ولسوالی آب‌بند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آب بند ولسوالۍ[۱]

آب بند ولسوالۍ
پرونده:غزنی آب بند ولسوالۍ
آب ایستاده ولایت غزنی واقع در ولسوالی آب‌بند
موقعیت این ولسوالی در ولایت غزنی
اطلاعات کلی
کشور افغانستان
ولایتغزنی
مرکز ولسوالیآب بند ولسوالۍ
سایر شهرهاغزنی
تعداد قریه۷۴
سال تأسیس 

آب بند ولسوالۍ پرونده:غزنی آب بند ولسوالۍ آب ایستاده ولایت غزنی واقع در ولسوالی آب‌بند موقعیت این ولسوالی در ولایت غزنی اطلاعات کلی کشور  افغانستان ولایت غزنی مرکز ولسوالی آب بند ولسوالۍ سایر شهرها غزنی تعداد قریه ۷۴ سال تأسیس اجی خیل نام‌های پیشین اجا خيل اداره ولسوال آب بند ولسوالۍ شوراهای ولایتی عتیق الله غزنوی مردم جمعیت ۵۱٬۰۸۹ (١٣٩٩) پراکندگی ۶۲٫۵ نفر بر کیلومتر مربع دین اسلام زبان دری (گویش هزارگی) پشتو اطلاعات جغرافیا مساحت ۸۱۷ کیلومتر مربع ارتفاع از سطح دریا ۲،۳۰۴ داده‌های دیگر کدپستی ۲۳۵۴ منطقه زمانی

۴:۳۰+ (وقت استاندارد افغانستان)
نام‌های پیشینآب بند ولسوالۍ
اداره
ولسوالآب بند ولسوالۍ
شوراهای ولایتیعتیق الله غزنوی
مردم
جمعیت۵۱٬۰۸۹ (١٣٩٩)
پراکندگی۶۲٫۵ نفر بر کیلومتر مربع
دیناسلام
زباندری (گویش هزارگی)
پشتو
اطلاعات جغرافیا
مساحت۸۱۷ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا۲،۳۰۴
داده‌های دیگر
کدپستی۲۳۵۴
وبگاهجانګل کلی
منطقه زمانی۴:۳۰+ (وقت استاندارد افغانستان)

ولسوالی آب‌بند یکی از ۱۹ ولسوالی‌‌‌‌ ولایت غزنی، به مرکزیت سرفراز در جنوب خاوری افغانستان است. آب‌بند ۸۱۷ کیلومترمربع مساحت و جمعیت آن در سال ١٣٩٩ حدود ۵۱٬۰۸۹ نفر می‌باشد.[۲]

جغرافیا[ویرایش]

آب‌بند به دو بخش می‌باشد: آب‌بند شمالی و آب‌بند جنوبی که بین شان بیابان و دریای غزنی قرار دارد. آب ایستاده غزنی که دریای غزنی در آن می ریزد نیز در ولسوالی آب‌بند موقعیت دارد. کوه‌های این ولسوالی شامل خواجه لعل، زرچه، لاگا تگا و خار کشته می‌باشند تپه‌های این ولسوالی نیز شامل تپه زگای، وات‌غار و... است.

Āb Band
نمودار اقلیمی (راهنما)
ژفمآمژژآساُند
 
 
۳۴
 
۵
۱۰−
 
 
۱۱۴
 
۹
۶−
 
 
۹۱
 
۲۳
۰
 
 
۷۳
 
۳۵
۵
 
 
۱۶
 
۴۴
۱۱
 
 
۸
 
۴۶
۱۵
 
 
۳
 
۴۶
۱۷
 
 
۱۵
 
۴۴
۱۵
 
 
۱۸
 
۴۱
۱۲
 
 
۳۲
 
۳۴
۶
 
 
۱۹
 
۲۲
۲−
 
 
۱۸
 
۱۱
۶−
میانگین بالاترین و پایین‌ترین دما به مقیاس سانتیگراد
بارندگی به مقیاس میلی‌متر
منبع: Climate-Data.org[۳]

مردم[ویرایش]

این ولسوالی که ۵۱٬۰۸۹ نفر جمعیت دارد تماما پشتون نشین است و طایفه‌های عمده آن بودِن‌خیل، ناخیل، مول‌خیل و سرخیل است.

اقتصاد[ویرایش]

آب‌بند به دلیل انگورهای خوش طعمی که معمولاً برای تجارت و مبادله کالا به شهر غزنی و ولسوالی مقر صادر می شود، معروف است. آب‌بند هیچ زیربنایی ندارد و مردم محلی آن به طور منظم برای کار به پاکستان و ایران می روند. همچنین مرکز ولسوالی یک بازار کوچک دارد که برای خرید نیازهای روزمره محلی‌ها و دیدار با روستاییان همسایه می‌باشد. این بازار بین روستای بازی و روستای چاونای قرار دارد. افراد خرید نیازهای روزمره فقیر هستند. آنها بیش از ۶ ماه تلاش می‌کنند و در زمینه‌های کشاورزی کار می‌کنند تا فقط زمستان سخت را تحمل کنند.

منابع آب از نوع کاریز است. کاریز یک گودال به طول ۴-۵ کیلومتر در زیر زمین است که در نقطه شروع ممکن است ۳۵ متر عمق داشته‌باشد، اما آب آن به سطح‌زمین می‌رسد و جریان آن مانند شبکه است. در طی خشکسالی‌های سال ۲۰۰۰، بیشتر کاریزها خشک شده و مردم برای راه‌اندازی پمپ آب عجله کردند. با این حال، یک مشکل دیگر وجود دارد که روستاییان دیگر با پمپ‌های آب مخالف هستند زیرا بقیه کاریزهای منطقه را نیز خشک می کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. غزنی آب بند ولسوالۍ.
  2. «برآورد نفوس کشور:١٣٩٩» (PDF). اداراه احصائیه مرکزی افغانستان. ٢٨ می ٢٠٢٠. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۳ ژوئیه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ٢٨ می ٢٠٢١.
  3. "Climate: Ab Band - Climate-Data.org". Retrieved 20 June 2021.