دانشگاه هرات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشگاه هرات
لاتین: Herat University
نام پیشین
دانشگاه هرات
شعار دانشگاه هرات به عنوان دانشگاه برتر در افغانستان
شعار به انگلیسی
Herat University as a preeminent University in Afghanistan
نوع Public
تأسیس‌شده ۱۳۶۷ خورشیدی
اعضای هیئت علمی ۳۵۱
دانشجویان ۱۱۳۷۷
کارشناسی ۸۰۰۰
موقعیت هرات، افغانستان
پردیس Rural
وبگاه www.hu.edu.af

دانشگاه هرات دارای ۳۵۱ عضو کدری بوده که از جمله ۲۶۵ ذکور و ۸۶ اناث است. در حال حاضر میزبان ۱۱۳۷۷ محصل بوده که از جمله ۷۲۵۸ ذکور و ۴۱۱۹ اناث می‌باشد.

تأسیس[ویرایش]

دانشگاه هرات در سال ۱۳۶۷ خورشیدی با گشایش دانشکده ادبیات و علوم انسانی به عنوان اولین دانشکده شروع به فعالیت کرد. این نهاد به عنوان مرکز تأیید شده وزارت تحصیلات عالی در غرب افغانستان در شهر هرات قرار دارد. این دانشگاه دارای ۱۶ دانشکده می‌باشد که شامل است بر: ۱. ادارهٔ عامه، ۲. ادبیات و علوم بشری، ۳. اقتصاد، ۴. انجینیری، ۵. تعلیم و تربیه، ۶. حقوق و علوم سیاسی، ۷. زراعت، ۸. ژورنالیزم، ۹. ساینس، ۱۰. ستوماتولوژی، ۱۱. هنرهای زیبا، ۱۲. طب، ۱۳. کامپیوتر ساینس، ۱۴. شرعیات و علوم اسلامی و ۱۵. وترنری؛ ولایت بادغیس با سه دانشکده (تعلیم و تربیه، زراعت و اقتصاد)، ولایت غور با یک پوهنځی (تعلیم و تربیه) و ولایت فراه با یک دانشکده (تعلیم و تربیه) مصروف ارائه خدمات برای اولاد این مرز و بوم است.

آمار و حقایق[ویرایش]

دانشگاه هرات دارای ۳۵۱ عضو عضو هیئت علمی است که ۲۵۶ نفر آن‌ها مرد و ۸۶ زن می‌باشند. ۱۱۳۷۷ دانشجو شامل ۷۲۵۸ پسر و ۴۱۱۹ دختر در این دانشگاه مشغول به تحصیل در رشته‌های مختلف می‌باشند.

در این دانشگاه تحصیلات عالی برای (۱۵۲) تن از استادان مساعد گردیده که هم‌اکنون (۸۰) ماستر و (۱) دکتر فارغ و (۷۱) تن مصروف تحصیل اند که از جمله (۲۰) نفر به دوره دکترا و (۵۱)به دوره ماستری هستند.

این دانشگاه در حال حاضر ۷۲ رشته تحصیلی دارد و در حدود ۵۰ درصد از شاگردان این دانشگاه از ولایات همجوار هرات‌اند.[۱]

تعداد دانشجویان دانشگاه هرات به تفکیک جنسیت در سال ۱۳۹۱[ویرایش]

شماره پوهنڅی پسران دختران مجموع
۱ اداره عامه ۳۴۲ ۱۱۹ ۴۶۱
۲ ادبیات و علوم بشری ۳۷۹ ۴۱۶ ۷۹۵
۳ اقتصاد ۷۱۶ ۱۵۶ ۸۷۲
۴ انجینیری ۶۱۶ ۶۵ ۶۸۱
۵ تعلیم و تربیه ۱۲۷۸ ۱۲۳۲ ۲۵۱۰
۶ حقوق و علوم سیاسی ۴۳۷ ۲۱۵ ۶۲۵
۷ زراعت ۶۵۱ ۱۵۰ ۸۰۱
۸ ژورنالیزم و ارتباطات جمعی ۲۰۲ ۶۰ ۲۶۲
۹ ساینس ۴۷۰ ۲۹۷ ۷۶۷
۱۰ ستوماتولوژی ۴۷۰ ۲۹۷ ۷۶۷
۱۱ هنرهای زیبا ۱۰۰ ۱۲۲ ۲۲۲
۱۲ طب ۴۲۳ ۳۴۲ ۷۶۵
۱۳ کامپیوتر ساینس ۳۰۷ ۹۰ ۳۹۷
۱۴ شرعیات و علوم اسلامی ۵۳۶ ۲۰۸ ۷۴۴
۱۵ وترنری ۱۰۶ ۱۶ ۱۲۲
مجموع ۷۲۵۸ ۴۱۱۹ ۱۱۳۷۷

جلب همکاری‌های خارجی[ویرایش]

استراتژی این نهاد تولید دستاوردهای علمی، انتقال دانش از راه آموزش و کاربردی ساختن علوم و دانش در جهت رفع نیاز مندیهای جامعه و کشور از اهداف اساسی پوهنتون هرات است که این اهداف عناصر اساسی رسالت پوهنتون هرات را تشکیل می‌دهد که تحقق آن پوهنتون هرات را به عنوان پوهنتون برتر در سطح منطقه قرارخواهد داد که با توجه به نکات فوق پوهنتون هرات سعی نموده است تا بهترین تسهیلات درسی را در فضای آکادمیک برای محصلان ارائه نماید از جمله مرکز تحقیقات علمی، مراکز اینترنت، لابراتوارهای کامپیوتر، مرکز آموزشی زبان انگلیسی و کامپیوتر ELCLC، فارم تحقیقاتی کشاورزی، کتابخانهٔ عمومی با داشتن بیش از ۲۵ هزار جلد کتب در رشته‌های مختلف، لابراتوارهای مدرن اختصاصی برای هر پوهنځی، کافه‌تریا و خدمات نشر و چاپ، سمینارها و کورسهای آموزشی کوتاه مدت مانند سمینارهای لایحهٔ کریدت، سمینار روش تحقیق، برنامه‌های کارورزی، رادیوی آموزشی صدای جوان را می‌توان نام گرفت. طی سال‌های اخیر دانشگاه هرات اهمیت ارتباط میان نهادهای علمی خارجی و داخلی را اصل عمده برای انتقال دانش و کابردی ساختن آن علم دانسته و بایک تعداد پوهنتون‌های خارجی چون ایالات متحده آمریکا، آلمان، ایتالیا، تایلند، سلواکیا، ایران و هند روابط علمی و آکادمیک برقرار نمود که در نتیجه این همکاری‌ها لابراتوارهای مختلف در دانشکده‌های کامپیوتر ساینس، انجینیری، زراعت، طب و ساینس تجهیز؛ نصاب تحصیلی، مفردات و کتب درسی استاندارد نیز آماده گردید. علاوه بر آن با همکاری‌های علمی و تکنیکی دانشگاه‌های مذکور با این نهاد، زمینه تحصیلات عالی برای (۱۵۲) تن از استادان مساعد گردیده که هم‌اکنون (۸۰) ماستر و (۱) دکتر فارغ و (۷۱) تن مصروف تحصیل اند که از جمله (۲۰) نفر به دوره دکترا و (۵۱)به دوره ماستری هستند.

پروژه ساختمانی جدید[ویرایش]

پوهنتون هرات تا سال ۱۳۸۲ فاقد مجموعهٔ ساختمانی مستقل تحصیلی بوده و در منازل و ساختمان‌های رهایشی در مناطق مختلف شهر هرات به صورت پراکنده فعالیت می‌نمود. اعمار مجموعهٔ ساختمانی دانشگاه از سال ۱۳۸۲ توسط امیر اسماعیل خان والی وقت هرات آغاز گردیده؛ ولی به علت عدم تأمین بودجهٔ لازم توسط وزارت مالیه تا کنون تکمیل نگردیده‌است.

دیدگاه[ویرایش]

دانشگاه هرات به عنوان یک دانشگاه ملی و حوزه وی با افزایش کیفیت و کمیت سالم، در تمام زمینه‌ها جامعه را در علوم پایه و علوم کاربردی رهبری می‌کند، جامعهٔ افغانی را توسعه می‌بخشد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]