ولسوالی چشت شریف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چشت شریف
Cheheltan-Chisht-9.jpg
اطلاعات کلی
کشورFlag of Afghanistan (2013–2021).svg افغانستان
ولایتهرات
مردم
جمعیت۲۵٬۴۲۸
پراکندگی نفر بر کیلومتر مربع
زبان در افغانستانپارسی
Cheheltan-chasht(4).jpg

چُشت شریف یکی از ولسوالی‌های ولایت هرات در شمال باختری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۲۵٬۴۲۸ نفوس تخمین زده هست که بیشتر ساکنان آنها تاجیک نشین است .[۱] مرکز این شهرستان شهر چشت شریف می‌باشد.

درباره[ویرایش]

یکی از میراث‌های باقیمانده تاریخی چشت شریف

ولسوالی چشت شریف که موقعیت آن، از جنوب به ولسوالی تولک (غور)، از جانب شرق ولسوالی شهرک ولایت غور، از شمال ولسوالی قادس ولایت بادغیس، و از جانب غرب ولسوالی اوبه ولایت هرات می‌باشد. ولسوالی چشت شریف که در فاصله ۲۶۰ کیلومتری شهر هرات موقعیت دارد، دارای حدود و ۹۶ قریه بزرگ و کوچک می‌باشد. ولسوالی چشت فعلی؛ ابتدا بنام (کنزور) یاد می‌گردیده و بعد از آمدن ابو اسحاق شامی به افغانستان بنام (چشت) مسمی شده‌است، پیشینه تاریخی ولسوالی چشت شریف به بیش از ۹۷۰ سال می‌رسد. منابع عایداتی مردم این ولسوالی را باغداری، میوه جات، زراعت و مالداری تشکیل می‌دهد. حدود ۳۰ فیصد شاغلین این ولسوالی در بخش زراعت و باغداری، ۴۰ فیصد مالداری و ۳۰ فیصد دیگر به صورت آزاد مشغول می‌باشند. ولسوالی چشت شریف از دیدگاه جغرافیایی به موقعیت کوهستانی قرار داشته و از دره‌های پر خم و پیچ تشکیل گردیده و منابع آبی و چشمه سارهای زیادی دارد؛ هر یک از دره‌های این ولسوالی از دیدگاه تخنیکی ظرفیت بندهای آبگردان جهت کشت و زراعت و همچنان تولید انرژی برق دارد که از آن استفاده صورت می‌پذیرد. منابع طبیعی این ولسوالی را معادن سرشار سنگ مرمر، سنگ گرینیت، سنگ رخام و معادن گچ و سرب تشکیل می‌دهد.

منابع[ویرایش]

  1. «جمعیت‌شناسی و جمعیت ولایت هرات» (PDF). هیئت معاونیت ملل متحد در افغانستان. وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان. دریافت‌شده در ۱۲-۱۲-۱۳۹۰. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)