احمد بن شعیب نسائی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

احمد بن شعیب نسائی نام کامل وی ( حافظ ابی عبدالرحمن احمد بن شعیب بن علی بن بحر الخراسانی النسائی ) (۲۳۵ _ ۸۳۰ هجری) معروف به امام نسائی، نویسندهٔ کتاب سنن نسائی است که یکی از صحاح سته است. وی تولد شهر نساء در نزدیکی مرو در خراسان بوده‌است. او در طلب حدیث به عراق و حجاز و شام و مصر مسافرت نمود و مدت زیادی را در مصر بسر برد و در نهایت در دمشق سکنی گزید. تألیف او موسوم به سنن است که در جزئیات شرایع واحکام اطلاعات مفیدی بدست آورده‌است. وی در سال ۳۰۳ هجری قمری در گذشت.

حافظ ابو عبدالرحمن احمد بن شعیب النسایی در نساء نیشابور در سال ۲۱۵ هجری به دنیا آمد در سال ۳۰۳ هجری پس از اینکه در دمشق مورد ابتلاء قرار گرفت فرمود: "مرا به مکه ببرید". و آنجا در همان سال دیده فوت کرد. از شیوخش ابوداود و ترمذی می باشد. امام ذهبی در سیر اعلام و النبلا از او نقل می‌کند که فرمودند: "موقعی که به دمشق رفتم به علت تبلیغات سوء امویان، مردم از امام علی کرم الله وجهه به بدی یاد می کردند و از او روی گردان بودند، تصمیم گرفتم کتاب «خصائص امام علی علیهم السلام» را تصنیف کنم امید داشتم خداوند آنان را هدایت کند".

ایشان در علم رجال از مشددین بود و بسیاری از راویان ثقه را تضعیف کرده است از جمله امام اعظم ابو حنیفه[۱]

منابع[ویرایش]

  1. پوسایی, سید محمد باقر. اثبات شهادت حضرت زهرا به روایت سلیم بن قیس هلالی. صفحه 18: اﺻﻔﻬﺎن: ﻣﺮﮐﺰ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت راﯾﺎﻧﻪ ايﻗﺎﺋﻤﯿﻪ اﺻﻔﻬﺎن, 1392. 
  • العظم، رفیق ، “ (أشهر مشاهیر الإسلام) “، چاپ: دارالرائد العربی، بیروت. لبنان. ۱۴۰۱ ه - ۱۹۸۱ میلادی.