سنجر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سنجر روستایی در نزدیکی شهر دزفول، است که تپه‌ای باستانی در آن قرار دارد.

روستای سنجر از توابع شهرستان دزفول واقع در شمال استان خوزستان است. سنجر در زمان‌های پیشین جایگاه اعراب بوده است. اما در طی درگیری‌های که اعراب با ایل بزرگ سگوند (طایفهٔ قلی) داشته‌اند. به تدریج مجبور به ترک روستای سنجر شوند به گونهٔ ای که در حدود سال ۱۲۸۰(ه. ش) سنجر منحصراً متعلق به طوایف قلی می‌شود و از آن به بعد سنجر را یکی از جایگاه‌های اصلی طوایف قلی در خوزستان می‌دانستند در آن سال‌ها سنجربه روستایی دیم و معروف به «سنجر دیم» بوده است و کار مردم منحصراً دام داری، کشت محصولات دیم مانند گندم و جو بوده است. و با مرور زمان با گسترش و پیشرفت کشاورزی و امنیتی که روستای سنجر در مقایسه با روستاهای دیگر داشته است و اندک طوایفی دیگر در کنار طوایف سگوند جا گرفته‌اند یکی از عوامل اصلی پیشرفت سنجر کانال کشی و تبدیل زمین‌های دیم به آبی بوده است که باعث شده سنجر یکی از قطب‌های کشاورزی دزفول محسوب شود.

 ثمرات فرهنگی و ورزشی سنجر:

باوجودکمبود امکانات ومشکلات وفقرفرهنگی درزمان قدیم در روستاها حاکم بوده،روستای سنجر توانسته چندین معلم شایسته تحویل جامعه فرهنگی کشوردهد ک عبارت انداز: 1_حاج هرمزدالوند 2_ماه دولت دالوند 3_عبدالرضادالوند 4_جعفردالوند 5_قدرت مومن 6_موسی طالب وند لازم به زکراست درمیان معلمین شایسته و زحمت کش هرمزدالوندتمامی 30سال خدمت خودرادر روستاهای محروم به پایان رسانده وهم چنین توانسته جوانانی را در رشته های بوکس وفوتبال تحویل جامعه ورزشی بدهد.

امروزه می‌توان سنجر را پایتخت گل کاری ایران نامید[نیازمند منبع] و از محصولات مهم می‌توان سبزی کاری، سیفی کاری و باغ داری خاطر نشان کرد. اما اخیراً اقشاری از ایل بختیاری نیز به روستای سنجر مهاجرت کرده‌اند و طوایف قدیمی و اصلی روستا غالباً به شهر نقل مکان کرده‌اند اما زمین‌های آن منطقه منحصراً در دست طوایف قدیمی سنجر می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان قبله‌ای قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۷۷۹ نفر (۵۲۱خانوار) بوده‌است؛ و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۳٬۷۷۹ نفر (۶۸۰خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]