غزنوی‌ها و غوری‌ها گردیده‌است. طبعآ اگر حکومتی در منطقه به شکل دراز مدت باقی‌مانده اناردره هم جزو آن در می‌آمد.

مذهب و آیین[ویرایش]

قبل از اسلام در اناردره آیین آتش‌پرستی جریان داشت که آتش پرستان را گبر می‌نامیدند و پیر گبران که مسلمان بوده‌است و کال گبران آثار آن زمان است. مدتها بعد آیین اسلام در اناردره جاری گردید اهل تشیع هم در آنجا نقش داشته‌است که کوچه (زخوانی) مخفف روضه خوانی اثری از آن زمان محسوب می‌شود. بعدا در قرن ششم با آمدن شیخ فخرالدین عبدالصمد به فقه حنفی رو آورده تا اکنون در مذهب حنفی می‌باشند.

مشغولیت[ویرایش]

مشغولیت مردم اناردره بیشتر در امر زراعت و مالداری به‌خصوص باغ‌داری انار و بافت انواع منسوجات اعم از لباس، گلیم و قالین و ساخت انواع کفش‌ها و غیره می‌باشد. اقلام صادراتی این ولسوالی را انواع میوه‌جات خصوصاً رب انار و انوع نخ‌های پشمی پنبه تشکیل می‌دهد. هکذا تجارت و معامله در داخل و خارج مملکت از آن عادت دیرینهء این مردم بوده‌است.

منابع[ویرایش]