انتشارات علمی و فرهنگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انتشارات علمی و فرهنگی، شرکتی است که پس از انقلاب اسلامی، از ادغام دو مؤسسه قدرتمند و مجرب بنگاه ترجمه و نشر کتاب و مؤسسه انتشارات فرانکلین، در سال ۱۳۶۰ تشکیل شد.

سه شرکت تابعه آن، شرکت فرهنگ فیلم، شرکت بازرگانی کتاب گستر و شرکت چاپ و نشر کتیبه می‌باشد.

تاریخچه شرکت[ویرایش]

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۲۱ مرداد ماه سال ۱۳۶۳ بنا به پیشنهاد شماره .۱۹۹۱۱، مورخ ۶ مرداد ۱۳۶۳ وزارت فرهنگ و آموزش عالی و به استناد قانون تبدیل مرکزانتشارات علمی و فرهنگی از صورت «‌مرکز وابسته» به «‌شرکت دولتی وابسته» اساسنامه شرکت مزبور را که با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارائی تدوین گردیده بود، تصویب کرد. این شرکت وابسته به وزارت فرهنگ و آموزش عالی و مرکز اصلی آن در تهران است.[۱] مسعود کوثری، متولد ۱۳۴۳، دکترای علوم ارتباطات دانشگاه تهران، مدیر فعلی انتشارات می‌باشد.[۲]

بخشی از سهام انتشارات علمی و فرهنگی به عنوان یکی از بزرگترین بنگاه‌های خصوصی نشر، در سازمان خصوصی‌سازی از سوی صندوق سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی خریداری شد. ۵۱ درصد سهام این انتشارات توسط سازمان تأمین اجتماعی و ۴۹ درصد سهام متعلق به وزارت علوم است.[۳] سهام خریداری شده توسط تأمین اجتماعی بیش از ۲۶ میلیارد تومان بود.

در اوایل تابستان سال ۱۳۹۵، همزمان با انتشار خبرهایی مبنی بر خرید کامل سهام مؤسسه انتشارات علمی و فرهنگی ازسوی سازمان تأمین اجتماعی، اخباری مبنی بر تغییر سه عضو از پنج عضو هیئت مدیره این بنگاه بزرگ نشر نیز به گوش رسید.[۴]

چهار عنوان کتاب برگزیده[ویرایش]

در جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی وابسته به پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که اعضای آن اساتید دانشگاه، محقق و مؤلف متون و کتب علوم انسانی و مترجم متون درسی رشته‌های مربوطه هستند، چهار عنوان کتاب این انتشارات، برگزیده دانشگاهی اعلام شد.

- کتاب‌های برگزیده:

  • تاریخ جنگ‌های صلیبی نوشته استیون رانسیمان و ترجمه منوچهر کاشف
  • تاریخ ایران در قرون نخستین اسلامی (۲جلدی) تألیف برتولد اشپولر، ترجمه عبدالجواد فلاطوری و مریم می‌راحمدی
  • کلیات زیباشناسی نوشته بندتوکروچه با ترجمه فؤاد روحانی
  • سنت و نوآوری در شعر معاصر نوشته قیصر امین‌پور

عنوان کتب برگزیده دانشگاهی را گرفتند.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نشر

منابع[ویرایش]