ولسوالی مالستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مالستان
طلوع در مالستان.jpg
طلوع خورشید از لابلای جنگلات مالستان
Ghazni districts FA.png
موقعیت ولسوالی مالستان روی نقشه ولایت غزنی
اطلاعات کلی
کشورFlag of Afghanistan.svg افغانستان
ولایتغزنی
مرکز ولسوالیمیرآدینه
تعداد قریه٢٨٨
اداره
ولسوالضامن علی هدایت
شوراهای ولایتیشورای ولایتی غزنی
مردم
جمعیت٩٢٬٧٣۶ نفر (١٣٩٩)
پراکندگی٥٣ نفر بر کیلومتر مربع
دیناسلام
زباندری
اطلاعات جغرافیا
مساحت١٬٧٥۰ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا٢٩٩۴
داده‌های دیگر
کدپستی٢٣۶٨
منطقه زمانی۴:۳۰+ (وقت استاندارد افغانستان)

مالستان یکی از ولسوالی‌های هزاره‌نشین در ولایت غزنی می‌باشد. این ولسوالی از شمال به (دایه) اجرستان و ناور، از شرق به جاغوری و از غرب به ولایت ارزگان همسایه است.

مالستان در غرب ولایت غزنی موقعیت دارد. مساحت آن ١٬٧٥۰ کیلومتر مربع بوده و ۲۹۹۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. درازای مالستان ۱۴۰ کیلومتر و پهنای آن ۴۰ کیلومتر می‌باشد. فاصلۀ آن از مرکز ولایت حدود ۱۲۰ کیلومتر است. مالستان سرزمین سردسیر و کوهستانی است که زمستان آن سرد و برف‌گیر و تابستانش معتدل و مطبوع است. در سال ١٣٩٩ حدود ٩٢٬٧٣۶ نفر جمعیت داشت که رشد آن ۲.۷ درصد محاسبه شده است.[۱]

مردم[ویرایش]

مالستان یکی از ولسوالی‌های پرجمعیت ولایت غزنی است و مردمان این منطقه همه هزاره استند و به زبان فارسی با گویش هزارگی صحبت می‌کنند.

جغرافیا[ویرایش]

مساحت مالستان ١٧٥۰ کیلومتر مربع بوده و ٢٩٩۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. فاصله این ولسوالی از مرکز ولایت حدود ١٢۰ کیلومتر است.

طبیعت پاییزی ولسوالی مالستان

مالستان که از ولسوالی‌های هزاره نشین در غرب ولایت غزنی می‌باشد، از شمال به دایه، اجرستان و ناور، از شرق به جاغوری و از غرب به ولایت ارزگان همسایه است.

مالستان سرزمین سردسیر و کوهستانی است که زمستان آن سرد و برف گیر و تابستانش معتدل و مطبوع است.

این ولسوالی که دارای یک دره اصلی وسیع و دره های کوچکتر در اطراف آن است از لحاظ موقعیت جغرافیایی از شرق به غرب امتداد يافته و دارای يک رودخانه بزرگ است.

يک شاخه این رودخانه از شرقی ترين نقطه مالستان به نام «داله» سرچشمه گرفته رو به غرب حرکت می کند و شاخه ای ديگر آن از غرب مالستان از ناحيه «قُشنَگ» و «ميرآدينه» سرچشمه گرفته در مسير راه آب های ديگر را با خود همراه نموده در منطقه «شينه ده» با شاخه ای ديگر يکجا گرديده به سوی جاغوری سرازير می شود.[۲]

اقتصاد[ویرایش]

۸۰ درصد مردم این منطقه کشاورز و دامدار هستند.

آموزش[ویرایش]

به استناد صحبت‌های ظفر شریف حاکم سابق ولسوالی جاغوری، در تاریخ ۳۰/۴/۱۳۹۱ در ولسوالی مالستان بیشتر از ۳۰٬۰۰۰ دانش آموز به تحصیل دانش و کسب علم مشغول است. او که در جشن ابداع آسان سازی فرمول حل معادله یک مجهوله توسط یکی از جوانان کمرک سخن می‌گفت، یادآور شد که ولسوالی جاغوری ۵۲٬۰۰۰ دانش آموز دارد. به دلیل امنیت مداوم از دهه شصت تا کنون، مردمان این سرزمین همواره از نظر سطح سواد و دانش اندوزی سیر رشد داشته‌است. به گونه‌ای که نسل جدید زیر دوازده سال را پیدا نمی‌توانی که مکتب نرود و دانش آموز برحال نباشد.

فرهنگ[ویرایش]

مردم ولسوالی مالستان هزاره‌های بومی این سرزمین هستند رسم و رواج مردم مالستان مانند سایر هزاره‌های افغانستان می‌باشند.

گردشگری[ویرایش]

منطقۀ خاری سرسبزترین و زیباترین منطقۀ تفریحی برای مردم شیرداغ می‌باشد که به ارزگان متصل است.

زیارت سخی (شاه) در منطقۀ چکتمور شیرداغ بیشترین گردشگر منطقه را در خود دارد و از شگفتی اینجا این چشمه‌ای است در درون سنگی نهایت بزرگ که در قلۀ کوه قرار دارد و جالبتر از آن اینکه گاهی آب از این چشمه جاری و گاهی خشک می‌گردد.

زیارت (سقاو) اخیراً قریۀ زیبای غیغانتَو که بسیار در یک کوه بلند قرار دارد که اکثر نقاط ولایت غزنی از آنجا مشاهده می‌شود و همچنان آب شور در قریۀ مکنک و سفیدآب داله واقع در قریۀ داله از دیگر مناطق دیدنی و تفریحی چشمۀ آبگرم کمرک است اما آبشارها، کاریزها و باغ‌های زیبای آب دره در قریه اینک کمرک قطعاً کم‌نظیر و دیدنی است.

کوه خوجۀ خواجه در حد فاصل میان میرآدینه و پشتی قرار دارد و مردمان میرآدینه هر بهار سال هم برای زیارت و تفریح به آنجا سفر می‌کنند. در این اواخر تا قسمت آخر این کوه بلند سرکت موتر نیز کشیده شده‌است.

زیارت اولیا، این زیارت در دشت قوشنک قرار دارد. دشت قوشنک با هوای سرد و علفزارهای بی‌شمار، فرصت را ایجاد کرده‌است که هر از گاهی مردم بدانجا سفر نمایند و به تفریح بپردازند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «برآورد نفوس کشور:١٣٩٩» (PDF). اداره احصائیه مرکزی افغانستان. دریافت‌شده در ١۰ می ٢۰٢١.
  2. آشنایی با مالستان آی فیلم٢، دریافت شده در ١۰ می ٢۰٢١