ولسوالی ورس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ورس
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : بامیان
مردم
جمعیت حدود ۱۰۰٬۰۰۰

وُلُسوالی وَرَس یکی از ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) ی ولایت بامیان افغانستان است.

موقعیت و جغرافیا[ویرایش]

ولسوالی ورس در منتهی الیه جنوب غربی شهر بامیان قرار دارد و آب و هوای آن سرد و خشک است و دارای جمعیتی بالغ بر ۱۸۰ هزار نفر می‌باشد تمام ساکنان این ولسوالی هزاره شیعه دوازده امامی هستند و به پیشه زراعت اشتغال دارند زراعت در این منطقه یک فصل است و فصل کار و تلاش زارعان شش ماه اول سال است.

ورس دارای دهکده‌های متعدد است در مجموع ورس از چهار منطقه تشکیل شده‌است که عبارت است از منطقه ایسپی غو (سفید غو)، سرخجوی، چجین و تخت و سراب؛ که هر یک از این مناطق دارای قریه جات متعددی است به عنوان مثال منطقه ایسپی غو از قریه جات: کنگ، دوو، سلطانرباطٔ، جیجان، علیاو سفلی، سر پل، استراب، نسپتان، نیقول، وار زاغ، پایین آب، قولک، کبتگ، ایگ، کسک، دیوان، جرگ، سر سنگ، وارزنگ، پچندور، لیگان، توسور، وازدرغان، لوره، کته خاک، للج، رزگ، پتابقول، کندوگ، سیاه قول و... هستند ایسپی غو (اسیپی=سفید/غو=سنگ) را از آن جهت ایسپی غو گفته‌اند که اغلب سنگهای کوهستانهای این منطقه سفید رنگ می‌باشد.

تخت ورس، ایسپی غو، سیا قول {شیوقل}، کنگ، یگ، رزگ، [قول مسعود]، تنگ زردگ، سنب الاق، قوناق، جوقول، سرو) که یکی از مناطق یا منطقه بسیار زیبای ورس است که در قیه‌های متعددی مثل: تنور، باریکی، خاک سیدقولی، رشک، نهورک، سفید نهور، نیک، میاندیک، قول پیری، اسپسنگ، قول محمد، بدقولک، شگتگ، قاف جوی، لدو، بید قول، پشه کل، آچه مزار «که زیارت بسیار بزرگ به اسم سید محمدآغا در آن جا وجود دارد که در ایام سال ده‌ها هزار زائرین به زیارت آن می‌آید»، بونه غول قلعه شینیه، جویکاکه، آبقول و سیا قولک از مناطق معروف سراب است)، کوسه، بریکی، لیگان، تینل، قفقول، پتابجوی و تگابغار از مناطق معروف ورس است.

دریایی که از پنجاب به این ولسوالی می‌آید در منطقه دوآّب بین رزگ و ایگ به آب ایسپی غو می‌پیوندد ودر ادامه در نزدیکی قریه دیوان به دریای هلمند که از ولسوالی بهسود ولایت میدان جریان دارد می‌پیوندد و مسیر خود را طی می‌نماید.

مردم ورس هزاره و شیعه هستند و به زبان فارسی دری گویش هزارگی تکلم می‌کنند. زرد الوهای سرسنگ بسیار معروف است

محصولات[ویرایش]

کچالوهای دیوان در افغانستان به بزرگی، زودپز وخوشمزه بودن معروف هستند. زردآلوهای ورس هم در سطح کشور معروف هست

صنایع دستی[ویرایش]

برک هزارگی که جامه‌ای زمستانی است و از کرک گوسفند تهیه می‌شود در بهترین نوع خوداز صنایع دستی ورس است. از صنایع دستی دیگر این ولسوالی می‌توان به نمد لیگان این ولسوالی اشاره کرد که در نوع خود در کشور افغانستان بی نظیر است.

گلیم و شال از دیگر صنایع دستی این ولسوالی است.


منابع[ویرایش]