ولسوالی گلدره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ولسوالی گلدره
Afghanistan Kabul Province Guldara District.png
اطلاعات کلی
کشورFlag of Afghanistan (2013–2021).svg افغانستان
ولایتکابل
مرکز ولسوالیگلدره
مردم
جمعیت۲۵٬۲۱۳[۱]
پراکندگی نفر بر کیلومتر مربع
زبان در افغانستانفارسی

گلدره یکی از ولسوالی‌های ولایت کابل در خاور افغانستان است با جمعیتی نزدیک به ۲۵٬۲۱۳ نفر. مرکز این ولسوالی گلدره است.

گلدره یکی از ولسوالی‌های پانزده‌گانه ولایت کابل است که در شمال غرب شهر در منطقه یی به نام کوهدامن کابل موفقیت دارد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

این ولسوالی بیشتر توسط کوه‌های بلند و برفی احاطه شده و یکی از مناطق سرسبز ولایت کابل به‌شمار می‌رود.

دریاها[ویرایش]

ولسوالی گلدره دارای یک دریا نسبتآ بزرگ و سه دریاچه است که در هفت ماه آب کافی داشته و در ماه‌های تابستان تنها برای کشاورزی و باغداری این منطقه کفایت می‌کند.

آب و هوا[ویرایش]

هوای ولسوالی گلدره در شب‌های تابستان مرطوب بین ۲۰ تا ۲۵ و در روزها تا ۳۵ درجه سانتی گرات می‌رسد و در زمستان برفی و خنگ تا منفی ۱۸ و بیشتر ثبت شده‌است.

مرکز ولسوالی[ویرایش]

ده نو مرکز این ولسوالی است که تمام دفترهای اداری مانند دفتر ولسوالی، فرماندهی پولیس و مراکز دولتی دیگر در این منطقه موقعیت دارد.

بازارها[ویرایش]

مردم ولسوالی گلدره با نزدیکی که به شهر کابل دارند بیشتر مواد مورد نیاز را از شهر خریداری می‌کنند اما بازارهای کوچک که مواد اولیه را ارایه می‌کنند نیز در این ولسوالی وجود دارد.

اقوام ساکن[ویرایش]

مردم بومی این ولسوالی تاجک‌ها اند و عرب‌ها، خواجه‌ها، سعیدها و پشتون‌ها نیز در رده‌های پاین در این ولسوالی زندگی می‌کنند.

دین مردم[ویرایش]

مردم این ولسوالی همه مسلمان و پیروی اهل سنت اند

زبان[ویرایش]

نزدیک به ۹۵ در صد مردم ولسوالی گلدره به زبان فارسی در شش لعجه متفاوت تکلم می‌کنند و متباقی پشتو حرف می‌زنند.

نفوس ولسوالی گلدره[ویرایش]

با آنکه نفوس افغانستان تا اکنون تخمینی است و از آمارهای خیالی می‌گذریم …

آموزش و پرورش[ویرایش]

در ولسوالی گلدره بیش از ۱۲ مکتب لیسه و ابتدایی دخترانه و پسرانه وجود دارد و بیش از ۹۵ درصد کودکان و نو جوانان مشغول آموزش و پرورش در این ولسوالی اند.

دانشگاه و موسسات آموزشی نیمه عالی در این ولسوالی دانشگاه و موسسات نیمه عالی وجود ندارد و بیشتر جوانان با ختم دروس مکاتب به دلیل دور بودن دانشگاه‌ها با چالش کلان مواجه می‌شوند به ویژه ۹۹ در صد دختران پس از ختم صنوف دوازدهم مکتب نمی‌توانند به آموزش‌های عالی دست یابند.

ساحات دیدنی ولسوالی گلدره یکی از ساحات سبز و دست نخوردنی در کابل بوده و در فصل‌های گرم هزاران تن از کابل و ساحات دیگر به این ولسوالی سفر می‌کنند.

مکان‌های زیارتی آرامگاه بابا ملنگ در یکی از دامنه‌های کوه در این ولسوالی قرار گرفته‌است که سالانه صدها تن از مریدان این فرد از بخش‌های افغانستان به زیارت می‌آیند.

نام‌های روستاهای این ولسوالی ده نو، یکه توت، بیدک، تولاد، ده میانه، ده عرب‌ها، گد دره، میر خیل، قول کلان، شکر خیل، باغ وفا، ده بالا، شامیر، سنگ شانده، قول نعمت، دره، قلعه فرمان از مناطق مشهور این ولسوالی اند.

مشغولیت مردم ولسوالی گلدره بیشتر مردم این ولسوالی مشغول کارهای خصوصی و دولت در شهر کابل اند و متباقی مشغول باغداری و کشاورزی.

باغداری بیشتر مردم ولسوالی گلدره مشغول پرورش میوه‌های سرد سیر مانند، انواع سیب، ناک، آلو، گیلاس (شالو) توت، چهارمغز، انگور، آلوبالو، بادام، سنجد، زرد آلو، آلوچه، شلیل و خرم آلو اند. پرورش باغ‌ها در این ولسوالی کاملاً سنتی و در بیشتر حالات غیر معیاری اند.

کشاورزی پرورش کچالو، گندم، لوبیا، رومی (سیب زمینی)، ماش، مشنگ و انواع سبزیجاد به رقم پاین و سنتی نیز در این ولسوالی کشت می‌شود.

مراکز بهداشت در ولسوالی گلدره دو مرکز بهداشتی موقعیت دارد که خدمات ابتدایی را ارایه می‌کنند و بیماران عاجل و نسایی ولادی باید حدود سی کلیومتر را طی کنند تا به مراکز معیاری برسند.

کمک جهانی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ در این ولسوالی قیر اندازی جاده ولسوالی گلدره تا ده بالا، حفر چاه‌های آب آشامیدنی، ساخت آب روهای زراعتی، ساخت مکاتب اما مردم گلدره این کمک‌ها را زیاد بنیادی ندانسته می‌گویند پول جامعه جهانی باید در بخش‌های مصرف می‌شد که زمینه کار را برای دوامدار مساعد می‌ساخت.

منابع[ویرایش]

  1. برآورد رسمی برنامه عمران ملل متحد در سال ۲۰۰۶