ولسوالی کجران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کجران (Kajran -Kijran)
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : دایکندی
مرکز : کجران (Kajran)
نام‌های پیشین: کجران خاص (کجران مرکزی)
سال ولسوالی شدن : سابقه طولانی

دوران حکومت پادشاهی

مردم
جمعیت ۲۶۰۰۰ نفر نفوس (با بخش‌های اطراف)
رشد جمعیت : روبه رشد
تراکم جمعیت: متوسط
نفر بر کیلومتر مربع
زبان‌های گفتاری: فارسی دری گویش هزارگی
مذهب: مسلمان (شیعه)
جغرافیای طبیعی
مساحت: ۱۶۱۰ کیلومتر مربع
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه: متغیر (دارای آب و هوای گرمسیر)
بارش سالانه : کم باران
داده‌های دیگر
پیش‌شماره تلفنی : 020
وب‌گاه : به صورت مستقل ندارد.
شهرها
کجران

کجران یکی از ولسوالیهای ولایت دایکندی در مرکز جغرافیایی افغانستان است؛ که قبلا به دو بخش کجران خاص-کجران مرکزی-(کجران فعلی) و کجران عام (کیتی فعلی) تقسیم می‌شد؛ که کجران عام از کجران خاص جداشده و خود یک ولسوالی مستقل با نام کیتی تشکیل داد. کجران فعلی همان کجران مرکزی یا کجران خاص سابق می‌باشد. جمعیت کجران در سال ۲۰۰۶ تقریبا ۲۶۰۰۰ نفر اعلام شد. اکثریت مردم کجران از قوم بلوچ هستند و در بین خود به چند گروه تقسیم می‌شوند. تعداد خیلی کم پشتونهاوهزاره‌ها هم دراین والسوالی ساکن هستند. بلوچ‌های کجران که بالاتفاق پیرو مذهب شیعه دوازده امامی هستند،مشهور به پایبند بودن به عهد و پیمان و شکست ناپذیری هستند. مردم این دیار به زبان فارسی دری تکلم می‌کنند و به پشتو هم مسلط هستند. تعداد زیادی از مردم کجران سالهای گذشته به ترکستان و مزار شریف و شولگره مهاجرت کردند که تعدادشان از مردم ساکن کجران هم بیشتر شده است. تعداد زیادی از کجرانی‌ها هم به ایران مهاجرت کردند که در تهران، کرج، قم و سمنان ساکن هستند و تراکم اصلی آنها در شهرستان پاکدشت (مامازند) و ورامین از توابع تهران است.

حدود اربعه[ویرایش]

ولسوالی کجران در قسمت غرب نیلی قرار گرفته از لحاظ موقعیت جغرافیای حاصل خیز ترین مناطق هزاره جات به شمار می اَید. این ولسوالی از قسمت غربی متصل است به ولسوالی باغران، ارزگان و چار چینه.از سمت جنوب متصل است به ولسوالی ارزگان ولسوالی چار چینه. از قسمت شرقی متصل است با مرز ولسوالی گیزاب ولایت ارز گان.از طرف شمال متصل است به ولسوالی باغران ولایت هلمند و ولسوالی کیتی.

منابع طبیعی در ولسوالی کجران[ویرایش]

ولسوالی کجران به نسبت آب و هوایی مناسب و خاک مطلوب، دارای درختان مثمر از قبیل انگور، انار، سیب، توت، انجیر، شفتالو، نارنج، مالته، گیلاس، زرد اَلو، چکه، آلبالو می باشد. پیداوار این ولسوالی بیشتر: شالی، گندم، زیره، جواری، لوبیا، ماش سیاه، ماش سبز، کنجید، باقلی، خربزه،هندوان و انواع سبزیجات می باشد، در ولسوالی کجران از چهار فصل سال در سه فصل آن کشت و زراعت می شود.

اَثار فرهنگی[ویرایش]

در ولسوالی کجران سه زیارت تاریخی است بنام های زیارت ماهیگان، شاه الماس و زیارت کاینات که مردم همیشه به خاطر زیارت به آن جا می رود. دو برج کهنه و تاریخی نیز در ولسوالی کجران وجود دارد که یکی شان در ناوی رود کجران منطقه لختوغی و یکی در مرکز ولسوالی کجران می باشد.

معادن[ویرایش]

در کوه های ولسوالی کجران معدن زمرد، سرب و لعل پیازی موجود است. رود کجران که دارای آب سرشار و فراوان می باشد قریه هایی که برای مزرعه از اَن استفاده می کند قرار ذیل است: قریه جوی غلامان، جوی ولی عصر، برگیر، هفتاد نفر، خمی توت، رشک، سنگ شهرک، لنده بیدک، کورک، بیدک، شگاتک، کرک توغی، دهن خجو، پانه جوی، باغبان، قاسم اَباد، سرخ سرک، لختوغی، ناسو، زرد گلان، کندوها و غیره که در اطراف مسیر این رود خانه قرار داشته، و این رود در رشد اقتصادی مردم تاثیر بسزای دارد. رود مذکور بسیار آب فراوان دارد اما به دلیل نبود امکانات و ضعف اقتصادی مردم به طور درست از آن استفاده صورت نمی گیرد.

فرهنگ و آداب و رسوم[ویرایش]

عنعنات مردم ولسوالی کجران با ولسوالی های دیگر ولایت دایکندی متفاوت است، مردانشان علاقه مند به گذاشتن ریش، بستن دستار ( لنگی ) وزنانشان حجاب کامل را حفظ می کنند.

در طول سالهای انقلاب و 13 سال که از عمر دولت جدید می‌گذرد چندین بار مورد حملات و تهاجم دشمن ( گروه طالبان) قرار گرفته ولی همیشه مردم شجاع و دلیر ولسوالی کجران توانسته که دشمن را از پای درآورد و شکست دهند، در مقابل دشمن مقاوم بوده و از خود دفاع نمودندو شهدای فراوانی تقدیم کردند. و در زمان عبدالرحمان خان یکی از سنگر های اصلی تشیع بوده است .


تهیه و تنظیم :محمدحسین اخلاقی ومرتضی رحمانی


منابع: