ترازو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک ترازوی دوکفه‌ای
سنگ ترازو بر حسب گرم

تَرازو ابزاری است برای اندازه‌گیری جرم اجسام استفاده می شود.[۱] ترازوهای سنتی معمولاً از دو کفه و یک عقربه به نام شاهین تشکیل شده‌اند. برای اندازه‌گیری جرم از وزنه‌هایی که بر اساس یکاهای جرم اعم از مثقال و گرم و پوند و ... ساخته می‌شوند استفاده می‌گردد.

باید توجه داشت ترازو وسیله‌ای است که جرم اجسام را اندازه‌گیری می‌کند نه وزن آن‌ها. وزن اجسام را با نیروسنج اندازه می‌گیرند. البته خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند ترازو وزن را اندازه می‌گیرد ولی این طور نیست ترازو جرم را اندازه می‌گیرد مثلا وقتی جسمی را با ترازو اندازه می‌گیریم و می‌گوییم مثلا ۵۰ کیلوگرم است. دقیقا به جرم آن اشاره کرده‌ایم ولی وزن آن تقریبا ده برابر جرمش است یعنی ۵۰۰ نیوتن.ضرب عدد 10 در مقدار جرم به علت شتاب جازبه زمین است که برابر 9.8 و یا 10 می باشد. وسیله اندازه‌گیری جرم اجسام، ترازو و واحد آن گرم، کیلوگرم و ... است.

واژه شناسی[ویرایش]

واژه تراز در فارسی به معنی همسطح بودن است و ترازو یعنی «وسیله‌ای که با اصل همسطحی» کار می‌کند. این نامگذاری به تراز شدن شاهین ترازو بر درجه میانی صفحه وزن‌نما اشاره دارد. در فارسی به ترازو میزان نیز گویند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. فرهنگ دهخدا
  2. فرهنگ دهخدا

منابع[ویرایش]